Keskustelut Tekniikka Metsänomistajan parempi uusi auto

Esillä 10 vastausta, 3,501 - 3,510 (kaikkiaan 5,990)
  • Metsänomistajan parempi uusi auto

    Nyt siis on aika etsiä uudempi auto.
    Parametrit:
    Mukavuus maantiellä
    Ilmastoitu
    Automaatti
    Bensiini
    käytetty alle 10v
    kilometrit alle 150 000
    Hinta alle 10 000€
    Ei nahkapenkkejä, pakuja, varmareita ei shitty maastureita
    Optiot:
    neliveto

    Merkkejä:
    Volvo S60 tai S80, ei äksiä
    Citroen
    Muita?

    Ruotsista tai saksasta tuonnin kannattavuus?

  • Hiluxmetsuri

    Visakallolta hyvä kysymys. Epäilen kuitenkin että kun vastaan niin ei sitä kaikki usko kuitenkaan, mutta yritetään?

    Ensimmäisellä autolla ajelin hiukka alle 100tkm 4 vuodessa. Tuona aikana auton oma kulutusmittari, joka siis jakaa auton käyttämän bensiinimäärän litroissa ajetuilla kilometreillä pysähtyi lukemaan 1.8l/100km. Kaikki loppu ajelu tapahtui sähköllä.

    Auto kulutti 4 vuoden aikana siis 1800 litraa bensaa. Tämä lukema näkyi suoraan auton mittarista. Auton paino oli luokkaa 1700 kg eli ei ihan pikkupurkki kuitenkaan. Bensa maksoi koko ajeluihin siis n. 1,5×1800 litraa eli 2700€. Koska hybridiauton bensakone kuluttaa sen mitä normaali bensakone kuluttaa eli 6 litraa /100 km, ajettiin bensalla todellisuudessa 1800×100/6=30000km. Loput lähes 70000 km mentiin sähköllä, jota auton kuluttaa keskimäärin n. 0,17kWh/km. Tämä on rahassa yöaikaisella spot-sähkökotilatauksella siis 70000×0,17×0,09€=1071€. Tuossa on siis mukana siirto, sähkövero, alv ja sähköenergia eli kaikki mitä sähkön kustannuksiin kuuluu.

    Yhteensä kulut olivat siis 2700+1071=3771€. Kilometrikustannus on siis luokkaa 0,04€/km. 100km ajelee siis n. 4€:lla. Ja tässä laskelmassa on siis kaikki energiakulut, siirto ja verot, jotka sähkössä ovat luokkaa kolmannes sähkön hinnasta.

    Toki itse ajoneuvo maksaa toistaiseksi hiukka enemmän, mutta eiköhän ne hinnatkin siitä tokene.

    Noita autoja on myynnissä keski-euroopassa käytettyinä edelleen ja sellaisen saa n. 20000€:lla jos homma kiinnostaa.

    Mukavia ajeluita vaan kaikille.?

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    <EDIT: kommentti poistettu>

    Tolopainen Tolopainen

    On pelkkää veropolitiikkaa että bensiini maksaa 1,5€/l. Ilman veroja hinta olisi n.25c/l, eikä mitään naurettavia katiskoja kukaan viitsisi pitää vastuksinaan. Autoliikennettä verotetaan kokoajan niin rankasti kuin kamelin selkä kestää. Kun rahat ovat jo vuosia sitten loppuuneet nykyisen hyvinvointiyhteiskunnan ylläpitämiseen järkevän suuruisella verotuksella, ollaan ajauduttu ryöstöverotukseen. Lisäksi joudutaan ajelemaan lähes ajokelvottomilla teillä, jotka rasittavat ja kuluttavat ajokalustoa suunnattomasti, kun routavaurioita ja suoranaisia isoja reikiä on teiden pinnotteissa.

    Puuki

    ” Toki itse ajoneuvo maksaa toistaiseksi hiukka enemmän, mutta eiköhän ne hinnatkin siitä tokene.”

    Kalliimpi hankintahinta nostaa helposti hybridiautoilun kalliimmaksi kuin vastaavalla polttomoottorimallilla ajamisen. Hinnat taitaa olla jotain 8000 – 15000 € korkeammat.

