Keskustelut Tekniikka Metsänomistajan parempi uusi auto

Esillä 10 vastausta, 3,861 - 3,870 (kaikkiaan 5,990)
  • Metsänomistajan parempi uusi auto

    Nyt siis on aika etsiä uudempi auto.
    Parametrit:
    Mukavuus maantiellä
    Ilmastoitu
    Automaatti
    Bensiini
    käytetty alle 10v
    kilometrit alle 150 000
    Hinta alle 10 000€
    Ei nahkapenkkejä, pakuja, varmareita ei shitty maastureita
    Optiot:
    neliveto

    Merkkejä:
    Volvo S60 tai S80, ei äksiä
    Citroen
    Muita?

    Ruotsista tai saksasta tuonnin kannattavuus?

  • arto arto

    Kyllä jees asiaa puhuu, juuri ylen uutiset klo 18 kertoi samaa. Dieselin aika on kohta ohi. Henkilöauto puolella.

    jees h-valta

    Mahtaako Ylen uutiset näkyä jätkän peräkorven takakammariin? Alkaa vahvasti eppäilyttää.

    MaalaisSeppo

    Tänne syrjäkulmalle näkyi ko uutinen. Hyvä juttu. Auton vaihto parin vuoden päästä edessä. Toivotaan, että dieselautojen kysyntä alkaa hiipumaan. Kysynnän ja tarjonnan lain mukaan diesel on silloin edullinen ostaa ja käyttää. Lisäksi mukava. 4-veto sokoloota voisi olla passeli.

    jees h-valta

    Kyllähän niitä silloin alkaa jo autoliikkeen etupihatkin olla täynnä. Ei enää pelkästään takapihat. Saapi sitten edullista hylkytavaraa jota kukaan ei arvosta. Kyllä se on jo jopa hiukan imagokysymys jota jopa minultakin kysyttiin kun uuteen autoon vaihdoin. Yllätti kun kysyttiin että onko se hybridi. Kun kerroin ettei ole mikään muu ei sitten kiinnostanutkaan. Kysyjänä naisihminen joka muuten ihastui kyllä auton näköön eritoten. Mutta tekniikka ei enää sytyttänyt.

    Jätkä

    On uutisia ja on ”uutisia”. YLEN ”uutiset” ovan yleensä monta päivää vanhoja ja tässä diesel-asiassa ne on luettu vanhoista alan lehdistä. Halvalla ei saa edes hyviä uutisia.

    Kun bio-Dieselillä ajellaan, niin pakokaasut ovat puhtaampia kuin bensiinikäyttöisissä autoissa ja kaikkein saastuttavinta ja kalleinta on ajaa bensiinillä tuotetulla sähköllä tai kivihiilellä tuotetulla sähköllä.

    jees h-valta

    Onhan sitä bioa jo bensassakin eli se 10% tai jopa se vieläkin tuhdimmin etanoloitu. Menee loistavasti Chevroletinkin sapuskaksi. Kivihiiltä on niin hankala ainakaan henkilöautossa kuljetella ettei se taida olla aivan järkevä polttoaine.

    Jätkä

    Jeessi ilmeisesti haaveilee täyssähköautosta, jonka takakontissa on ydinvoimalaitos tuottamassa sähköä?

    Vai olisko noin ympäristön puhtaudesta huolehtivan tulevassa autossa tuulivoimala katolla, joka tuottaa NIIN ”luontoystävällistä” sähköä hänen tulevaan kulkineeseensa.

    jees h-valta

    Ei mutta aurinkopaneeli varmaan aikanaan tulee monen muunkin auton katolle kuin minun.

    Jätkä

    Onko sinulla konepellin päälläkin aurinkokenno? Eikä niitä saa jo taivutettaviakin malleja?

    MJO

    Ei mutta aurinkopaneeli varmaan aikanaan tulee monen muunkin auton katolle kuin minun.

    Jos on tullakseen, niin aika monella on ennen sinua. Sinullahan on ollut tapana ajaa vanhoilla koslilla.

Esillä 10 vastausta, 3,861 - 3,870 (kaikkiaan 5,990)