Keskustelut Tekniikka Metsänomistajan parempi uusi auto

Esillä 10 vastausta, 1,011 - 1,020 (kaikkiaan 5,990)
  • Metsänomistajan parempi uusi auto

    Nyt siis on aika etsiä uudempi auto.
    Parametrit:
    Mukavuus maantiellä
    Ilmastoitu
    Automaatti
    Bensiini
    käytetty alle 10v
    kilometrit alle 150 000
    Hinta alle 10 000€
    Ei nahkapenkkejä, pakuja, varmareita ei shitty maastureita
    Optiot:
    neliveto

    Merkkejä:
    Volvo S60 tai S80, ei äksiä
    Citroen
    Muita?

    Ruotsista tai saksasta tuonnin kannattavuus?

  • Gla Gla

    Toki hyvään autoon puutteitakin on hyväksyttävä, vaikka etkös sanonut ketjuremontin hinnaksi useampi tonni? Kommentilla kuitenkin havainnollistin vain ongelmattomuuden määrittelemisen ongelmia.

    Syitä VW:n jakoketjun heikkouteen on esitetty monelta taholta, mutta varmuudella se on tiedossa vain tehtaalla. Itse en usko selitykseen öljyn laadusta, merkkihuolletuissakin on ongelmia. Öljy olisi aivan liian helppo vika, eikä tuollaisen tiedon jälkeen ongelmia kellään enää olisi. Netin kaudella tieto sopimattomasta öljystä leviäisi hetkessä syrjäisimpäänkin nyrkkipajaan, mutta eihän sinullakaan ole tietoa siitä, millainen öljy on/ei ole sopivaa. Veikkaankin syyksi ketjun kelvotonta materiaalia hoikkaan mitoitukseen nähden. Tietyn lämpömäärän (tietyn lämpötilan ylittävän ajan määrä) ylittyminen aiheuttaa materiaalin ominaisuuksien heikkenemisen ja siten ketjun venymisen. Tehtaalla asia on tiedossa, mutta tuotekehityksen yhteydessä on otettu riski. Vaihtoehtona olisi ollut mm. käyttää paremmasta materiaalista tehtyä ketjua tai muuttaa rakennetta nykyistä ketjua vähemmän kuormittavaksi, mutta molemmat olisivat olleet kalliita. Kun VW:n myyntiä ei näytä isommatkaan kolaukset heilauttavan, tällaiseen ylimielisyyteen on varaa. Politiikka on ollut linjakasta vuosikymmenien ajan, kun tyyppivikoja ei ole korjattu pitkienkään aikojen kuluessa. Harmittomimpina jäätyvät oven kahvat, isompana dsg:n ongelmat, jotka jatkuvat, vaikka vaihteisto on ollut tuotannossa 20 vuotta. Mutta ehkä päästöskandaali pakottaa volkkarinkin nöyräksi, saa nähdä.

     

    jees h-valta

    Tässähän itse nokan remontti ei olisi kummoinenkaan toimi ja olisin sen jo tehnytkin mutta moottorin sijoitus auton konetilaan on epäonnistunut. Kun koko moottori/vaihdelaatikkopkt. on pudotettava kelkalle ennen nokan purkuun pääsyä. Siinä se iso ongelma joka aiheuttaa suomen hintatasolla työtunteja kolmen päivän verran ainakin laskennallisena aikana. Ja siksi pienemmät ja halvemmat pajat eivät edes tule kyseeseen. Yksi ainut on rohkaistunut edes ajattelemaan toteuttamista paikallisista. Harkitsen riskiä koska epäonnistumisiin vielä vähemmän varaa. Merkkihuollossa homma luonaa mutta kustannus kolmen päivän työstä osineen lähentelee kolmea tonnia. Sen sijoittaminen ikääntyvään autoon on huonohko sijoitus koska auton laskennallinen arvo ei siitä kasva. Käyttöarvo sensijaan kyllä josta syystä esim. Toyotan maasturit usein rakennetaankin uudesti moneenkin kertaan. Kun siinä haetaan juuri sitä samaa eli käyttöarvoa pienellä pääomalla. Monikäyttöisesti. Mitään ovien tahi automaattivaihteiston ongelmia ei ole ilmennyt ja niitähän nyt käyttää koko konserni laidasta laitaan. Ei voi olla ainakaan enää huono paketti, jos on ollutkaan.

