Keskustelut Tekniikka Metsänomistajan parempi uusi auto

Esillä 10 vastausta, 3,011 - 3,020 (kaikkiaan 5,990)
  • Metsänomistajan parempi uusi auto

    Nyt siis on aika etsiä uudempi auto.
    Parametrit:
    Mukavuus maantiellä
    Ilmastoitu
    Automaatti
    Bensiini
    käytetty alle 10v
    kilometrit alle 150 000
    Hinta alle 10 000€
    Ei nahkapenkkejä, pakuja, varmareita ei shitty maastureita
    Optiot:
    neliveto

    Merkkejä:
    Volvo S60 tai S80, ei äksiä
    Citroen
    Muita?

    Ruotsista tai saksasta tuonnin kannattavuus?

  • Visakallo Visakallo

    Mihin tietoon Jessen metsään.fi:n ja Metsäverkon hakkuuehdotukset perustuvat? Onko käyty paikanpäällä, vaiko ollaanko laserkeilauksen ja ilmakuvien varassa? Lehtipuustoissa virheet ovat olleet monesti paljon suurempia kuin havupuustoissa.

    Tolopainen Tolopainen

    Haavikko ei välttämättä näy lainkaan metsään.fi palvelussa, eikä noilla hakkusuosituksilla ole haavikolle mitään merkitystä. Sehän on aivan sama milloin ne hakkaa, kun ainut järkevä tapa niiden myynnissä on myydä hankintana pienissä erissä, jolloin saa koivukuidun hinnan. Häviää vain hiukan kun punnitus menne koivukuidun kertoimella kiintokuutiokisi. Pystyyn myynti haapana antaa muutaman euron kiintokuution hinnaksi, haapatukille ei ole hintaa.

    jees h-valta

    Tolopainen arvailee taas hieman pihalla mutta ei uutta. Pystyyn myyntiin minulla on aivan kelvollinen sopimushinta josta monelle ensimmäiselle kasvatuserälle löytyy sopimus kirjallisena. Ja se takaa pystyyn 80% kuusikuidun hinnasta. Aivan asiallinen hinta jota voi tässä pikkasen vartoilla, kuitutavaran hinnannousua nimittäin. Tukillekkin on luvattu selvittää markkinaa ja sen myötä myös hinnoitellaan.

    Visakallo Visakallo

    Minkä kokoiselle mottimäärälle / ha Jessen haavikoiden uudistaminen on ehdotettu?  Oma kokemukseni on, että lehtipuustossa todelliset mottimäärät voivat olla paljonkin suuremmat kuin esim. metsään.fi -tiedoissa. Tarkoitan sitä, että Jesse saattaisi voida uudistaa ensimmäisen haavikkonsa jo aikaisemmin kuin on ehdotettu.

    Visakallo Visakallo

    Yhteensä 50 Renault-merkkistä uutta katumaasturia liikkuu nyt kolmen viikon aikana niin Helsingin keskustassa kuin eteläisen Uudenmaan alueella.
    Kyseessä on merkin Koleos-mallin uusimman sukupolven kansainvälinen koeajotilaisuus, johon osallistuu Renaultin ilmoituksen mukaan 470 toimittajaa 29 eri maasta.
    Suomi valikoitui koeajojen toteutuspaikaksi juurikin auton luonteeseen sopivan ympäristön, erilaisten koeajoreittien ja lisäksi Porvoon Premier Parkin tarjoamien maastoajo-olosuhteiden ansiosta. Kakkosiksi jäivät niin Ranskan Alpit, Lanzarote sekä Slovakia.
    Renaultin Koleos -koeajot käynnistyivät Suomessa 1.6. ja päättyvät juhannusaattona. Ilta-Sanomat osallistuu tilaisuuteen ns. Suomen maaryhmän mukana.

    Visakallo Visakallo

    Päästöhuijaukset ovat laajentuneet Volkswagen-konsernissa Audiin. Saksan liikenneministeriön selvitysten vuoksi Audi kutsuu Euroopassa yhteensä 24 000 A7- ja A8-mallien dieseliä huoltoon ohjelmiston uusimiseksi, kertoo saksalainen autolehti Automobilwoche.