    Jos hankintahinta on esim. 10000 € korkeampi, niin 10 vuoden käyttö 10000 km/vuosi       ( 6 l / 100 km ) ajolla kustantaa bensa-autolla n. 11 300 € + 1890 € (150 € korkeampi ajoneuvovero) = 13 190 € .   Hybridin kulut on polttoaineista :  5030 € + ylimääräisen pääoman kulu 16 290 € .  => erotus 8130 € .  (5% -korkokannalla)

    Entä akun uusiminen ? Se on kallis investointi ja tulee käytetyissä jossain vaiheessa ajankohtaiseksi. 10 vuotta vanhan hybridiauton jälleenmyyntiarvo tuskin on enää kovin paljon korkeampi kuin vastaavan bensa-auton, koska akun uusiminenkin alkaa olla ajankohtainen.

    Visakallo Visakallo

    Ei liene kenellekään epäselvää, mitä tapahtuu sähkön hinnalle siinä vaiheessa, kun sähköautojen määrä on kasvanut riittävän suureksi.

    Jätkä

    On myös aika houkuttelevaa murjaista sähköä liikkumiseen käyttäville autoille käyttömaksu tai ”Tilapäinen käyttövoimavero”, joka jatkuu vuosikymmenistä seuraaviin.

    Voidaan paukutella henskeleitä, mutta sähkö ei ole ”puhdasta” edes Ydinvoimalla tuotettuna, koska uraanin kaivaminen, rikastaminen ja loppusijoittaminenkaan eivät ole täysin ympäristöä haittaamattomia.

    <EDIT: osa tekstistä poistettu>

    jees h-valta

    Eikö tuon parempaan pystytty Hiluxmetsurin asialliseen selvitykseen kommentoitaessa? Kalle Kehvelin kommentti aivan ala-arvoinen jos se tarkoitti tosiaan Hiluxmetsurin selvitystä. Puukin akun uusiminen johonkin vaiheeseen auton ikää on lähinnä nauretaavaa, ikäänkuin ei joka autoon tulisi vanhempana uusimisia, monenkinlaisia. Uskon että ketä haluaa ajaa edistyksellisellä autolla ja ympäristöystävällisesti myös vaihtaa autoa muutaman vuoden välein eikä pyri mitään raatoelvytystä ylläpitämäänkään. Ja sähkön hinnan kehitystä on turha tämän suhteen ennakoida. Sehän nousee nytkin juuri siltä osin jota emme edes kilpailutuksella pysty torppaamaan, perusmaksuissa. Ja ne nousevat joka vuosi koska kaupallistahan sekin toiminta nyt on. Meillähän vielä rakennetaan ydinvoimaa joten massoittain sähköä on saatavissa senpuoleen järkevään hintaan.

    jees h-valta

    Tuohon jätkän oksennukseen vain senverran että kyllä varmasti voidaan murjaista käyttövoimaveroa ja rankastikkin mutta kyllä se sitten menee noille vanhoille dieselien pössyttäjille. Ei kait liene kovin loogista että puhtaaseen energiaan pyrittäessä sitä alettaisiin jarruttaa.

    Puuki

    Jätkä on ihan oikeassa tuossa veroasiassa. Aina kun jollain käyttövoimalla toimivia autoja on ensin suosittu verotuksellisesti , on verot nousseet kun kulkineita alkaa olla tarpeeksi paljon liikenteessä. Verotus muuttuu sen tulovirran mukaan sopivaksi ; loppupeleissä ympäristöystävällisyydellä (väitetyllä kuten sähkön tapauksessa tai oikeallakaan) ei ole mitään merkitystä siinä.

    J-h väitätkö tosissasi että kalliin akun kustannus ei vaikuta jälleenmyyntiarvoon sen perusteella että kaikkiin polttomoottoriautoihinkin tulee kustannuksia iän mukana ?

    Miksi muuten talojen sähkölämmitys on niin kovin saastuttavaa (mm. energiatodistusten mukaan) mutta sähkön käyttö autoissa onkin hyvin  ympäristöystävällistä ?

    jees h-valta

    Mistä tiedämme tuleeko akku tai akut tiensä päähän vai kestävätkö auton normaalin käyttöiän? Ennenkuin akkujen kehitys on katsottu loppuun on turha spekuloida asioilla joiden vaikutusalue on tuotteen elinkaaren ehtoopuolessa jokatapuksessa. Se varmasti hinnoitellaan samalla tapaa kuin moni muukin vaihdokkien ongelma jälleenmyyntiarvoon. En pitäisi edes spekuloinnin arvoisena moista asiaa.

Esillä 10 vastausta, 3,501 - 3,510 (kaikkiaan 5,990)