Keskustelut Tekniikka Metsänomistajan parempi uusi auto

Esillä 10 vastausta, 1,361 - 1,370 (kaikkiaan 5,990)
  • Metsänomistajan parempi uusi auto

    Nyt siis on aika etsiä uudempi auto.
    Parametrit:
    Mukavuus maantiellä
    Ilmastoitu
    Automaatti
    Bensiini
    käytetty alle 10v
    kilometrit alle 150 000
    Hinta alle 10 000€
    Ei nahkapenkkejä, pakuja, varmareita ei shitty maastureita
    Optiot:
    neliveto

    Merkkejä:
    Volvo S60 tai S80, ei äksiä
    Citroen
    Muita?

    Ruotsista tai saksasta tuonnin kannattavuus?

  • Visakallo Visakallo

    Sehän se on, kun enemmistö kaikkien puolueiden kannattajista asuu jo kaupungeissa.

    oksapuu

    Taidampa lykätä autonvaihtoa vuodella…

    Liikennekaari-uudistus voi viedä autoveron ja katsastuskäytäntö muuttuu. Nuo siis 2018 alusta…

    Tuo kortti pitää kyllä katsoa, kävi miten kävi… 🙂

    Visakallo Visakallo

    Pienenä ihmeenä pidän, jos tämä uudistus nyt menee kerralla ja suunnitellussa aikataulussa läpi. Todennäköisesti edetään asteittain, joten tämän takia tuskin kannattaa auton hankintaa lykätä. Jos jotain uskaltaa ennustaa, niin seuraava vihervasenkätinen hallitus tekee tästäkin oman sovelluksensa, eli autoilijat saavat uuden maksun maksettavaksi samalla kun vanhatkin maksut ja verot jäävät voimaan.

    Puuki

    Edellisen hallituksen liikenneministeri Kyllösen aikaanhan se liikenne- lakiehdotus on tehty.

    Autovero muuttuu vaiheittain. Jossain oli se taulukkokin (en muista missä), jossa näkyi ne vuosimuutokset.  Kun ensivuonna nousee ajoneuvovero kaikilla 36,50 € niin tulot autoveroista valtiolle laskee samalla 360 milj.€ . Seuraavina vuosina sitten lisää samaan suuntaan.

     

    oksapuu

    Kyllösen aika oli ja meni…

    Huhtikuussa tehdään uusia päätöksiä… 🙂

    harrastelija harrastelija

    Ei kait se valtio niin typerä ole, että tappaa lypsävän lehmän!

    Veroja tarvitaan entistä enemmän, varsinkin jos siirrytään tähän kansalaispalkka-systeemiin joka on kokeilla. Jonkunhan sekin lysti on maksettava.

    Näinhän se menee verottajan lista aakkosten mukaan:

    * auto

    * bensiini

    * diesel – ei helkkari, pitää vaihtaa puolta

    * öljy…

    oksapuu

    Ruotsissa lopettivat autoveron ja valtion verotulot vain lisääntyivät…

    Katsotaan mitä tuleman pitää… 🙂

    Visakallo Visakallo

    Samoin taannoinen romutuspalkkiokokeilu jäi reilusti plussan puolelle. Tulos oli niin hyvä, että seuraavaksi on suunniteltu jopa 3000-5000 euron romutuspalkkiota. Jessekin pääsisi vanhasta varoitusvaloja vilkkuttavasta saksalaiskotterostaan kunnialla eroon!

    Gla Gla

    Syy- ja seuraussuhteiden arvivoinneissa täytyy kuitenkin olla varovainen.  Ruotsin autoveron poistosta ei minulla ole mitään tietoa, mutta romutuspalkkiokokeilussa voi olla kyse patoutuneen kysynnän purkautumisesta. Aiheuttihan markka-aikana devalvaation uhkakin nousua uusien autojen myynissä, mutta tuskin se pidemmän päälle myyntiä olisi edistänyt. Kukaan ei pysty osoittamaan pidemmällä tähtäimellä romutuspalkkion yhteyttä automyynnin kasvuun ja tällaisia asioita käytetään surutta hyödyksi omien asioiden ajamisessa. Siinä automyyjien edustus tekee omaa myyräntyötään ja tässä asiassa on helppo saada kansan kannatus puolelleen. Onhan metsäteollisuuskin saanut yleiseksi mielipiteeksi tarpeen puun tarjonnan kasvattamiselle, vaikka kyse on yhtä lailla tarpeesta kasvattaa puun kysyntää.

    Liikenteseen liittyen Liikenneturva esimerkiksi lobbaa promillerajan laskua ja perustelee asian tarpeellisuutta Ruotsissa tehdyllä muutoksella. 90-luvun alussa rattijuoppouden haitat vähenivät siellä merkittävästi. Sen liikenneturva jättää kertomatta, että Suomessa kehitys oli samanlaista. Johtuiko se Ruotsin muutoksesta vai sen ajan yleisestä taloustilanteesta, sitä voi jokainen koittaa arvioida.

     

    Visakallo Visakallo

    Romutuspalkkio on yleisesti käytössä  Euroopassa. Toki autoalakin siitä hyötyy, mutta valtiot vielä enemmän. Suomessa tavallisen perhauton hinnasta on arvonlisveroa n. 6000 euroa. Jos annetaan 3000 euroa romutuspalkkio, jää valtiolle vielä 3000 euroa plussaa. Tämän päälle tulevat vielä autoalan maksamat verot.

Esillä 10 vastausta, 1,361 - 1,370 (kaikkiaan 5,990)