Keskustelut Tekniikka Sähkö

Esillä 3 vastausta, 10,041 - 10,043 (kaikkiaan 10,043)
  • Sähkö

    Merkitty: 

    Puu kyllä lämmittää, mutta kovasti jo uhkailtu tulevilla sähkökatkoilla.

    Aurinkopaneeli järjestelmiä monenlaisia, ite kattella lataavia, jottei ihan pimiäksi kaikki mee

  • Visakallo Visakallo

    Datakeskuksen sähkönkulutus voi vaihdella tai pysähtyä eri syistä kokonaankin. Kun datakeskuksen hukkalämpöä hyödynnetään kaukolämpönä, joudutaan vastaavan lämpötehon verran  rakentamaan tai varaamaan kaukolämmön varatuotantoa. Esim. Mäntsälässä tämä hoidettiin rakentamalla uusi pellettivoimala.

    Visakallo Visakallo

    Kaukolämmön sähkökattiloista, hukkalämmöstä, lämpöpumpuista, yms. puhutaan paljon, mutta lämmöntarpeen mittasuhteet tahtovat joskus hieman hämärtyä. Esimerkiksi pelkästään Helsingin kaukolämpöverkko kuluttaa jo nollakeleillä lämpöä suurin piirtein 1 100 megawatin teholla. Siitä voi hieman päätellä, paljonko koko valtakunnan kaukolämmön tehontarve on pakkasilla!

    kmo kmo

    Tammikuussa 2024 kukolämmön huipputehot oli vähän yli 12 000 MW. Samoilla pakkasilla sähkönkulutuksen piikkitehot oli luokkaa 15 000 MW.

Esillä 3 vastausta, 10,041 - 10,043 (kaikkiaan 10,043)