Keskustelut Tekniikka Sähkö

Esillä 10 vastausta, 9,451 - 9,460 (kaikkiaan 9,462)
  • Sähkö

    Merkitty: 

    Puu kyllä lämmittää, mutta kovasti jo uhkailtu tulevilla sähkökatkoilla.

    Aurinkopaneeli järjestelmiä monenlaisia, ite kattella lataavia, jottei ihan pimiäksi kaikki mee

  • Visakallo Visakallo

    Tolopainen taisi nyt  kokonaan unohtaa uudet datakeskukset, joita kytketään kantaverkkoon. Niitä on jonossa jo n. 40 kpl, ja n. 60 kpl on suunnitteilla. Niiden rakentaminen ja käyttöönotto kun ei vie puolta vuotta enempää aikaa.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Huipputuotanto ilman tuulivoimaa on Suomessa n. 10GWh. Jos kulutus on 15GWh, pitää rukoilla, että tuulee. Suomessa sähkön kulutus on yli 10GWh kun on n. Kymmenisen astetta pakkasta. Nyt meille on luvassa valmistumassa tuhansia MW datakeskuksia vuodessa. Ja meillä rakennetaan pelkkää tuulivoimaa niin se ei auta vaikka sitä olisi kuinka kun ei tuule. Aurinkovoimalan on nollassa talvella.

    Tolopainen Tolopainen

    Suomalaiset joutuvat muuttamaan elintapojaan, lomat siirretään keskitalvelle, silloin istuskellaan tarkkojen äärellä ja lueskellaan kirjoja. Kesällä voi käyttää läppäriä ja hakukoneita, kun on runsaasti uusiutuvaa energiaa.

    Nostokoukku

    Eurooppa on tosiaan rahoittanut kiitettävästi Venäjän sotakonetta. Öljy- ja kaasukaupasta on valunut Venäjän sotakassaan kolminkertainen määrä rahaa kuin Ukrainan sotilaalliseen auttamiseen.

    MaalaisSeppo

    Ei datakeskusten kytkeminen kantaverkkoon ole ilmoitusasia. Fingrid päättää tehdäänkö kytkentä ja koska. Pelkästä sähköstä homma ei ole kiinni. Datayhteydet Suomesta ehkä vaativat lisäkapasiteettia.

    Tampereelle kohta tulee hyvä paikka datakeskukselle, kun Takon kartonkitehdas lopetetaan. Sopiva sähköliittymäkin ehkä valmiina.

    Antaa tulla vaan datakeskuksia runsaasti. Kilpailu sähköstä tietysti nostaa hintaa, mutta myös verotuloja. Hyvä niin. Ei täällä peukaloita pyörittämällä pärjätä.

    Minulla sähkön energialasku on alle 10€/kk. Hakkeella tehty kaukolämpö on poikaa. Energiapuukaupallekin sähkön hinnannousu on piristysruiske.

    Nostokoukku

    Mutta kun kaikki eivät pärjää sillä 10 € / kk. Minullakin tänä kesänä sähkölasku ollut jopa yli 12 € / kk. Mutta sääliksi käy jatkossa niitä, jotka ovat antaantuneet tai joutuneet sähköyhtiöiden orjiksi.

    Visakallo Visakallo

    Kympeissähän se meikäläiselläkin tähän aikaan sähkönkulutus on olut, kun ei ole tarvinnut taloa jäähdyttäkään, ja näin vanhemmiten jokailtainen sähkökiukaan lämmittäminen on jäänyt, eikä sitä sähköautoakaan ole vielä pihassa.

    Tolopainen Tolopainen

    Aika alhainen oli toukokuun sähkön keskihinta 2.54sent/kWh vaikka sähköyhtiö perii ylihintaa.

    Perko

    Sähkönsiirto on tehotonsysteemi maksaa huikeasti vaikka selviää ilman  pumppuja ja lastauksia!  Voisko verrata väylävirastoon!

    Tolopainen Tolopainen

    Siirtoyhtiöt on suurimmaksi osaksi kunnallisia liikelaitoksia, ei ne rahat hukkaan mene eli ulkomaille voittoina.

Esillä 10 vastausta, 9,451 - 9,460 (kaikkiaan 9,462)