Keskustelut Tekniikka Sähkö

Esillä 7 vastausta, 9,081 - 9,087 (kaikkiaan 9,087)
  • Sähkö

    Merkitty: 

    Puu kyllä lämmittää, mutta kovasti jo uhkailtu tulevilla sähkökatkoilla.

    Aurinkopaneeli järjestelmiä monenlaisia, ite kattella lataavia, jottei ihan pimiäksi kaikki mee

  • Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    MaalaisSeppo, nyt järki käteen. Kiinan tekninen nousu on perustunut länsimaisilta yrityksiltä verkossa varastetusta yrityissalaisuuksista. Luulisi kaikkien jo tienneen, että teollisuusvakoilu on ollut kiinan menestyksen salaisuus pitkään. Kiinalainen kyberrikollisuus on ollut pitkään valtava ongelma amerikkalaisilla ja siellä suhtautuminen on kaikkea muuta kuin naiivi.

    ”Tietoturva-asiantuntija Petteri Järvisen mukaan ilmiöön liittyy suuria riskejä, joista kukaan ei vielä ole puhunut. Datakeskuksia voidaan käyttää muun muassa tukemaan vieraiden valtioiden propagandakoneistoja, kyberrikollisuutta tai jopa tiedustelua.

    Kukaan ei voi varmaksi tietää, millaista dataa ja toimintaa Suomeen investoiduissa datakeskuksissa pyöritetään. Esimerkiksi mikään ministeriö ei tiettävästi valvo sitä, kuka tosiasiassa datakeskusten konesaleja käyttää ja mihin.”

    https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011232658.html

    MaalaisSeppo

    Järjen käyttö tässä datakeskusjupakassa ei ole vielä paljoa vaikuttanut. Tuntteitten tasolla mennään, kun järjestä ei ole vielä apua. Ehkä järkikin astuu kohta kehiin.

    Eihän viranomaisilla ole mahdollisuuksia puuttua näihin datakeskushankkeisiin. Lait ovat ajastaan jäljessä. Ja lain laadinta ei onnistu tällä hallituskaudella, koska ministeriöissä ei ole resursseja uusien lakien laadintaan. Vaikka olisikin, niin lain käsittely siirtyisi kuitenkin seuraavalle eduskunnalle.

    Persut nyt asian tiimoilta päristelevät rumpujaan hätäpäissään kannatusalhossaan. Uutta lakia eivät vielä halua, koska siinä on heille hyvä täky seuraaviin vaaleihin.

    Lulu Rannehan on mahdollisessa lain laadinnassa vastuuministeri. Sähkölautalaki näyttää etenevän ripeästi ja siitä hänelle pisteet. Datakeskuspähkinä on tietysti megaluokan pähkinä sähkölautoihin verrattuna.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Lintiläkin oli teeveessä, että ihan kamalaa jos hallitus millään tavalla puuttuisi Kiinalaisten megatietokoneiden tuloon keskelle länsimaisia yhteiskuntia, ei tuntunut olevan minkäänlaista huolta. Ei tästä lauaa ole kuin kaikki olicat samaa mieltä, että rajat kiinni! Voi olla jos minkäänlaista konfliktia ei tule, nämä voivat olla uinuvia soluja tai hiljalleen kerätä tietoa yhteiskunnasta ja sen toiminnasta.

    Oikeen keskustan märkäuni kun edes jotain saadaan Kouvolan kaltaiseen kuolevaan maalaiskylään. Keskustaan se oikeen impivaaralainen oli kun blokkasi Loviisa 3:n kuopaasi turpeen rajoittaa hakkuita ilmastolain allekirjoittamisella ja luuloilla, että yhteiskunta pyörii tuulivoimalla ja landet vaan kerää hilloja maanvuokrasopimuksella.

    MaalaisSeppo

    AM ei taida oikein sisäistää hallituksen roolia. Senhän tehtävät ovat laki- ja budjettiesitysten teko Eduskunnalle. Viranomaiset sitten lakien puitteissa voivat puuttua esim datakeskushankkeisiin. Joissakin tapauksissa ministeriöillä on mahdollisuus puuttua esim kiinteistökauppoihin. Nyt näihin datakeskushankkeisiin eivät mm ministeriöt voi puuttua, elleivät ne ole esim venäisten hankkeita tai puolustuksen kannalta väärissä paikoissa. Kunnat nyt päättävät ja persuministerit vikisee. Hyvä kuitenkin, että asiaa pohditaan monelta kantilta. Ootellaan muutama vuosi.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Totta tuokin, mutta lakia ei voi muuttaa jos ei tunnista uhkia. Orpo on sitä mieltä, että antaa tullaa vaan, ei näissä ole mitään hämärää. Ensiksi pitäisi kaikkien hallituspuolueiden ja opposition tulla olemaan samaa järkevää mieltä kuin persut.

    Petteri Järvinen on ainakin 90-luvun alusta kirjoittanut mikrobittiin tietoturvasta ja ollut asiantuntija pitkään. Muistan kun radiossa oli vastakkain onecoin edustajan kanssa ja grillasi sitä. One coinhan oli ensimmäinen laaja kryptovaluutta pyramidi, jonka huijauksen PJ toi ensimmäisenä esille Suomessa, et sitä kyllä kannattaa kuunnella jos se sanoo, että ei voida tietää mitä siellä tehdään. Kiinahan ei ole markkinatalous vaan kommunismi ja kaikki yritykset ovat alisteisia valtiolle ja velvollisia luovuttamaan tietoja mitä haluavat.

    Tiktok voi olla nerokas savuverho rappeuttaa länsimaisia yhteiskuntia koukuttamalla ne jonnin joutavuuksiin. Dokumentteja on miten tiktokin algoritmi alkaa tarjoamaan syömishäiriöisille tai itsetuhosille vain enemmän ja enemmän kyseistä sisältöä, vaikka sisältö on lähtökohtaisesti kiellettyä eikä niitä ilmoituksista huolimatta poisteta. Ei ole vastuullisuutta tai puhtaita jauhoja pussissa . 500miljoonan sakot ei tullut tyhjästä.

    Keskustelu on vähän samanlaista kun venäläiset alko tekee paljon kiinteistökauppaa Suomessa. Keskusta on sitä mieltä, että maakunnille tekee hyvää saada turismia ja rahaa ja mitä sitten jos parhaimmat lomakylät on laivaväylillä ja puolustusvoimien alueiden lähellä. Noh, kuitenkin, minkä takia Venäjällä ei saa ulkomaalainen ostaa maata jos siitä ole uhkaa? Pitäs viedä megatietokone keskelle Kiinaa ja katsoa voiko niin tehdä vai näkevätkö jotain uhkaavaa? Maahan, missä ennen saanu ottaa edes valokuvia kaikkialta.

    Tolopainen Tolopainen

    Tik Tok ei koukuta ketään. Facebookissa on aivan samanlaisia videoita. Saattaa olla että jotkut ovat koukussa, ihmisiä on joka lähtöön. Rahapelitkin kouluttaa, joitakin, ei voisi vähempää kiinnostaa jokin hedelmäpeli. Yleensä yksinkertainen kouluttamaton ihminen koukuttuu, tai häneltä viedään rahat nettihuijauksilla.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Ethän sinäkään malta pysyä poissa täältä koska taas joku internetissä oli väärässä 😀

Esillä 7 vastausta, 9,081 - 9,087 (kaikkiaan 9,087)