Keskustelut Tekniikka Metsänomistajan parempi uusi auto

Esillä 10 vastausta, 1,201 - 1,210 (kaikkiaan 5,990)
  • Metsänomistajan parempi uusi auto

    Nyt siis on aika etsiä uudempi auto.
    Parametrit:
    Mukavuus maantiellä
    Ilmastoitu
    Automaatti
    Bensiini
    käytetty alle 10v
    kilometrit alle 150 000
    Hinta alle 10 000€
    Ei nahkapenkkejä, pakuja, varmareita ei shitty maastureita
    Optiot:
    neliveto

    Merkkejä:
    Volvo S60 tai S80, ei äksiä
    Citroen
    Muita?

    Ruotsista tai saksasta tuonnin kannattavuus?

  • jees h-valta

    Vastaan A.R:n puolesta ja omastakin puolesta että jos ostat ja ajat 150 tuhatta kilometriä ajetun laadukkaan citymaasturin sillä saa jokaisen kilometrin siitä eteenpäin laadukkaampaa kyytiä kuin tavispappis-Corollalla. Siellä 300 tuhannen kilometrin vaiheilla se alkaa jo olla sisäänajettu ja saa jatkaa seuraavan 300tuhatta kilometriä. Nykypäivänä oikein huollettujen isompien ja laadukkaampien autojen kilometrit eivät juurikaan tunnu auton käyttötasossa. Kuten ei omassanikaan. Tuntuisi melkoisen tyhmältä jos käytännössä uuteen verrattavissa oleva auto (jossa mikään ei helise eikä kolise eikä missään ole löysää eikä ruostetta) tuosta vain paalattaisiin romuksi. Eikö tuo tavaran haaskauskin ole luonnonvarojen turhaa haaskausta? Siksikin tässä hiukan harmittaa vaihtoa harkita edes kun ajon laatua ei tuosta juuri nyt pysty hiukkaakaan parantamaan. Premiumtason kyytiä edelleen!

    jees h-valta

    Ja visakallon kanta ettei vanhaa autoa kannata enää uusien verojen jälkeen omistaa ei kyllä pidä paikkaansa. Mikä on pienempää kulua kuin velattomalla, pienen pääoman sitovalla autolla ajo. Kulut on tosi pieni juttu siinä baletissa. Kohtuus toki siinäkin. Ei kenenkään tarvii tänäpäivänä romulla reuhata vaan sen vanhankin saa pysymään tosi laadukkaana kun huoltaa ja huollon kirjaamat viat korjaa seuraavan huollon yhteydessä.

    Gla Gla

    AR:n esimerkit Volvojen hinnan pudotuksesta kertoo juuri siitä, ettei ne kelpaa kenellekään. Ne ovat juuri sellaisia bensakrematorioita, joilla ajaen ei kyllä rahaa säästöön seuraavaa autoa varten jää. Päästötavoitteet pitää huolen siitä, ettei tilane myöskään parane tulevaisuudessa. Ja kuluu renkaat käytetyissäkin. Todennäköisesti käytetyssä saa valmiiksi kuluneet renkaat. Erona Corollan renkaisiin on myös se, että Volvon renkaat maksaa vähintään tuplasti ja 2 tonnin painon takia varmaan myös kuluu nopeammin. Toki isolla Volvolla mielummin peruarkolarin ajaa kuin Corollan kanssa. Tuo ei kuitenkaan ole ainoa autovalintaa ohjaava tekijä.

    Jessen kommenttiin 300 tkm sisäänajosta. En usko. Nuo uutenakin vikaherkät premiumit happanee yhtä lailla kuin Corollakin. Kuluvia osia alkaa mennä kiihtyvään tahtiin ja sähkölaitteet temppuilee. Jälleen kerran Corollan ja Volvon erona on vain korjauskulujen suuruus. Johan Jessenkin auton jakoketjun vaihto maksaa niin paljon (4000 €), ettei vaihtoa raski tehdä, vaan uskottelee vian olevan yliherkissä antureissa ja ties missä muualla paitsi venyneessä ketjussa, vaikka auton pitäisi olla vasta sisäänajon puolivälissä.

