Keskustelut Tekniikka Sähkö

Esillä 10 vastausta, 11,541 - 11,550 (kaikkiaan 11,595)
  • Sähkö

    Merkitty: 

    Puu kyllä lämmittää, mutta kovasti jo uhkailtu tulevilla sähkökatkoilla.

    Aurinkopaneeli järjestelmiä monenlaisia, ite kattella lataavia, jottei ihan pimiäksi kaikki mee

  • siniluoto

    Ilmarinen ilmoitti jokin aikaa sitten n. vuosi haluavansa parempia tuottoja sijoituksilleen ulkomailta. No Amerikan maalla on ennekin ollut tapana tyhjentää eläkekassoja.

    Visakallo Visakallo

    Kotikylillä on parhaillaan käynnissä säävarman sähköverkon rakennustyöt. Kustannusasvio on 2,8 miljoonaa euroa, jolla tehdään yhteensä 61 km maakaapelointia ja uutta tievasilinjaa. Metrihinnaksi tulee siten 46 euroa.

    Tolopainen Tolopainen

    Visakallo on isolta kylältä kotoisin. No ei hän olisi pienelle kylälle sopinutkaan.

    Kahlschlag Kahlschlag

    Lainaus: ”No Amerikan maalla on ennekin ollut tapana tyhjentää eläkekassoja”.

    Kyllä USA:sta on saatavissa ihan hyviä sijoitustuottoja, vaikka ei muotiteknoja (Nvidia ym.) ostaisikaan.

    Ks. esim. Walmartin, liikevaihto yli 600 mrd $/v., muutaman viime vuoden kurssikehitys. Kesko on pikkunarikka siihen verrattuna.

    MJO

    Samaa mieltä. USAn pörssissä on viimeisinä vuosikymmeninä olisi ollut paljon vaikeampi hävitä eläkevarat, kuin moninkertaistaa ne.

    Menneisyys ei kuitenkaan ole lupaus tulevaisuudesta

    Visakallo Visakallo

    Tolopaiselle: Ei mitenkään isolta kylältä, mutta järvien rantoja siellä on kyllä paljon. 317 kiinteistölle, joista  yli puolet ovat mökkejä, vedetään nyt uudet sähköt. 2,8 miljoonaa euroa : 317 = 8833 eur/kiinteistö.

    MaalaisSeppo

    Vesivoimaa ei voi tuottaa määräänsä enempää, jos ei ole vettä, mitä juoksuttaa. Ei siinä lisävoimalat paljoa auta. Todennäköisesti keväällä vesivoima on kortilla.

    Kyllä Etelä-Suomen pitäisi ottaa suurempi vastuu omasta sähköntuotannostaan. Nythän sitä ajetaan siellä alas ja kulutusta lisätään.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Yksi näkökulma sähkön tuotantoon: korkean pörssisähkön hinnan aikaan voi kannattaa polttaa puuta ja biokaasua?

    https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/mielipide/c6504f23-5de6-4a3a-8b25-128191bd0925

    Visakallo Visakallo

    Monet näkivät asiat aivan selkeästi jo vuosia sitten, mutta kaikki järkevät näkemykset silloin sivuutettiin. Sitä samaa se oli tälläkin palstalla.

    https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/mielipide/a1cd0e7b-5457-4c4b-963d-3f6d66af5317

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Vielä yksi ihan tuore näkemys – huoltovarmuudesta sähköistymisen huumassa. Terveisiä Ilmastopaneelille!

    ”Lainsäätäjän on syytä varmistaa, että tehokasta uusiutuvan metsäenergian polttoon perustuvaa yhdistettyä sähkön- ja lämmöntuotantokapasiteetin (CHP) ylläpitämistä ei laiminlyödä. Metsäenergian kulutuksen perustason ei saisi antaa laskea niin pieneksi, että energiapuun hankintaketjut, kalusto ja osaaminen rapautuisivat. Kaikkein vastuuttominta olisi ryhtyä verottamaan puupohjaista energiantuotantoa ja vauhdittaa CHP-laitosten alasajoa.”

    https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/mielipide/5651aeec-d0b6-4573-ab97-a8f44cb26851

Esillä 10 vastausta, 11,541 - 11,550 (kaikkiaan 11,595)