Keskustelut Tekniikka Metsänomistajan parempi uusi auto

Esillä 10 vastausta, 1,451 - 1,460 (kaikkiaan 5,990)
  • Metsänomistajan parempi uusi auto

    Nyt siis on aika etsiä uudempi auto.
    Parametrit:
    Mukavuus maantiellä
    Ilmastoitu
    Automaatti
    Bensiini
    käytetty alle 10v
    kilometrit alle 150 000
    Hinta alle 10 000€
    Ei nahkapenkkejä, pakuja, varmareita ei shitty maastureita
    Optiot:
    neliveto

    Merkkejä:
    Volvo S60 tai S80, ei äksiä
    Citroen
    Muita?

    Ruotsista tai saksasta tuonnin kannattavuus?

  • Jätkä

    Tuollaiset Rumpin hehkuttamat sanktiot eivät missään tapauksessa menisi läpi suomalaisessa politiikassa, eikä myöskään EU:n kritiikistä läpi menisi.

    Jotenkin tuntuu, että Rumppi on unohtanut sopivasti vapaassa maassa luodun vapauden tehdä, miten parhaaksi näkee.

     

    jees h-valta

    A.J. tuolla edellisellä auton esilämmityksestä. Mikähän kumma siinä on että jos auto lähtee pakkasesta käyntiin niin miksi sen omaa moottoria ei voi pari minuuttia käyttää paikallaan että lämpeää hiukan alkuun. Minä ainakin niin teen ja saattaapa joskus lipsahtaa hiukan ylikin kahden minuutin. Jos tuulilasi sattuu olemaan kuurassa sekin sulaa siinä saman tein eikä tarvi krapata ja raappia kallista tuulilasia. Ja mistäs se rikinkatku A.J. tuleekaan? Ei ainakaan bensiinimoottoreista. Katalysaattori lämpeää erittäin nopeasti ja puhdistus alkaa saman tein. Itse en aio uutenkaan autoon laitattaa moottorin lämmitintä. Se kun myös tulee varmasti olemaan bensiinimoottorilla.

    Jätkä

    Auton käynnistämisen pakkasessa ilman lämmitystä on väitetty rasittavan moottoria 800 kilometrin ajoa vastaavasti. Myös moottorin yläpäässä olevat vitkuttimet alkavat saada voitelua vasta jonkin ajan käynnin jälkeen, samoin Hydrayliset venttiilinnostimet ja jakoketjun kiristimet saavat aikaa kankealla öljyllä melkoisen raklatuksen.

    Mutta jos vikavalo palaa jatkuvasti, niin sekään ei saa sitä viimeistä aivosolua hereille, että tarttis tehrä jotain.

    jees h-valta

    On olemassa nykyään öljyä joka ei kangistu jätkä kuten varmaan tiedätkin. Mutta niillä markettiöljyillä on pareen kyllä virittää nuotio alle jos on pakkasta. Nuo ovat vanhoja teesejä nuo 800:t kilsat kulumiseen. Nykyauto saattaa jopa tykätä huonoa moottorin lämmittämisestä vääränlaisella lämppärillä. Tutustuin tänään autoon johon joko ei laiteta lainkaan tai pelkästään öljypohjaa lämmittävä vastus. Mitä VW:n vikavaloon tulee se jaksaa minun käyttöni palaa kyllä loppuun asti.

    Gla Gla

    Ei ole uusi juttu, että joihinkin moottoreihin ei saa asennettua perinteistä vesitilaan tulevaa vastusta. Niissä joudutaan käyttämään jotain säteilylämmitintä, mikä ilmeisesti on tehottomampi ratkaisu kuin perinteinen. Ainakin 15 vuotta ellei enemmänkin tällaisia on ollut käytössä.

    Kerrotko Jees millainen on vääränlainen lämppäri, jotta osaan jatkossa välttää sellaista? Toho öljypohjan alla? Entä liittyykö vääränlaisen lämppärn käyttö jollain tavalla tarkoitukseen soveltuvan lämppärin käytön hyötyihin? Toki sinä voit säästää 500 € hankintahinnan jättämällä lohkolämmittimen pois ja lämmittämällä autoasi tyhjäkäynillä. Motivan yms. tahojen selvityksissä on kuitenkin todettu, että auton kulutus ja päästöt alenevat esilämmityksen avulla ja siksi lämmitys on perusteltu juttu. Mutta suo anteeksi, kun minulla on ajoittain vaikeuksia seurata ajatuksiasi. Maantiellä et käytä cruisea, koska se kasvattaa kulutusta. Talvetta et käytä esilämmitystä, vaikka se alentaisi kulutusta. Silti ajat 1,5 kilsan työmatkan autolla, vaikka tuollaisessa ajossa Touaregin kulutus lienee talvella n. 25 l/100 km, kesällä varmaan pääsee alle 20  l.

    Itse en muista, milloin pakkanen olisi estänyt auton käynnistymisen, joten tämä on mielestäni viimeinen seikka aiheeseen liittyen. Toki nykyajan öljytkin ovat notkeita, mutta silti ne ovat kylmänä normaalia jäykempiä. Samoin välykset kasvavat kylmässä, minkä huomaa käyntiäänestä.

