Keskustelut Tekniikka Sähkö

Esillä 10 vastausta, 9,131 - 9,140 (kaikkiaan 9,355)
  • Sähkö

    Merkitty: 

    Puu kyllä lämmittää, mutta kovasti jo uhkailtu tulevilla sähkökatkoilla.

    Aurinkopaneeli järjestelmiä monenlaisia, ite kattella lataavia, jottei ihan pimiäksi kaikki mee

  • Leuku

    Mikähän tässä tuulivoimassa on joillekin niin tunteita herättävää? Jokisella sähköntuotantomuodolla on omat ongelmansa. Tuulivoiman ongelmana on sen vaihtelevuus, joka ei poistu tuulivoimaa lisäämällä, eli tarvitaan vastaavasti muita sähköntuotantomuotoja silloin kun tuulivoimaa on vähän.

    Pitää paikkansa. Sähköjärjestelmässä tarvitaan erilaisia tuotantomuotoja, ja tarvittava teho tehdään halvimmalla kulloinkin käytettävissä olevalla tavalla. Kaikilla tuotantotavoilla on etunsa ja haittansa, eikä mikään toimi yksinään.

    Voimajohtojen alle jäävän maan korvauspolitiikka on häpeällinen.

    Metsuri motokuski

    Käsittääkseni tuohon lunastus asiaan ollaan tekemässä muutosta. Muistaakseni tämä nykyinen käytäntö on lex Kekkonen.  Hän taisi torjua aikoinaan kaikki lakimuutokset tähän asiaan liittyen.  Nykyinen hallitus on ottamassa asian käsittelyyn ja muuttaa sitä todellinen korvauksen mukaiseksi.

    Visakallo Visakallo

    Kyllähän siitä lunastuslain muutoksesta on puhuttu, mutta jos vanhat merkit vähänkin pitävät paikkana, niin eiköhän kaikki ainakin suuremmat uudet siirtolinjat ole ehditty jo lunastaa, ennen kuin uusi lunastuslaki tulisi voimaan. Kekkosen ajoista on jo yli 43 vuotta, joten aikaa olisi kyllä ollut asia hoitaa, jos siihen todellisia haluja olisi ollut.

    Metsuri motokuski

    Olen samaa mieltä. Eipä vaan ole hoidettu.

    konstapylkkerö2

    Sähkön hinta uhkaa nousta datakeskusten yleistymisen myötä. Fingrid on vaatinut 8% tuottokaton poistamista lisääntyneiden kulujen takia. Uudet siirtolinjat kustantaa loppupeleissä yksityisasiakkaat. Esim Irlanti on vaikeuksissa sähkön toimittamisessa juuri datakeskusten takia. (L : IS).

    Apli

    Sähkön hinnan nousulla saadaan houkuteltua esim Fortum rakentamaan lisää ydinvoimaa ehkä se onkin tarkoitus.. Siitä olen samaa mieltä että maan lunastuksesta pitäisi aina saada kunnon hinta.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Lunastuslaki pitäisi korjata kerralla kuntoon. Ei korjaisi vielä kaikkia tuulivoimahankkeiden vaikutusalueiden ongelmia, mutta olisi askel oikeaan suuntaan kuitenkin.

    https://www.sttinfo.fi/tiedote/70799008/maanomistajien-kimmo-collander-lunastuslaki-ei-vastaa-tata-paivaa?publisherId=4627873

    Visakallo Visakallo

    Uskoisin, että tuon edellisen luettuaan, viimeinenkin lakkaa ihmettelemästä, miksi tuulivoimayhtiöt haluavat rakentaa tuulipuistoja juuri tänne Suomeen. Kaiken lisäksi itse tuulipuistojen pohjistakin maksettavat vuokrat ovat vain murto-osan siitä, mitä muualla Euroopassa joudutaan nykyisin maksamaan. Suomi on valitettavasti näissä asioissa Euroopan villi itä.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    ”Irlannissa on pulaa sähköstä, koska uusiutuvaa energian­tuotantoa ja uutta siirtoverkkoa ei ole syntynyt kasvaneen tarpeen tahdissa.”

    https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011234444.html

    Irlanti on saari, jossa tuulivoimalle on myös otolliset olosuhteet. Suomi on Irlannin tiellä missä hyttysen verran tuulivoimaa tuottavaan maahan on tulossa jopa 100-200 datakeskusta. Kansalaislevottomuus on äitynyt jo Irlannissa mielenosoituksiin missä kuluttajar ovat kyllästyneet Euroopan kalleimpaan sähköön.

    Jos meillä on 200 datakeskusta rohmuamassa säästä riippumatonta sähköä niin energiapuunkulutusennusteita täytyy ruuvata varmasti ylöspäin, että lämpöä riittää kun sähkölämmitys voi olla jokseenkin kallista.

    Visakallo Visakallo

    Hallitus nosti Fingridin siirtolinjojen rakentamisbudjetin neljästä miljardista 5,2 miljardiin, mutta siitä, saadaanko sähkönkäyttäjiltä jatkossa minkä verran takaisinpäin, ei ole mitään tietoa.

    Sähkö on siirtomaksuineen Suomessa Euroopan halvinta teollisuudelle: Viime vuoden lopulla se maksoi vain 0,0767 euroa per kilowattitunti.

    Suomalaisille kotitalouksille sähkö maksoi siirtomaksuineen ja veroineen 0,2151 euroa kilowattitunnilta, mikä oli lähellä EU-maiden keskiarvoa 0,2872 €/kWh.

Esillä 10 vastausta, 9,131 - 9,140 (kaikkiaan 9,355)