Keskustelut Tekniikka Metsänomistajan parempi uusi auto

Esillä 10 vastausta, 3,811 - 3,820 (kaikkiaan 5,990)
  • Metsänomistajan parempi uusi auto

    Nyt siis on aika etsiä uudempi auto.
    Parametrit:
    Mukavuus maantiellä
    Ilmastoitu
    Automaatti
    Bensiini
    käytetty alle 10v
    kilometrit alle 150 000
    Hinta alle 10 000€
    Ei nahkapenkkejä, pakuja, varmareita ei shitty maastureita
    Optiot:
    neliveto

    Merkkejä:
    Volvo S60 tai S80, ei äksiä
    Citroen
    Muita?

    Ruotsista tai saksasta tuonnin kannattavuus?

  • Jätkä

    ”-Jesselle tekee kyllä ihan hyvää nähdä vähän muutakin Suomea kuin vain Harjavallan nurkkia. Lahden ja Vierumäen välillä ajo moottoritielläkin tuntuu olevan elämys. Ajatukset metsänhoidostakin ovat alkaneet hieman muuttua. Meinasin kyllä pudota tuolilta, kun Jesse taannoin ilmoittikin harkitsevansa kuusenviljelyä!”

    – Kyllä vielä on pitkästi kehityskaarta edessä, jos ajatellaan taloudellisesti tuottavan metsätalouden harjoittamista.

    Jos kaukana siintää tavoite tuottaa kuusikuitua lyhyellä kierrolla, niin ajatus siitä on kuolleena syntynyt. Kun tarve on kuusitukille ja kuusikuidulle, niin vilkaisemalla kantohintoja, ei pitäisi olla mitään epäselvää. Tukin hinta on vähintään kolmin – jopa nelinkertainen kuusikuituun verrattuna ja järeässä kuusitukkirungossa on metsään jäävää hukkapuuta vain muutama prosentti, kun kuiturungoissa voidaan puhua jopa kymmenistä prosenteista. Lisäksi kuusen kasvuvauhti on kiihkeimmillään siitä alkaen, kun se on nousemassa kuitupuusta tukkipuuksi.

    Kuulostaa myös aika kehnolta laskupäältä, jos on läpeensä tyytyväinen saadessaan puun myynnistä melkein saman kuin on sen tuottamiseen sijoittanut. Jeessiltä kannattaisi käydä ostamassa LVI-alan tuotteet, jos hän olisi ne itse hinnoitellut.

     

    Evi

    No kyllähän Harjavallassa puun kasvu on melkoisen huonoa jos vertaa vaikkapa keskiseen suomeen. Kaveri totesi vasta uudenkaupungin autotehtaasta puhuttaessa ettei siellä seudulla viihdy kun metsätkin ovat niin olemattomia ja karuja. Toki yksikin tukki on aina tukki ja kuitu on kuitu kun puuta myydään.

    Tolopainen Tolopainen

    Metsään ja autoihin sijoittavat nykyisin lähinnä laskutaidottomat. Onneksi heitäkin löytyy niin myyjät saavat palstoistaan hyvät voitot ja autokauppiaat rikastuvat.

    Rane2
    Tolopainen Tolopainen

    Miksi valtionyhtiöt, jotka ovat suomalaisten mielestä parempia kuin yksityiset eivät kehitä koskaan mitään uutta. Sähköauton kalliin kehitystyön joutuvat ykstyiset rahoittamman. Missä on valtioiden panostus päästöjen vähentämiseksi. Suomessa valtio tekee parhaansa, että ihmiset ajaisivat vanhoilla romuilla. Verotulot liikenteestä on ykkösasia.

    Rane2

    Jos Tolopainen kaivelee muistiaan niin autoverouudistuksen valmistelu uusia autoja suosivaksi kaatui nimenomaan autoalan järjestöjen vastustukseen.Autoliiton ja autonmyyjien edustajat suorastaan rukoilivat suorassa televisiolähetyksessä että pääministeri estäisi autoveron alennuksen suunnittelemisenkin.Ja näinhän oli julkisuuden paineessa pakko tehdä.

    Tolopainen Tolopainen

    Autovero olisi poistettu mutta Soini ja Orpo käänsivät takkinsa ja jättivät Bernerin yksin.Tulonmenetys olisi voitu ottaa vaikka turhista asumistuista. Onhan se aika järjetöntä pitää verotuksella liikenteen kustannuksia korkeina kun samalla valitetaan heikkoa hintakilpailukykyä. Jokin tässä yhtälössä ei toimi

     

    harrastelija harrastelija

    Otsikon mukaan pitäisi puhua autoista, metsänomistajalle auto on myös työkalu. MB X – pikkari on hienosteltu painos työautosta. En kyllä uutena tuollaista veisi työmaalle muuten kuin sikariportaalle tehtävään esittelyyn metsästä. Ovista päätellen on 5-paikkainen ja ehkä lavalle saisi normaalin pa-tankin?

    Metsäkoneyrityksellä olevilla pikkareilla mennään ajokoneen jälkeä niin, että motokin saa pa-täydennystä. Saikarat raapivat pohjaa ja kylkiä. Lava haisee pian polttoöljylle. Työmiesten pihkaiset ja hikiset jäljet pintyttävät sisäpuolen – käyttöauto on käyttöauton näköinen.

    Samoja pikkareita näkee myös koirahaukkujen pitopaikassa, niillä ei hienostella vaan ajellaan huonoja metsäteitä hirven ja koiran perässä.

    Lotosta näkyi olevan vain 6 oikein joten en ole vielä raskinut katsoa edes MB X:n tarkempia tietoja 🙂

    harrastelija harrastelija

    Tuosta kuusikuidusta vielä lähihistoriaan mennessä, niin kyselin syksyn aikana UPM:n ostomieheltä, että milloin sitä kuusikuitua voi alkaa tekemään 4-koneelle? Kyllä se hankintana kymppikin lisää motilta tuntui mäntykuituun verrrattuna tulolta.

    Hankintana tein harvennuksia, jotta tukkipuiksi jätetyt puut lihoisivat paremmin. Mäntyä tein heti nila-ajan jälkeen, mutta hierrekuitua kuusesta sai tehdä vasta sitten, kun syksyn kosteusolot olivat riittävät.

    Visakallo Visakallo

    Tänä päivänä joillakin vain tuntuu sitä rahaa olevan. Etenkin tuolla pääkaupunkiseudulla meno kalliinpia autoja myyvissä liikkeissä on aikamoista. Meillä maakuntien miehillä tahtoo joskus olla huuli pyöreänä sitä seuratessa! Saman ilmiön huomaa tässä nelostien varressa näin kesäaikaan. Autojen keskihintaan on heinäkuussa tullut muutaman kymppitonnin yleiskorotus, joka sulaa taas syksyä kohti pois!

Esillä 10 vastausta, 3,811 - 3,820 (kaikkiaan 5,990)