Keskustelut Tekniikka Metsänomistajan parempi uusi auto

Esillä 10 vastausta, 2,691 - 2,700 (kaikkiaan 5,990)
  • Metsänomistajan parempi uusi auto

    Nyt siis on aika etsiä uudempi auto.
    Parametrit:
    Mukavuus maantiellä
    Ilmastoitu
    Automaatti
    Bensiini
    käytetty alle 10v
    kilometrit alle 150 000
    Hinta alle 10 000€
    Ei nahkapenkkejä, pakuja, varmareita ei shitty maastureita
    Optiot:
    neliveto

    Merkkejä:
    Volvo S60 tai S80, ei äksiä
    Citroen
    Muita?

    Ruotsista tai saksasta tuonnin kannattavuus?

  • MaalaisSeppo

    Ainakin Volkkarin ja BMV:n nokkaketjuissa on ollut ongelmia, joiden korjaaminen on tullut hintoihinsa. Kustannukset vastaavat suunnilleen 10 nokkahinhnan vaihdon kuluja. Tuskimpa mikään auto kestää niin kauan, että nokkahihna ehdittäisiin vaihtaa 100 kertaa. Sokolootalla (1.9 tdi) voisi 3 kertaa olla riittävä, jolloin 600000 olisi lopulta mittarissa.

    Tolopainen Tolopainen

    Nokkahihnojen vaihtoväli on lyhennetty Oulun alueella 1000000km:iin.  Mutta ketjuja ei tarvitse vaihtaa, kun ketju on suojassa ja öljykylvyssä, ei siihan mitkään ulkopuoliset tekijät vaikuta. Nokkahihna on sellainen jousilla kiristetty rätti ja huonosti suojaussa muovikotelossa.

    Gla Gla

    Pilkkuvirhe varmaan kilometreissä, mutta mitä merkkejä/malleja tuo koskee ja miten se on rajattu alueellisesti? Entä kuka vastaa omistajalle aiheutuvista kustannuksista, kun valmistajan ilmoittama ei pidä paikkaansa? Vai onko tuo vain suositus?

     

    arto arto

    Nokka ketju helppo vaihtaa, kiristin irti vanha poikki liittää uuden ketjun siihen, pyörittää alakertaa uusi menee sisään vanha ulos. Kun kohtaavat uudet päät liitää yhteen. uusi kiristin siinä se.  Mulla ford hihnalla vaihtoväli 140000/10v  eka hihnalla ajoin pitkää ajua meni 150t sitten vaihto hiha ei kulunut juuri ollenkaan nyt toinen menossa mittarissa 200000 kohta vaihtoon kun hyvä vaihtari löytyy.

    rööri roope

    Suositus suomen olosuhteissa hihnan uusinta joko kilometrien mukaan esim ford 140000 tai viisi vuotta max aika.Epäilen tuota 10 vuotta.Jokainenhan voi vaihtaa koska haluaa tai on vaihtamatta.

    Tolopainen Tolopainen

    Ford on määrännyt hihnan vaihtovälin Oulun seudulla max. 100000km, ei ole mikään suositus ja omistaja maksaa, koska tehdään huollon yhteydessä.

    Klapikone

    Ketjukoneita olen suosinut, mutta on ketjujen laatu kyllä viime vuosina heikentynyt. Saattavat olla jo 150 000 – 200 000 vaihto kunnossa.

    Ennen ainakin dieselmersu väh. 500 000 ja bensa Saab ainakin 400 000 ja tällöinkin vasta hieman venynyt.

    Jätkä

    Jakoketjun / -remmin kestämättömyydestä on tehty lähes farssi. Pahaa siinä on vaan se, että monessa koneessa sen pettämisen seuraukset ovat hirvittävän kalliit. Kuitenkin on sellaisiakin automerkkejä / malleja ollut, joissa mäntiin ja palotilaan on tehty tilaa venttiilien olla missä asennossa tahansa moottorin pyöriessä.

    Henkilökohtaisesti minulla tai meillä ei ole katkennut kertaakaan ketju eikä remmi, mutta kerran merkkihuollossa uutena ostettuun autoon määräaikana vaihdettu hihna oli liian kireällä. Aina kylmäkäynnistyksessä hihna naukui, mutta korjaamopäällikkö sanoi : ”kyllä se siitä…” . Muutaman tuhannen kilometrin jälkeen hihnasta lähti muutama hammas ja käyntiääni muuttui aika ikäväksi. Ajelin merkkihuoltoon, joka oli aika lähellä, remmi vaihdettiin, eikä vaurioita ollut syntynyt. Sen jälkeen auto oli meillä vielä 2 – 3 vuotta.

    Jakoremmistä ei kyllä normaalisti erota kulumisen tai rasittumisen merkkejä. Paree on luottaa matkamittarin näyttöön.

    Visakallo Visakallo

    On myös olemassa autonmoottoreita, joissa ei ole heikkoja kohtia, vaan niille riittää normaalit nesteiden- ja suodatinten vaihdot koko elinkaaren ajan.

    jees h-valta

    Minulla on tuollaisia visakallon mainitsemia ollut kaikki merkit joilla tähän astista elämää on ajeltu. Varsinkin kun aika kultaa muistot kuten yllä.

Esillä 10 vastausta, 2,691 - 2,700 (kaikkiaan 5,990)