Keskustelut Tekniikka Metsänomistajan parempi uusi auto

Esillä 10 vastausta, 2,531 - 2,540 (kaikkiaan 5,990)
  • Metsänomistajan parempi uusi auto

    Nyt siis on aika etsiä uudempi auto.
    Parametrit:
    Mukavuus maantiellä
    Ilmastoitu
    Automaatti
    Bensiini
    käytetty alle 10v
    kilometrit alle 150 000
    Hinta alle 10 000€
    Ei nahkapenkkejä, pakuja, varmareita ei shitty maastureita
    Optiot:
    neliveto

    Merkkejä:
    Volvo S60 tai S80, ei äksiä
    Citroen
    Muita?

    Ruotsista tai saksasta tuonnin kannattavuus?

  • jees h-valta

    Kyllä siinä aivan oma koppansa on ja moottori vetää aivan älyttömän pirteästi. Mene oksapuu kokeilemaan, voin vakuuttaa että autoa kovasti paljon hintatasossaan. Uusi vain on aina uusi ja vaihtoehdot esim. saksalaisissa olisi olleet lähes kaksisataatuhatta ajettuja ja hullettu mitenkuten sattuu. Eli remontit edessä ja vanhakantaista tekniikkaa alla ja kalliilla ylläpitokulungilla. Ei paljon epäillyttänyt, kyllä pienikin koeajo minut vakuutti. Toki olen ranskalaisiin ennenkin tykästynyt, nimenomaan sitikka oli aivan loistava aikakautensa auto, paljon edellä silloin muiden tekniikkaa.

    Klapikone

    Visakallo, kyllähän ainakin nykyään on merkki kuin merkki varustettu monipuolisesti asiakkaan toiveiden mukaisesti.

    Mutta jotenkin se on jäänyt se mielikuva. Esimerkiksi Tojotalla: ON corolla, carina, avensis, auris, mutta mitä eroa näillä on?

    Eikös nämä kaikki ole ihan perus keskikokoisia autoja. Nykyään ihan hyvin kai varusteltuja.

     

     

    Gla Gla

    Oksapuu: ”Aikamoinen peliliike, V6, neliveto VW:n jälkeen tuo 3008. Pökötissä sittarin koppa, vajaaveto ja 1,2 litran 3 syl:moottori…”

    Itse arvostan tilaa, suorituskykyä yms., en sylinterilukua, niiden asentoa, iskutilavuutta tms. seikkoja. Veikkaan, ettei Jessen keskinopeudet putoa yhtään, kyytiin mahtuu kaikki se mikä ennenkin, mutta kulutus puolittuu. Kunnioitettava ratkaisu.

     

    Gla Gla

    Visakallo: ”Minua hieman ihmetyttää tuo mielikuva ”tavisjapseista”. Samantasoisestihan autot nykyisin varustetaan on ne sitten kotoisin mistä hyvänsä. Hintaluokka ja varustelupakettihan sen varustelun määrää eikä valmistusmaa. ”

    Niin, jonnekin 90-luvun alkuun saakkahan japanilaiset autot olivat varustelultaan huomattavasti parempia kuin vastaavan hintaiset eurooppalaiset, etenkin saksalaiset. Tuolloin kuitenkin moni oli sitä mieltä, että eurooppalaisissa on kaikki tarpeellinen, mutta japanilaisissa on paljon turhaa. Esimerkkinä vaikka Audi 80, jossa ei ollut edes lämmityslaitteen säätimiä valaistu vielä ainakaan 80-luvun puolivälissä. Jenin kurssi heikensi ratkaisevasti japanilaisten kilpailukykyä 90-luvun alussa, tilanne tasoittui ja asetelma muuttui toistaiseksi pysyvästi. Nykyään pitää löytyä jos jonkinlaista elektronista järjestelmää ja härpäkettä, ei puhettakaan yksinkertaisuuden arvostamisesta. Niin se autojen ominaisuuksien arvostus muuttuu.

     

    Puuki

    Jospa se oli Audissa vain sulake palanut tms. ?  Kun  sen ajan Opeleissakin oli säätimet                valaistu.

     

    Tolopainen Tolopainen

    Traktoriin maksaa koneremontti n. 2k€, kun siinä on vanhanaikainen tekniikka ja iso kone. Henkilöautoissa on pieni paljon halvempi moottori eikä niitä edes pysty korjaamaan. Tuollainen kolmi pyttynen kone kestää korkeintaan 200000 km ja paljonko uusi maksaa, kun vaihdetaan, ehkä 4-5k€. Sitten niissä on paljon turhanpäiväistä sähkötekniikka, jota ei voi korjata komponentit pitää vaihtaa. Mitä hyötyä kehityksestä on ollut, vanhanaikaisella tekniikalla saataisiin kestävämpiä moottoreita, joita olisi helppo korjata, siirtyminen kolmipyttyisiin ei olennaisesti pienennä kulutusta, mutta heikentää moottorin ominaisuuksia ja kestävyyttä.

    Puuki

    Kolmipyttyinen massikka on 56 v ikäinen ja hyvin toimii vieläkin.

    Jätkä

    Kovalla tempolla on menty kertakäyttökulttuuriin. autoissa ollan modulirakenteessa, jossa ei alustaan voi vaihtaa yksittäisiä niveliä, vaan parhaassa (pahimmassa)  tapauksessa joutuu kohta vaihtamaan koko akseliston tukivarsineen ja iskunvaimentimineen. Hyväähän siinä on se, että tulee samalla vaihdettua kaikki liikkuvat osat parin pultin irroituksen jälkeen ja homma hoituisi nopeasti, kunhan saa ajan ja TILAAMALLA merkkiliikkeeseen KO osakokonaisuuden.

    Alan miehet ovat kyllä sitä mieltä, että litrainen moottori, jossa on suorituskykyä monin verroin vanhempiin vastaaviin moottoreihin, ei kestä käytössä missään tapauksessa kahtasataatuhatta kilometriä. Eli auto paalataan melko tuoreena, eikä siihen tehdä muita huoltoja kuin öljynvaihto pari kertaa ja pissapoikaan nesteen lisäys. Renkaita tietenkin menee, mutta se onkin siinä.

    harrastelija harrastelija

    Autothan on kulutustavaraa, ei mitään kestohyödykkeitä. Auton ympärillä pyörii vuosittain niin suuri miljardien bisnes, että joka vuosi kannattaa tahdä joku muutos, että uusi malli taas vetäisi.

    Jos kerran on varaa, kuten Tolopaisella, niin oman mukavuuden vuoksi on parasta ajaa aina takuuautoilla. Ajomukavuudesta varsinkin pitemmillä matkoilla kannattaa sitten maksaa myös vähän enemmän ja säästää vaikka muista turhuuksista – jos ei niihin ole  varaa!

    Miksi eläkeläisen pitäisi pihistellä omasta mukavuudestaan? Kuluttaa näihin kertakäyttöisiin autoihin vaikka – perillisiltähän se on pois!

    Gla Gla

    Ei ollut Audista sulake palanut, vaan se oli sen ajan premiumia, jossa kaikki ylimääräinen oli tarpeetonta.

    En tiedä, keitä nämä alan miehet ovat, jotka tietävät, ettei uuden auton moottori kestä kuin 200 tkm. Pikkuturboja on jo ollut markkinoilla aikansa, eikä mitään hälyyttävää ole kuulunut.

     

Esillä 10 vastausta, 2,531 - 2,540 (kaikkiaan 5,990)