Keskustelut Tekniikka Metsänomistajan parempi uusi auto

Esillä 10 vastausta, 2,351 - 2,360 (kaikkiaan 5,990)
  • Metsänomistajan parempi uusi auto

    Nyt siis on aika etsiä uudempi auto.
    Parametrit:
    Mukavuus maantiellä
    Ilmastoitu
    Automaatti
    Bensiini
    käytetty alle 10v
    kilometrit alle 150 000
    Hinta alle 10 000€
    Ei nahkapenkkejä, pakuja, varmareita ei shitty maastureita
    Optiot:
    neliveto

    Merkkejä:
    Volvo S60 tai S80, ei äksiä
    Citroen
    Muita?

    Ruotsista tai saksasta tuonnin kannattavuus?

  • harrastelija harrastelija

    Vaihteeksi kokeilin sadepäivän luppoa BMW X3:n ratissa. Auton myyjä kysyi puolen päivän koeajon jälkeen, että oliko kokemus hyvä vai loistava? Vastasin, että jälkimmäinen!

    Ei pitäisi ajaa kunnon autolla koska sitten ei kelpaa enää tusinatuotteet. Totesin silti auton myyjälle, että vanhaa ei kannata vaihtaa, jos se tuntuu paremmalta!

    Eräs kaveri tuumi, että turhaan sitä pihtaa rahaa autoihin – sehän on pois perillisiltä!

    jees h-valta

    Visakallo tuolla edellisellä jo valottikin autotehtaan palkkoja (myös jätkälle) ja valitettavasti ”puotipuksu” vetää kyllä ohi tuosta. Mutta onhan siellä varmasti etunsa että saa varmasti tehdä takkinsa tyhjäksi hommia. Minulla kun tuppaa jäämään puhtia vielä metsätöillekkin. Joka tietysti on harmillista kun tuo työssä ramppaaminen kuitenkin kuluttaa tehoisaa hyvää työaikaa metsäpuolelta. Joutaa sitten koneen viereen vasta tälleen pimeän hämyissä.

    jees h-valta

    Onhan se harrastelija sitten autoja ihan työkseen ruvennut koeajelemaan. Ite en kyllä aivan tuosta ”urakoinnista” piittaa. Kyllä se hiukan on ennakkotiedon nojassa ja jos se vastaa koeajossa huutoihinsa on se siinä. Minulla ei autoihin ole tarvinnut sinällään pihdata vaan olen vain vaihtanut omaisuutta toiseen muotoon ja tietysti metsätilitkin avittavat. Silti nuorta väkeä on samalla potkittu vauhtiin ja oltu jatkuvassa vuorovaikutuksessa myös työstössä sekä metsässä että kiinteistöillä. Onhan hänelläkin jo pieni oma ”kantatilansa”.

    Metsuri motokuski

    Niin sen verran tuosta Uudenkaupungin koulutuksesta että hakijoilla pitäisi olla saksan ja englannin kielen taitoa. En tiedä monellako kouluttamattomalla sitä löytyy mutta uskon että ei monellakaan. Tuosta 30 tonnin vuosiansiosta voisi todeta että eihän se kolmivuorotyöstä nyt ihan mahdoton ole. Kun minullakin ansiot ovat samaa luokkaa. Eikä tässä nyt kovin hyvätuloiseksi voi itseä kutsua.

    jees h-valta

    Aivan tismalleen samaa mieltä metsuri motokuskin kaas. Kyllä tämä omakin vielä pientä tienestiä on vaikka vuositulo hiukan tuosta yli liippaakin. Mutta että vielä hihnalle ja vuorotyöhön. Ei todella! Kyllähän tällä keväisiä pimuja kylän baanalla katselee ja autojen merkkejä pongailee. Ja siinä sivussa hiukan työn nuusaakin omaan sopivaan, soivaan tahtiin.

    Tolopainen Tolopainen

    Ei mersujen tekijöillä ole Suomessa varaa niillä ajella. Saabeja möivät aikoinaan edullisesti henkilökunnalle. Nykyisin verottaja tulee heti osingoille, jotta ei onnistu enää henkilökuntaedut kuin rajoitetusti.

    Jätkä

    Saabin henkilökunta-alennus oli n. 15 %. Silloin uuden auton ostossa sain mielestäni helposti 8 %:n käteisalennuksen.

    Kyllä autojen kokoonpanotehtaan työntekijälle Mersun osto jää aika kokean riman taakse, mutta vielä korkeammalla rima varmasti oli Porshen kohdalla.

    Ei suomessa kannata edes aloitta halvan / edullisen auton kokoamista, koska sekin – jos sen hyvin tekee, on yhtä työläs kuin kalliimmankin auton kokoonpano.

    Tuollaisen auton valmistuskustannuksia voisi kätevimmin laskea ostamalla suoraan kaukoidän valmistajilta kaikki elektroniikkaromu – siellä valmistettuahan se on, vaikka saksan kautta kierrätettynä hinta saattaa olla satakertainen.

    Tosin sopimus Daimlerin kanssa takuulla loppuisi siihen.

    Visakallo Visakallo

    Asuminen on tänä päivänä tavallisen ihmisen suurin kustannus. Jos sen on saanut jotenkin edullisemmalla tavalla ratkaistua, voi silloin varaa olla jopa Mersuunkin.

    Jätkä

    Jos katselee noita maksuehtoja, joita kaupitellaan autonostajille, niin erinomaisen matalat korot, tarjotut ilmaiset ”käsittelymaksut” ja vuosikausien maksuajat mahdollistavat asuntovelan jo maksaneelle aika kalliinkin lullan hankinnan.

    Jos kuukausierä on karvan päälle 500€, niin vuodessa lyhenee velka 6000 €:lla. Maksuaikaa vaikkapa seitsemän vuotta, niin jo 42 000 € on maksettu.

    Vaihdokki mukana, ja Jeessin eukko, niin aika tyyriiseen pirssiin pääsee kiipeämään.

    Gla Gla

    Jos auto pitää ostaa osamaksulla tai lainalla, auto on liian kallis.

     

Esillä 10 vastausta, 2,351 - 2,360 (kaikkiaan 5,990)