Keskustelut Tekniikka Metsänomistajan parempi uusi auto

Esillä 10 vastausta, 2,431 - 2,440 (kaikkiaan 5,990)
  • Metsänomistajan parempi uusi auto

    Nyt siis on aika etsiä uudempi auto.
    Parametrit:
    Mukavuus maantiellä
    Ilmastoitu
    Automaatti
    Bensiini
    käytetty alle 10v
    kilometrit alle 150 000
    Hinta alle 10 000€
    Ei nahkapenkkejä, pakuja, varmareita ei shitty maastureita
    Optiot:
    neliveto

    Merkkejä:
    Volvo S60 tai S80, ei äksiä
    Citroen
    Muita?

    Ruotsista tai saksasta tuonnin kannattavuus?

  • MJO

    Pakko olla hyvä, jos koneremonttikin maksaa 30 k€.

     

    Visakallo Visakallo

    VW on edelläkävijä lentävän auton kehittämisessä. Ensinmäiset ovat jo testikäytössä:

    http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005156399.html?ref=rss

    Visakallo Visakallo

    Mercedes-Benzin markkinaosuus Suomessa nousi tammi-maaliskuussa 5,2 prosenttiin. Merkin markkinaosuus on kasvussa, sillä viime vuonna vastaavaan aikaan Mercedes-Benzin siivu oli 4,8 prosenttia, kertoo merkin maahantuoja Veho Oy Ab.

    Audin markkinaosuus oli tämän vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 4,8 prosenttia ja BMW:n neljä prosenttia.

    Vuonna 2016 saksalaispremiumien ykkönen Suomessa oli Audi 5,2, prosentin markkinaosuudella. Audi on pitänyt ykköspaikkaa hallussaan toistakymmentä vuotta.
    E-sarja myydyin
    Tämän vuoden kolmen ensimmäisen kuukauden aikana on myyty 1719 uutta Mercedes-Benz-henkilöautoa. Viime vuoteen verrattuna nousua on 122 kappaletta.

    Eniten myyty malli on E-sarja, jota on ensirekisteröity kolmessa kuukaudessa 403 kappaletta. Mersun A-sarjaa ja GLC:tä ensirekisteröitiin kumpaakin kolmessa kuukaudessa tasan 200 kappaletta.

    Yritysautoissa Mercedeksen markkinaosuus oli 5,9 prosenttia.

    Mercedeksen pakettiautojen markkinaosuus oli ensimmäisellä neljänneksellä 13 prosenttia. Merkin pakettiautoja rekisteröitiin 547 kappaletta. Kappalemääräisesti myynti on lisääntynyt peräti viidenneksellä. Suosituin malli oli Vito.

    Mercedes-Benzin kuorma-autojen markkinaosuus oli 21,3 prosenttia. Niidenkin myynti kasvoi neljänneksellä viime vuoden vastaavaan aikaan verrattuna. Merkin kuorma-autoja rekisteröitiin yhteensä 195 kappaletta.

    Kevyimmissä ja keskiraskaissa kuorma-autoissa Mercedes-Benz oli markkinajohtaja.

    Kauppalehti

    harrastelija harrastelija

    Miksi ”Visakallo” laittoi itselleen Mazdan, jos nuo oikeat laatuaautot noin kiinnostaa? Joko se uusi Mazda on pihassa, kokemuksia?

    Kun tarkemmin muistelee, niin olihan meilläkin Mazda 1970-luvulla. Malli oli muistaakseni 323 litran moottorilla. Sen aikaiseksi muuten hyvä, mutta liian pieni moottori ja pieni muutenkin 5 henkiselle perheelle pitkillä matkoilla.

    Visakallo Visakallo

    Mazda valittiin taas ties monettettako kertaa maailman laadukkaimmaksi autoksi, ja kun sen saa vielä Suomessa sopivalla hinnalla, ei muuta tarvittu. Ajettavuus sekä ulkonäkö niin päältä kuin sisältä ovat minulle Mazdan parhaita puolia. Auto tuli tammikuun lopulla ja nyt sillä on ajettu n. 4000 km. Kahden litran moottori vie CX3:sta ihan mukavasti. Maanantaina meni kesäpyörät alle.

    jees h-valta

    MJO:n vastaus tyydyttää mutta varmaa on ettei koneremppa moiseen eikä edes vaihtomoottori maksa kuin alle kymmenen tuhatta töineenkään. Mieltähän tuossa ei todella vanhaan autoon ole vaan sijoittaa senkin rahan uuteen kuten minäkin tein. Eihän vanha remonteista parane kuin hetkeksi ja taas korjataan seuraavaa paikkaa. Autoliikkeen ainut järkevä tapa nopeasti hävittää vaikka joppareille koska suoraan ei konevaivaista voi myydä. Jos ei nimenomaan kauppakirjaan laiteta että myydään konevikaisena korjattavaksi. Mutta ei kovin hyvä bisnes. Uutta vain ajoon kunhan saadaan lähipäivinä! Vuoden auto on ensimmäistä vuottaan sitten kovassa käytössä kesää vastaan.

    MJO

    kyseessä on melko uusi Touareg. Eipä taida saa 5.0 V10 konetta 10 k.eurolla.

    Jätkä

    Kun noita vertailuita on tehty, niin pistänpä AutoBildin laaturaportin 12 parasta näytille:

    1: Hyundai  2: Mazda  3: Mini  4:Kia  5: Toyota  6:Volvo  7: Mercedes benz  8: Opel  9: Nissan  10. Audi  11: BMW 12: Dacia.

    Jossain määrin näyttää olevan laatuvaikutelma kauko-idän mallista, ei ole Välimeren rannoilla tehtyjä pulkkia listassa ainuttakaan.

     

     

    rööri roope

    Olihan se aikanaan neuvostoliitossakin vuoden auto merkki JALTA.Ei ainakaan suomessa pelittäny kuin romuttamoilla.

    Jos pösö on etelän vuoden auto ei se oo sitä suomessa.Kuuluu sarjaan epäluotettavat autot pohjolan oloissa.

    jees h-valta

    Jaahas, ja kaikki neuvostoliiton auto-osaaminenhan suorastaan kukoistaa euroopassa. Sarjassamme metsämörrimöykyn unohtunut tietotoimisto suoraan peräkorven takahikiältä.

Esillä 10 vastausta, 2,431 - 2,440 (kaikkiaan 5,990)