    Visakallon kommentista auton loppuun ajamisesta olen eri mieltä. Markkinatalous tekee sen, että kun ajetaan käytetyt loppuun, sinä voit vaihtaa kolmen vuoden välein 10 000 euron välirahalla uuteen. Jos autot hylättäisiin 10 vuotiaina, sinun välirahasi tuplaantuisi. Kenen etu se olisi?

     

    Rane2

    Paitsi sen venyneen jakopään hihnan?

    Visakallo Visakallo

    Gla: ”Jos autot hylättäisiin 10 vuotiaina, sinun välirahasi tuplaantuisi”.

    Ei se tuplaudu, sillä veromuutoksen takia uuden auton hinta laskee.

    jees h-valta

    Tuo että autoa on edellinen omistaja lievästi kaltoin kohdellut ehkä vain tietämättömyyttään, kuten useimmat, eikä ole huoltoja tehnyt merkkiliikkeessä oikeilla öljyillä ei ole auton, eikä minunkaan, seuraavana omistajana vika. Tämä on aivan todellista asiaa, kuten olen aiemmin kertonutkin,erään edustajan myös VW:llaan hölmöilleen. Yksi väärä öljyn sisäänlaitto sai aikaan konerikon. Näissä nykymoottoreissa ei kannata halpahallin öljyillä pelehtiä. Hän teki sen vielä uskoen että ammattikoulun opettaja käsittäisi mitä autoon pitää laittaa. Tuo oli tietysti aivan väärä käsitys ja kalliin remontin jälkeen kyllä VW-huolto jälleen maittoi. Näitä voi naureskella tai kuvitella vain markkinahöpinöiksi mutta ei se kyllä niin ole. Kun kuitenkaan ei mitään vallan uhkaavaa tai peruuttamatonta ole luvassa kuten on huollostakin vahvistettu en ole siksi korjausta alkanut miettimään enempää. Isommassa koneessa on myös vahvemmat lelut joten ei aivan niin herkkä pienistä vastoinkäymisistä hajoamaan. Tuossa Rane2:n että renkaatkin kalliimmat. Neljättä vuotta olen nyt ajanut ja yhden kesärengastuksen tehnyt. 400,00 laatumerkkisistä renkaista ei mielestäni ollut yhtään sen kalliimpaa kuin henkilöpirsseihinkään. Noissa kun ei mitään matalaprofiilirenkaita kannata käytellä. SUV:iin toki on hiukan painoluokitettu rengastus. Nyt talvirenkaat näyttävät alkavan 300,00:ta ja laatumerkillä nastoitettuna noin 800,00:n sarja. Aivan normaalia hintatasoa myös henkilautoissa. Nyt alla olevat on tuhottu liian kovalla rengaspaineella koska keskiharja on kulunut. Aika tyypillistä kun annetaan liian kovat painearvot että saadaan energiatehokkuutta autoon. Aion itse seuraavan rengaskerran ruveta valvomaan että paine laitetaan oikealle tasolle.

    arto arto

    Pitkät on poijilla sisään ajot. Itse en ostaisi paljon ajettua autoa. en kyllä maksaisi 30t euroa volvostakaan jolla ajettu yli 100t  , Sillä rahalla saa jo ihka uuden auton. Käytetty on kummiskin käytetty.

    jees h-valta

    Ja rimpula on rimpula myös uutena. Iso auto on iso ja laadukkaana pakettina erittäin hyvää matkaa tarjoava, myös turvallisempi huomattavasti. Olen ollut uudessa esim. Fordin Fiestassa ja ajanutkin sitä muutaman kerran ja en sen kepoisempaa ja heppoisempaa kulkuvälinettä ole kuunapäivänä Escortin jälkeen ajanut. Minusta se vanha Escorttikin antoi parempaa kyytiä kuin tuo muovi/peltilelu.

    jees h-valta

    Itse muuten olen ajatellut yli neljäkymmentä tuhatta maksavaa satatuhatta ajettua seuraavaksi autoksi jos nyt keväällä vaihdan.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Eikös siitä turvallisuudesta ja mukavuudesta voi vähän maksaakin käyttökuluissa? Muutenhan vaihtoehdot on tasoissa. Niin kuten aikoja sitten sanoin, että GLA:n autovalintaa ei ohjaa turvallisuus vaikka siihen olisi varaakin.

Esillä 10 vastausta, 1,201 - 1,210 (kaikkiaan 5,990)