    Gla Gla

    Sinä oletkin ajanut autollasi vasta 60 tkm. Aja nyt aluksi vaikka 300 tkm, niin alkaa löytyä näkemystä vikaherkkyydestä. Vaan ei taida toteutua, kun vaihtoa Bemariin olet alkanut jo suunnitella.

    En tiedä, jäätyykö konsernin ovenkahvat edelleen, mutta ainakin 20 vuoden ajan tuota vaivaa niillä oli. Tyyppivikojen korjauksilla ei ole kiire. Konsernissa on se hienous, että kun samoja osia käytetään useissa merkeissä ja malleissa, muutosten teko on raskas prosessi, eikä siihen ihan helpolla lähdetä. Harmi, ettei se kuitenkaan näy tuotekehityksen perusteellisuudessa.

    Oletko muuten katsonut, löytyykö autosi osista VW:n, Audin vai Porschen logoja? Ainakin Skodasta löytyy Audin logoja. Huvittavaa on tuo mielikuvien luonti. Yhtä lailla voisi sanoa Audin kasatun Skodan osilla, mutta nyt kuitenkin halutaan luoda päinvastainen mielikuva.

     

     

     

    Tolopainen Tolopainen

    Jos auto olis alle viisi vuotta vanha ja liike tekisi takuutyönä nokkahihnan katkeamisen takia  tuollaisen remontin, se kannattaisi teettää. Ei yli kymmenen vuotta vanhaan autoon, kun koko moottori pitäisi kuitenkin vaihtaa, että saisi käyttöikää lisää. Noita autoja myydään varaosina jo kolmentoista vuoden ikäsinä, kyllä peli on menetetty. Ajelua niinkauan kuin kone pyörii sitten myynti varaosiksi.

    Timppa

    Takavuosina kaveri osti uuden Passsatin Tampereelta ja alkoi ajella Jyväskylään päin.  Kangasalan kohdalla alkoivat vaikeudet.  Bensan kulutus nousi 40 litraan satasella.  Pääsi jotenkin Jyväskylään.  Ei siitä koskaan kunnon autoa tullut.

    Skodan myyjät kehuskelevat sillä, että Audit ja Folkkarit teetetään turkkilaisilla, mutta Skodaa tekevät tsekit.  Liekö tällä vaikutusta autojen laatuun.  Hyvin on Skoda pelittänyt kuten pari aiempaa Audianikin.

    jees h-valta

    Näinkin voi toimia kuin tolopainen yllä ehdottaa enkä moiti sitäkään ratkaisua. Tällaista tämä nykypäivän tavaran haaskaus on. Kun auto on kuitenkin vankkaa tekoa ja käyttömoodia vaikka mihin on hiukan pönttöä mutta niin vain joka auto tuolta katukuvasta katoaa aikanaan johonkin. Pareen kuitenkin uusiohyötykäyttöön kuin johonkin nurkkiin makaamaan.

    MaalaisSeppo

    Volkkarin (Skodan) 1.9 diesel kestää. Itse skodalla ajanut 300000 km ongelmitta. Lankomies ajeli Volkkarillaan (1.9 d) 480000 km ilman moottoriongelmia. Vaihtoi sitten uudempaan.

