Keskustelut Tekniikka Metsänomistajan parempi uusi auto

Esillä 10 vastausta, 1,281 - 1,290 (kaikkiaan 5,990)
  • Metsänomistajan parempi uusi auto

    Nyt siis on aika etsiä uudempi auto.
    Parametrit:
    Mukavuus maantiellä
    Ilmastoitu
    Automaatti
    Bensiini
    käytetty alle 10v
    kilometrit alle 150 000
    Hinta alle 10 000€
    Ei nahkapenkkejä, pakuja, varmareita ei shitty maastureita
    Optiot:
    neliveto

    Merkkejä:
    Volvo S60 tai S80, ei äksiä
    Citroen
    Muita?

    Ruotsista tai saksasta tuonnin kannattavuus?

  • Timppa

    Neste on edelläkävijä jätteistä valmistettavan dieselin tuotannossa.  Nesteen osuus koko biodieselin maailmanlaajuisesta tuotannosta on noin puolet.   Tuotannosta 30 % valmistetaan palmuöljystä, mutta 70 % erilaista jätteistä, teurastus, kalanperkaus, ym.

    Tärkeä markkina-alue Nesteelle on Kalifornia, jossa on erittäin edistyksellinen ympäristölainsäädäntö.

    Gla Gla

    Hiluxmetsuri: ”Tarkennus: kun puhun hybridistä niin tarkoitan töpselihybridiä siis ladattavaa hybridiä. Pelkkä hybridi ilman latausmahdollisuutta on maantieajossa melko yhdentekevä. Vain käyttövoimamuutoksella saa aikaan säästöjä.”

    Tekniikan Maailman numerossa 12/2014 on vertailussa neljä lataushybridiä. Kulutusten tarkastelu ei olekaan enää yhtä simppeliä kuin ennen, koska puhutaan energian kulutuksesta polttoaineen kulutuksen sijaan. Kuitenkin maantieajossa nuo veivät polttoainetta seuraavasti: Toyota Prius 4,3 l, Opel Ampera 5,8 l, Volvo V60 6,1 ja Mitsu Outlander 7,3 l/100 km. Sähkön kulutus vaihtelu 19-29 kWh:n välillä. Täytyy kuitenkin lukaista artikkeli tarkemmin, jotta ymmärtää mittausperusteet. Ensivaikutelma kuitenkin on, ettei katumaasturi ole taloudellinen tuossakaan muodossa.  Lisäksi kun tavaratilat tahtoo olla vakiomalleja pienemmät, ei tilan kompensoiminen pykälää suuremmalla autolla paranna taloudellisuutta. Lehden nettiversiosta en maavaramittauksia löytänyt, mutta kuvien perusteella ainakaan Ampera ei sovi metsäautoteillä ajamiseen. Myös Priuksen ja V60:n maavarat voi olla tavanomaisen henkilöautoluokan heikoimmasta päästä, samoin Mitsu katumaastureista puhuttaessa.

    Mutta jollei lehteä ole kotona, useimmista kirjastoista se varmaan löytyy. Kannattaa lukaista seuraavan kerran kirkonkylän maitokauppamatkan yhteydessä.

     

    Puuki

    Aika vähän on eroja hybridin ja norm. auton kulutuksissa. n. 0- 2 l / 100 km ja sähkön kulutus päälle.       Ei ole juuri eroa kustannuksissa onko auto peruspolttomoottori käyttöinen vai hybridiversio. Tai onhan se hybridi sen verran kalliimpi hankintahinnaltaan että häviää yleensä polttomoottorikäyttöiselle.

    BMW:n uudessa sähköautossa on vain pieni polttomoottori, jolla voi ladata akkuja ajettaessa. Siinä toimintasäde on jo riittävä pidemmällekin matkalle. Auton hinta on vain suht. kallis.

    Biokaasu olisi  yksi hyvä vaihtoehto päästöttömään autoiluun. Metaanikäyttöinen moottori ei saastuta ollenkaan ja polttoaineen tuottaminen onnistuisi vaikka kaikille Suomen henkilöautoille karjatilojen lannasta. Samalla karjanlannan ominaisuudet lannoitekäyttöön paranisivat ja hajuhaitatkin poistuisi.

    Mutta tässäkin autojen vähäpäästöisyyden markkinoinnissa on pitkälti kysymys siitä, kenen markkinoima malli pääsee voitolle päättäjien mielipiteissä ja mielikuvissa.

    Sähköautojakin on ollut liikenteessäkin jo vuosikymmeniä sitten. Öljyteollisuus taisi voittaa ”ensi erän” polttoaineiden välisessä kilpailussa jo yli 100 vuotta sitten.

    Visakallo Visakallo

    Helsingin poliisilaitos on jälleen paljastanut Facebookissa joululahjana tiedon joistakin peltipoliiseista, joissa on tällä hetkellä varmasti kamera. Poliisin mukaan menoliikenne on vilkkainta tänään perjantaina. Poliisi toivottaa kaikille turvallista joulua ja kehottaa antamaan muille tielläliikkujille lahjaksi hyvän joulumielen käyttämällä riittävää turvaväliä, oikeaa nopeutta ja kohteliaisuutta.

