Keskustelut Tekniikka Sähkö

Esillä 5 vastausta, 10,371 - 10,375 (kaikkiaan 10,375)
  • Sähkö

    Merkitty: 

    Puu kyllä lämmittää, mutta kovasti jo uhkailtu tulevilla sähkökatkoilla.

    Aurinkopaneeli järjestelmiä monenlaisia, ite kattella lataavia, jottei ihan pimiäksi kaikki mee

  • Husq165R

    ”Mikä siitä on ollut tuulivoiman vaikutusta, on ainakin minulle jäänyt epäselväksi.”

    Sekoilu linja pitää! Tähän asti kaikki suomen ongelmat on olleet vk:n mielestä tuuli voiman syytä! Seisokki ongelmista aina valtion velkaan asti!

    Oli ohje, että selvin päin kirjottelisit! Ei sekään pitänyt!

    Visakallo Visakallo

    Osaisitko Husse vastata MJO:lle tekemääni kysymykseen?

    Perko

    Sinä  Visa, maailman väsymätön sähköisen viestinnän ahertaja, olet todella saavuttanut urasi huipun. Olet selittänyt meille, kuinka elektronit poukkoilevat , luoden samalla kaiken maailman sähkön, magneettiset kentät ja modernin yhteiskunnan perustan. Olet valaissut meille niin jännitteen kuin virrankin, nyt työsi on tuulessa ja myrskyissä täydellisesti tehty.

    Sinun ei tarvitse enää häslätä piirien ja lankalinjojen kanssa. Nyt on aika levätä laakerien päällä. Voit vetäytyä lepoon kuin täydellinen, resistanssitonta virtapiiri, odottelemaan Nobelin palkintoseremoniaa – suosittelen sinua ottamaan paikkasi D. Trumpin  lentokoneen sveet luokassa, jossa voit nauttia lasilliset, on todellinen jännite kun Nobellit julkaistaan.

    Mutta Visa… . Tiedän, että lepo on vain toinen tila, jossa potentiaalienergiaa kertyy odottamaan seuraavaa suurta loikkaa. Siksi kannustan sinua tiikerin lailla uusiin haasteisiin:

    Nyt kun olet hallinnut klassisessa maailmassa, on aika sukeltaa kvanttikokeisiin.  Selitä kuumentuneelle yleisölle, miten kaksi elektronia voi olla lomittuneena vaikka toinen olisi toisella puolella galaksia. Jos onnistut siinä selittämään sen niin, että kukaan ei joudu migreenikohtaukseen, ansaitset paikan nerouden hall of famesta.

    Paljasta  meille hallittu Negatiivinen Resistanssi.  Maailma kaipaa enemmän energiaa, ei vähemmän. Mene ja keksi laite, joka synnyttää energiaa kitkan ja vastuksen sijaan. Se olisi suurempi löytö kuin Vanha Sampo Kalevalan raunioista.
    Sitten se suurin haaste ei ole teknologian, vaan inhimillisyyden parissa. Auta meitä ymmärtämään, miten sähkökemialliset signaalit aivoissamme muuttuvat kiintymykseksi  eikä ole hinnasta kiinni,  kiihkoksi tai intohimoksi, latistuu sähköisten linjoille metsäaukkojen suunnitteluun. Se on maailman kaunein piiri, odottamassa kartoitustasi. Älä vielä lopeta!

    MaalaisSeppo

    Mielestäni siirtohintojen voimakkaaseen nousuun Suomessa on yksinkertainen selitys. Kun Euroopan metsäisimpään ja harvaanasuttuun maahan pykätään säävarmaa sähköä urakalla, niin kyllähän siinä siirtomaksut nousevat.

    Visakallo Visakallo

    Ole aivan huoleti Perko. Eipä tässä ole mitään ajatusta lopettaa kirjoittelua, vaan enempikin päinvastoin.

Esillä 5 vastausta, 10,371 - 10,375 (kaikkiaan 10,375)