    Jätkä

    Audin 1,9 dieselmoottori kestää, Itse ajoin aikoinaan Jettan mittariin yli 500 000 km, Audiin 620 000 km. Molempien lohkojen sivussa oli olympiarenkaat. Samoin erään Volvon lohkossa. Volkkari on myös käyttänyt muiden valmistajien moottoreita mm. LT- malleissa. Perkinsin 6-pyttyistä on niissä esiintynyt. Myös se on tehty maailmaa vastaan.

    Pieniin autoihin ei minun mielestäni kannattaisi asentaa dieseliä, koska nykyään pirteät bensakoneet vievät pientä autoa iloisesti.

    Iso raskas auto tarvitsee dieselin, ihmettelen Jeessin dieselvihaa, yleensä tummat käyttävät dieselautoja, koska kunta antaa lämmitysöljyn ilmaiseksi ja se sopii vanhaan mersuunkin oikein hyvin.

    Kävin tänään ”Kyläkaupalla” ja siellä oli isot autot taas parkkeerattuna lähes portaille, kun ”Osto”-halukkaat olivat rynnänneet sisään. Monessa autossa istui pieni, laiha kuljettaja ja suunnilleen kaikki olivat valmiina lähtemään tarvittaessa liukkaasti. Olikohan Jeessi siinä seurueessa?

    Visakallo Visakallo

    Jesse:  ”Tuo VW:n ongelma on todennäköisesti aiheutunut edellisen omistajan käyttämästä väärästä öljystä. Jos olisi tehty huollot VW:n merkkihuollossa olisi suhtvarmasti edelleen kunnossa”.

    Sehän tässä onkin, että myös merkkihuollossa huolletujen Volkkarien jakopäät eivät kestä. Aikaisemmin mainitsemani vähähän ajettu 2013 mallin Polon jakopää menee jo nyt vaihtoon. Ketju on huonoa materiaalia ja venynyt, vaikka ei pitänyt. Kiristäjä on öljynpainetoiminen, eikä se käynnistyksen jälkeen välittömästi kiristä ketjua. Jos auto sattuu olemaan juuri sopivassa asennossa, ketju hypää hampailta ja peli on silloin sen moottorin osalta pelattu. Näitä on tapahtunut aika paljon erikokoisissa koneissa VW-konsernin eri automalleissa.

    wanhajätkä

    Se on makuasia sano pappi vai olikose paipin koira ku munia nuoli.

    Vakuutusyhtiö olisi lunastanut neljä vuotta vanhan, 170 tuhatta ajetun Hiluxin. Olisivat maksaneet 40 tuhatta. Sain itse valita korjataanko vauriot, vai hyväksynkö korvauksen. Tojoauton urakkahinta remontille on 21800. Valitsin korjauksen. Uusi vastaava Hiluxi maksaisi nuilla varusteilla 62000 +takakoppa ja webasto. Lisäksi sitä ei tuoda enää 3 litran koneella. Vain 2.4 litraisena.

    Tuo on henkilöautoksi rekisteröity, Eipä ois paljon lisää tarvinnu ni ois saanu uuden Amarokin pakuversiona. Eipä se innostanu ku kuljemme neljästään ampumakisoja ympäri Suomea ja Eurooppaa. Neljä mahtuu mukavasti ja kaikki roomppeet ja aseet mahtuu takakonttiin. Citymaasturit on minusta hameväen torikasseja tilansa puolesta. Vaimolla on Tiguan….ihan näppärä mutta ei metsäauto. Tarviin auton jonka konttiin voin panna öljyt letkut ja naftakanisterit. Kontin saa helposti pesastua liuottimella ja painepesurilla eikä haise sisällä.

    Toki pickupin konnti on muuten hankalakäyttöinen, yhtä kurottelua. Uskon että tuokin on vasta sisäänajettu. Kaikki toyotan maasturit on minun käytössä kestäneet vähintään 500000 jotkut 700 ilman isompia.

    Että tämmönen ratkaisu mulla

Esillä 10 vastausta, 1,011 - 1,020 (kaikkiaan 5,990)