    Tässä on lista kamerallisista peltipoliiseista jouluna:

    1. Rovaniemi Vt 4 Muurola

    2. Tervola Vt 4 Koivu

    3.Ii Vt 4 Kuivaniemi keskusta

    4. Pudasjärvi Vt 20 Juustola

    5. Siilinjärvi Vt 5 Pyylampi th

    6. Kuopio Vt 9 Riistavesi

    7. Lahti Vt 12 Möysä

    8. Asikkala Vt 24 Vääksy

    9. Nurmijärvi Vt 25 Lopentien liittymä

    10. Tuusula Kt 45 Nummitien liittymä

    11. Kuusankoski Vt 6 Kelttisilta

    12. Valkeala Vt 15 Rapojärvi

    13. Mynämäki Vt 8 Mynämotelli

    14. Eura Vt 12 Filppula

    15. Tammisaari Vt 25 Dragsvik

    16. Laihia Vt 3 Potila

    17. Kruunupyy Vt 8 Hopsalantien risteys

    18. Helsinki Kehä I Myllypuro

    Itä-Häme

     

    Hiluxmetsuri

    http://www.iltalehti.fi/autot/201612162200041578_au.shtml

    Tuossa kantaverkkoyhtiömme näkemys sähkön riittävyydestä sähköiseen autoiluun.

    Niitä voimaloita ei tarvita lisää kunhan lataus tapahtuu älykkäästi.

    Visakallo Visakallo

    Suurin ongelma tuleekin taloyhtiöissä ja työpaikoilla, joissa joudutaan jälleen kerran mitoittamaan sähköverkkoja uudelleen ja asentamaan käyttöpistekohtaisia kulutusmittareita.

    Jätkä

    Hiluxmetsuri: -”
    <div class=”comment__text”>

    http://www.iltalehti.fi/autot/201612162200041578_au.shtml

    Tuossa kantaverkkoyhtiömme näkemys sähkön riittävyydestä sähköiseen autoiluun.

    Niitä voimaloita ei tarvita lisää kunhan lataus tapahtuu älykkäästi.”

    -Ei näköjään mene helposti jakeluun kaikille tuo pointti. Kyse ei todellakaan ole siitä, kestääkö verkostomme sähkönsiirtoa. (Ellet sitten suunnittele ajelevasi sähköautolla, joka on jatkoroikan varassa)

    Kyse on siitä, että pakkaskausilla suomen kaikki mahdolliset voimalat tuottavat sähköä sen minkä pystyvät ja ruotsista tulevat kaapelit hehkuvat lämpöisinä. kuitenkaa sähköä ei yksinkertaisesti riitä. Siihen kun vielä miljoona sähköautoilijaa tökkää töpselinsä seinään, alkaa jossain päin valot väräjämään.

    Jos sen takia joudutaan hiilivoimaa käyttämään, niin siihen lahoaa sähköautojen ympäristöystävällisyysteoria.

    </div>

    Visakallo Visakallo

    Se on juuri näin. Sähköautoilu ei Suomessa paranna ilmastoa ainakaan kymmeneen vuoteen. Sen jälkeen ehkä hieman.

    Hiluxmetsuri

    Taloyhtiöissä on useimmiten jonkinmoinen määrä autolämmityskoteloita ja niillä hieman vaihteleva mitoitus. Osassa pistorasioissa on 10A sulakkeet ja osassa jopa 16A. Kotelot on syötetty yhteisellä kaapelilla, joka voi olla mitoitettu 25…35A virralle vaihetta kohden. Tämä tarkoittaa siis sitä, että käytössä on 8 A hitaaseen lataukseen ( tai autolämmitykseen) kapasiteettia 3×25/8=9 autolle. Tämän jälkeenkin voidaan autot ajastaa latautumaan eri aikaan, jolloin vieläkään ei ole tarvetta kaapelimuutoksille. 8A vastaa tehossa 1840VA eli 1,8kW joka on hyvinkin sisätilalämmittimen ja moottorilämmittimen yhteisteho. Muutos ei siis ole suuri.

    Ei tule ihan heti tarvetta alkaa kaivamaan sitä pysäköintikenttää auki, mutta toki nuo usein heikkokuntoiset ja 2h ajastimella varustetut kotelot pitää ajantasaistaa ja varustaa kWh-mittauksella todellisten kulutusten laskuttamiseksi.

    Fingridin tehtävä on pitää sähköt päällä maassa ja käytössä on useita keinoja huolehtia siitä, että sähköä on. Suuren tehonkulutuksen aikana toki hinta nousee ja sekin osaltaan hillitsee kulutusta niinkuin pitääkin avoimessa markkinassa.

    Minä en ole huolissani sähkön riittävyydestä enkä verkon kestävyydestä. Meillä on Pohjoismaissa yksi maailman parhaiten hoidetuista sähköjärjestelmistä.

    Visakallolle vielä ihan ajattelunaiheeksi: sähköajoneuvon keskimääräinen energiankulutus on luokkaa 0,18 kWh/km kun nykyisen ajoneuvokantamme keskimääräinen edustaja käyttää samaan matkaan 2…6 kertaisen energiamäärän riippuen siitä ollaanko kaupungissa vai maantiellä.  Nuo arvot voi tarkistaa VTT:n Lipasto-tietokannasta.

    Nyt en enää ole ihan varma, että ollanko aloittajan tarkoittamassa metsänomistajan paremmassa uudessa autossa, mutta jos ei muuta niin ehkä tämä tuo meille joululomaa viettäville hieman ajateltavaa kun ei metsäänkään pääse ?

    Jätkä

    Kun hybridi-ajoneuvossa sähkö tuotetaan polttomoottorilla, niin siinä hyötysuhde lienee lähes samaa luokkaa kuin polttomoottorikäyttöisessä auton moottorissa. Säästöä tulee toki sähkönsiirtomaksussa – vai tuleeko? Tuollaisessa hybridiautossa sähkönsiirto lienee niin kallista, että sellaista tariffia ei muilla ole.

Esillä 10 vastausta, 1,281 - 1,290 (kaikkiaan 5,990)