Keskustelut Tekniikka Sähkö

Esillä 10 vastausta, 11,451 - 11,460 (kaikkiaan 11,522)
  • Sähkö

    Merkitty: 

    Puu kyllä lämmittää, mutta kovasti jo uhkailtu tulevilla sähkökatkoilla.

    Aurinkopaneeli järjestelmiä monenlaisia, ite kattella lataavia, jottei ihan pimiäksi kaikki mee

  • Visakallo Visakallo

    MaalaisSeppo: Sähkön kokonaiskulutus asuntorintamalla on laskusuunnassa. 

    Tilastot eivät tosin tue tuota MaalaisSepon väitettä:

    https://pxdata.stat.fi/PxWeb/pxweb/fi/StatFin/StatFin__asen/statfin_asen_pxt_11zs.px/table/tableViewLayout1/

    MJO

    tosin muutama ilman asukkaita jäänyt rintamiestalokin. Mutta ei nekään kovin mörskiä ole.

    Ai tyhjillään oleva rintamamiestalo ei ole mörskä? 😂

    Visakallo Visakallo

    En nyt sitten tiedä mistä johtuu, mutta kiinteistövälittäjien mukaan jostain syystä juuri öljylämmitystalojen kysyntä on viime aikoina lisääntynyt…

    MJO

    Pistä Visa linkki, missä kerrotaan erityisesti öljylämmiteisten talojen kysyntäpiikistä?

    Eiköhän se johdu pelkästään kaikkien asuntojen kysynnän heräämisestä. Muutama vuosi on mennyt aika nollassa.

    käpysonni käpysonni

    Öljylämmitys on ihan hyvä lämmitysmuoto, ei mitään pahaa sanottavaa, ilmastohörhöt on tietenkin toista mieltä.

    Visakallo Visakallo

    Nyt ei ole MJO:lle osoittaa linkkiä, sillä tämä tieto on aivan täysin hatusta, eli vain kahden tutun kiinteistövälittäjän kanssa käydyista kahvikeskusteluista! Jos aihe kiinnostaa, voi varmasti kysyä asiasta tuntemiltasi välittäjiltä. Olisi mielenkiintoista kuulla, mitä he aiheesta sanovat.

    suorittava porras suorittava porras

    Tuttu öljyllä lämmittävä naapuri naureskeli partaansa, kun ei ole vaihtanut lämmitysmenetelmäänsä muotivirtausten mukaan. Väitti, että lämmittää halvalla ja vähällä työllä. Meikäläinen laittaa sähkölämmitteisessä omakotitalossa vähän enemmä puuta uuniin, kun tarvis vaatii.  Kele, kun sen öljyllä lämmittäjän ei tarvitse lähteä edes polttopuita hankkimaan😃

    Visakallo Visakallo

    Öljylämmitys on kieltämättä hyvä sellaisille, jotka joutuvat eri syistä olemaan useampia päiviä pois kotoa, toinen on lapsiperheet, joissa kuluu paljon lämmintä käyttövettä, ja myös vanhatkin, jotka eivät tarvitse kuin leipää ja lämmintä. (ja mieluummin tasaista sellaista)

    MaalaisSeppo

    Perusongelma tässä sähköhommelissa eivät ole kuluttajat, vaan se, että markkinavoimien on estetty toimimasta tuotantopuolella järkevästi. Nyt Suomi on Nordpoolissa yhtä aluetta. Tästä syystä Pääkaupunkiseudulla on sähkö halvempaa kuin pitäisi ja Etelä-Suomessa on ollut kannattavaa ajaa omaa, polttoon perustuvaa tuotantoa alas. Ko tilanne on luonnollisesti lisännyt tarvetta lisätä Fingridin siirtolinjoja etelään.

    Olisi kiireesti selvitettävä, olisiko järkevää jakaa Suomi esim kahteen hinta-alueeseen. Tämä nostaisi sähkön hintaa ja oman tuotannon kannattavuutta etelässä ja laskisi pohjoisemmissa maakunnissa sekä vähentäisi siirtolinjojen lisätärvetta. Ehkä myös Fortum harkitsisi vakavasti uutta ydinvoimalaa Loviisaan. Myös sähkön siirto Viroon todennäköisesti vähenisi. Seuraavaan hallitusohjelmaan pitäisi saada jotakin tästä. Ehkä jatketaan kuitenkin niin, että maakunta maksaa.

    MJO

    Jos kiinnostaa, voi varmasti kysyä asiasta tuntemiltasi välittäjiltä. Olisi mielenkiintoista kuulla, mitä he aiheesta sanovat.

    Etuoven hintapyyntien perusteella, niitä ei olla vielä repimässä käsistä. Pikemminkin kysyntä ei kohtaa tarjontaa. Muutama kartano tyyppinen linna tekee poikkeuksen hinnassa, mutta..

Esillä 10 vastausta, 11,451 - 11,460 (kaikkiaan 11,522)