    Kutsu koskee vuosimalleja 2010-2013. Autoista 17 000 kappaletta on myyty Saksaan.

    Selvitysten mukaan huijausmalleissa typenoksidipäästöt nousevat kaksinkertaisiksi sallitusta rajasta. Huijausohjelmistolla päästöraja alittuu, kun auton renkaat ovat suorassa, kuten virallisissa mittauksissa on tapana .

    Audi julkisti huoltokutsun pian sen jälkeen, kun Saksan liikenneministeri Alexander Dobrindt ilmoitti mahdollisista laajemmista huijauksista. Ministeri vaatii Volkswagen-konsernilta täyttä selvitystä huijauksien ratkaisemiseksi kesäkuun 12. päivään mennessä.

    Audin laiton huijausohjelma saattaa tulla kalliiksi, sillä Münchenin syyttäjävirasto harkitsee syyteen nostamista petoksesta ja harhaanjohtavasta mainonnasta. Syyte koskisi Euroopassa myytyjä autoja.

     

    Visakallo Visakallo

    Saksan ympäristövirasto testasi huhtikuussa 49 eri dieselmoottorilla varustettua automallia.
    Umweltbundesamt testasi kaikkiaan 24 Euro 5 -normin mukaista dieseliä, joiden virallinen sallittu typenoksidipäästö on 180 milligrammaa kilometriä kohti. Testissä keskimääräinen päästö nousi peräti 906 milligrammaan.
    Euro 6 -normin mukaisia dieseleitä testattiin 25. Euro 6-normin mukaan 80 milligramman sijasta keskivertopäästö oli 507 milligrammaa.
    Euro 5 normi:
    Fiat Doblo 1.6 Multijet (vm. 2010) 1483 mg/km.
    Kia Optima 1.7 CRDi ISG (vm. 2012) 1 383 mg/km.
    Mercedes-Benz C 220 CDI T-Modell (vm. 2010), 990 mg/km.
    VW Passat 2.0 TDI BMT (vm. 2009) 965 mg/km
    Skoda Octavia 1.6 TDI Greenline Combi (vm. 2009) 913 mg/km.
    Euro 6-normi:
    Renault Grand Scenic 1.6 dCi 130 (vm. 2013) 937 mg/km
    Mazda CX-5 D LP 4WD (vm. 2012) 498 mg/km
    Porsche Macan S Diesel (vm. 2015) 482 mg/km
    Peugeot 508 SW BlueHDi 120 FAP (vm. 2016 469mg/km Mercedes-Benz A 220 CDI (vm. 2014) 441 mg/km
    BMW X3 xDrive 20d (vm. 2014) 383 mg/km

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Käytin Yetin päästöhuijausohjelmiston poistossa. Auto laiskistui ja vakionopeuden säädin lakkasi toimimasta. Ei hyvä. Etsin netistä muiden päivityskokemuksia, niitä en kyllä löytänyt, mutta sen sijaan muuta mielenkiintoista. Jos pakokaasuja takaisinkierrättävä egr-venttiili menee rikki, sen voi ottaa kokonaan pois toiminnasta. Korjaus on luokkaa 1500 euroa ja poisto paljon halvempi. En tiedä tekeekö merkkihuolto näitä poistoja lainkaan, pääasiassa se taitaa olla pikkupajojen hommia. Auton typpipäästöt kasvavat entisestään, mutta tehoja tulee rutkasti lisää. Ilmeisesti auto menisi kuitenkin edelleen katsastuksesta läpi. Tämä pitää muistaa, jos tulee egr-ongelmia uudestaan (kertaalleen se on jo vaihdettu).

    Tolopainen Tolopainen

    Onpa törkeä ylihinta pikkuventtiilille. Ilmeisesti naisautoilijaa on hiukan rahastettu.

    Visakallo Visakallo

    Ei ymmärtänyt Tolopainen lukemaansa.

Esillä 10 vastausta, 3,011 - 3,020 (kaikkiaan 5,990)