Keskustelut Tekniikka Sähkö

Esillä 5 vastausta, 10,251 - 10,255 (kaikkiaan 10,255)
  • Sähkö

    Merkitty: 

    Puu kyllä lämmittää, mutta kovasti jo uhkailtu tulevilla sähkökatkoilla.

    Aurinkopaneeli järjestelmiä monenlaisia, ite kattella lataavia, jottei ihan pimiäksi kaikki mee

  • Tolopainen Tolopainen

    Fingrid onkin valheenpesä, peittää miljardien omaisuutensa, että teollisuudelta ei voi kerätä nykyistä enempää siirtomaksuja, koska oman pääoman tuotto on lailla rajoitettu.

    Visakallo Visakallo

    Hallitus sopi budjetti­riihessään huoltovarmuus­maksun reippaasta korotuksesta, mikä kasvattaa sähkölaskua ensi keväästä alkaen. Tavallisen kuluttajan sähkölaskussa summa ei korotuksenkaan jälkeen yllä suureksi. Sen sijaan teollisuudessa summat ovat merkittäviä.  Sähköstä maksu peritään sähköveron yhteydessä. Huoltovarmuus­maksulla katetaan valtiolle syntyviä menoja yhteiskunnan varautumiseen ja häiriötilanteiden hallintaan liittyvistä kustannuksista. Valtiovarain­ministeriöstä kerrotaan Ilta-Sanomille, että maksua on päätetty korottaa vuositasolla 56 miljoonalla eurolla.

    MaalaisSeppo

    Mitähän Tolopainen yrittää sanoa?

    Sähkön siirtomaksu voi nykylain mukaan nousta korkeintaan 8%/a. Koskee myös Fingridiä.

    Huoltovarmuusmaksun korotus on minusta ok. Takana voi tietysti olla ajatus saada rahaa Huoltovarmuuskeskuksen kassaan.  Vuonna 2027 ehkä pääomitetaan Fingridiä ja Huoltovarmuuskeskus pienosakkaan voisi kuitata osuutensa em maksuista kertyneistä varoista.

    kmo kmo

    Hienoa että teollisuuskin maksaa sähkölaskunsa! Palstamme parhaimmisto kun on aikaisemmin esittänyt että kaikki sähköverkkojen investoinnit päätyvät vain veronmaksajien maksettavaksi.

    Visakallo Visakallo

    Taisi kmo lipsahtaa hieman liioittelun puolelle, mutta mitäpä siitä. Veronmaksajat maksavat osansa ja sähkönkäyttäjät osansa. Se missä suhteessa, on sitten taas oma juttunsa.

Esillä 5 vastausta, 10,251 - 10,255 (kaikkiaan 10,255)