    Voi olla, ettei kylmäkäynnistys ole käyttöiän kannalta ratkaiseva asia  sinulle, joka vaihdat autoasi parin vuoden välein. Tuleehan moottorillesi jatkuvasti kylmäkäynnistyksiä, kun päivittäinen kolmen kilsan ajomatka sisältää kaksi kylmäkäynnistystä. Itselläni tavanomaiset ajomatkat ovat yli 30-kertaisia sinun verrattuna, joten kylmäkäynnistysten määrä on olemattoman vähäinen.

     

    Gla Gla

    Jees: ”olen tuon nelivedon turvan huomannut eräässä aika ratkaisevassa yllätystilanteessa… kun lähdin vasta ohituskaistan loppupäässä (johtuen muun liikenteen samanaikaisesta rekan ohi pyrkimisestä) niin yllättäen ohituskaistan lopussa olikin jostain syystä erittäin sohjoinen loppuosa. Ohitus oli siinä vaiheessa pakko viedä loppuun koska kaista oli vähissä.”

    Kiihdytitkö vauhtiasi vielä ohituskaistan lopussa? Mielestäni tuossa vaiheessa ei enää pitäisi olla tarvetta kiihdyttää, joten nelivedon hyöty on varsin vähäinen.

    Jees. ”Nämä ovat juuri niitä tilanteita joissa auton ominaisuuksilla on merkitystä kun tilanne pääsee yllättämään. Niitäkin joskus sattuu. Ne joilla auto ei pelasta eivät tietenkään ole välttämättä näitä kertomassa.”

    Jokainen tekee virheitä, enkä edes yritä väittää olevani poikkeus tässä asiassa. Oma asenne kuitenkin vaikuttaa suuresti siihen, kuinka paljon virheitä tapahtuu ja mitä niistä seuraa. Se on paljon merkittävämpi asia kuin auton pelastava vaikutus. Kalustoon liittyen, kannattaisiko satsata esim. kunnollisiin talvirenkaisiin nelivedon sijaan? Olethan kertonut, että hankit kunnon renkaat kunhan talvi alkaa. Tuo oli kuitenkin kouluesimerkki siitä, että kelin vaihtelu on kuljettajalle kaikkein vaikein asia. Tasainen talvikeli ei ole läheskään yhtä suuri riski.

    Tieliikennelaki edellyttää, että ehitukseen lähtijän on varmistuttava siitä, että ohitus on mahdollista viedä turvallisesti loppuun. Suttukelissä kuluneilla renkailla ohituskaistan lopussa aloitettu ohitus kannattaa analysoida toiseenkin kertaan ja miettiä, voiko tilanteesta oppia muutakin kuin nelivedon ylistystä.

     

    Tolopainen Tolopainen

    Näyttää siltä, että Jesselle sopisi paremmin nykyaikainen diesel, kuten useimmille muillekin, jotka käyvät autolla talvisin töissä paikoissa, johin ei saa sähköä eikä voi käyttää moottorilämmitintä. Onko bensakoneisiin edes olemassa webastoa, epäilen liian vaarallista laittaa sellainen toimimaan bensalla. On se aika helppoa käynnistää webasto kaukokäynnistyksellä vartti ennen metsästä lähtöä ja mennä lämpimään autoon. Siitä kylmää autaoa käyntiin starttaava voi vain nähdä unta.

    Lohkolämmittimiä ei nykyaikaisiin autoihin ole saanut enää kymmeneen vuoteen asentaa, hyväksytään vain öljypohjalämmitin, joka on pienitehoisempi ja vaatii pidemmän lämmitysajan.

    rööri roope

    Voisit siekii jees siirtyy nykyaikaan.Elä aina vänkää toista mitä joku ehdottaa.Tyrmäsit Annelinkin viisaat ajatukset auton lämmityksestä.Häpeäisit edes.

    Se on kylmä tosiasia jos vebastolla auton lämmittää on miellyttävä lähtee ajelee.

    Lienetkö koskaan kokeillu.Kytkemiseen menee alle 10 sek vihmeriltä.Siirry nykyaikaan älä elä nuotiokaudella.

    Viileitä ajeluita ilan lämmitystä.

    terve

    Visakallo Visakallo

    Jospa ne Jessen jutut tuosta muuttuvat, kunhan ensin täräyttää kunnon haapakaupat ja siirtyy aivan uuteen autokantaan.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Käytännön koe: kylmäkäynnistys, ulkolämpötila -3,5 astetta. Kauppareissu n. 1 km. Kulutus ajotietokoneen mukaan keskimäärin 20 litraa dieseliä/100 km. Kokeilen myöhemmin tehdä saman reissun esilämmitetyllä autolla. Tuollakin matkalla kulutus laski koko ajan kun moottori lämpeni. Öljyn loppulämpötila oli vasta 50 astetta, eli moottori ei ehtinyt tuolla matkalla kokonaan lämmetä.

Esillä 10 vastausta, 1,451 - 1,460 (kaikkiaan 5,990)