Keskustelut Metsänhoito Vihreiden metsäpolitiikka

Esillä 10 vastausta, 1,231 - 1,240 (kaikkiaan 4,127)
  • Vihreiden metsäpolitiikka

    Merkitty: 

    VIHREIDEN POLIITTINEN TAVOITEOHJELMA 2019-2023. Tämä varmasti muuttuu vielä puoluekokouksessa 16.‒17.6.2018. Otteita ohjelmasta.

    – Lisätään METSO-ohjelman rahoitusta niin, että vähintään 10 % Etelä-Suomen metsistä on suojeltu.

    – Muutetaan valtion omistamat vanhat tai muuten arvokkaat metsät suojelualueiksi ja lopetetaan avohakkuut muuten kuin kestävän metsänhoidon kannalta välttämättömissä tapauksissa.

    – Metsätalouskäytössä olevien turvemaiden uudis- ja kunnostusojitukset muutetaan luvanvaraisiksi. Avohakkuista luovutaan turvemailla vesien- ja ilmastonsuojelun edistämiseksi.

    PS Metsälehden keskustelupalstan teemoista puuttuu metsäpolitiikka.

  • jees h-valta

    Oksapuu oikeassa, eipä juuri näy viheriäisiä metsäluonnossa sen pareen kesällä kuin talvellakaan. Tuosta yhdestä kohjosta en tiedä mikä käy maastopyörän kaas kait puuhun yrittämässä kun joka ilta ajelee vastaan korvesta pois. Ihan pahalta ei tilanne viime galluppien mukaan näytä. Vihreät ja vasemmistoliitto ovat kannatuslaskussa joten kait se Aallon ja sen lentokonemielenosoittajan pöljäily ja sen ymmärrys esim. Li Anderssonilta jotain on alkanut vaikuttaa. Toivottavasti ei unohdu kovin nopeaan.

    puunhalaaja

    Voi siis olla että metsien biodiversiteetti ei vähenekään niin kuin on väitetty.Tai ainakin väheneminen johtuu jostain muusta kuin lahopuun määrästä.

    Aika turvallisesti voi väittää, että muutkin tekijät vaikuttavat.

    Gla Gla

    Jees: ”Mikään ei luonnossa toimi noin kun piiperot yrittää vääntää.”

    Kerro puolestasi oma näkemyksesi siitä, mitä piiperöt yrittää vääntää? Hemputtaja yritti, mutta piiperöiden väitteet olikin syntyneet hemputtajan päässä.

    ”Kun olosuhteet on suotuisat sieltä löytyy juuri niiden olosuhteiden tyypillinen lajikirjo.”

    Millaiset olosuhteet ovat suotuisat?

    ”Glankin katsanto on niin outo sekoitus sekä suojeluvimmaa kuin tehometsätalouden ihannointiakin. Vaikea sekoitus pitää hallinnassa.”

    Jos nyt lahopuusta puhutaan, kovin vaikealta se ei näytä. Onhan lahopuun määrä kasvussa. Sivuutit kysymykseni alikasvoksesta. Onko sinulla vaikeuksia säästää sellaista, kun pidät sitä monimuotoisuuden kannalta tärkeänä?

    Muilta osin pitäisi suosia lehtipuita ja sekametsiä. Tähän liittyen ainoa vaikeus on hirvipolitiikan puolella.

    ”Pitkälti Timpan, Hemputtajan ja jopa Tolopankin linjoilla että jos niuhotettaisiin vähemmän ja annetaan kaikkien harkita sopiva annos kummastakin paketista. Sitä luonnon kunnioitusta tarvitaan mutta ei siihen hirttäytyä tarvii.”

    Mitä tarkoitat hirttäytymisellä? Nythän on ollut kyse siitä, onko lahopuu luontoarvoille merkittävä asia. Minä olen sitä mieltä, että on ja jos kuviolla ei lahopuuta ole, sitä kannattaa sinne hallitusti tuottaa. Ei tuo ainakaan minun kaulassani pahalta tunnu. Miksi se sinusta on hirttäytymistä vai sovellatko nyt hemputtajan logiikkaa ja keksit ongelmia, joita ei ole olemassakaan ja syytä niistä muita?

     

    Gla Gla

    Visakallo: ”Kohta taas joku mätkäisee meikäläistä salaliittonuijalla, mutta on olemassa tahoja, jotka tarkoituksellisesti haluavat hämmentää ja tuottaa vahinkoa Suomen metsätaloudelle…

    Loppumarkkinoinnin suurelle yleisölle hoitaa lauma hyödyllisiä idiootteja, jotka vaivojaan säästämättä levittävät koko saastan ympäristöönsä vaikkapa täällä Metsälehden keskustelupalstalla.”

    Minä ymmärrän hybridivaikuttamisen uhat ja tarpeen reagoida sitä vastaan. Jos nyt kuitenkin puhutaan lahopuusta, voitko ihan omin sanoin kertoa käsityksesi lahopuun merkityksestä luonnon kiertokulusta. Sen jälkeen voidaan tarkastella käsitystäsi tarpeesta vaikuttaa tilanteeseen metsissämme ja sitten katsoa, millaisia vaikutuksia tällä on metsätalouteemme. Sitten voidaan miettiä sitä, onko tarpeen tuolla tavoin ampua kohdistamattomia laukauksia hyödyllisten idioottien suuntaan. Tai onko laukaus osunut omaan napaan ja tuottanut tuloksena keksittyjä uhkia hemputtajan tapaan.

     

    Gla Gla

    Rane2: ”Nyt kuitenkin väitetään että biodiversiteetti/monimuotoisuus metsäluonnossa riippuu nimenomaan lahopuun määrästä ja että biodiversiteetti vähenee koko ajan koska lahopuu vähenee.

    Jokin tässä ei pidä paikkaansa.Mikä?”

    Passiivissa esitetty väite on kiva kyseenalaistaa. Kuka ja missä on tuollaista esittänyt vai keksitkö sinäkin väitteen ihan itse ja sitten alat kyseenalaistaa ihan omaa väitettäsi?

     

    Tolopainen Tolopainen

    Missä ovat vihreiden myönteiset puheenvuorot ikäluokkien pienemisestä Sehän johtaa ajanmittaan suuriin säästöihin yhteiskunnan julkisissa menoissa ja luonnon varoissa. Jopa niin että nyt on kova kiire keksiä uutta esiopetusikäluokkaa, kun muuten tuhansia opettajia olisi joutumassa kortistoon ja kouluja suljettavaksi. Meillä 20v kuluttua syntyvät ikäluokat on enää n. 30000 ja eläkeläisten määrä tulevaisuudessa on hyvin vähäinen. Kun suuret alueet Suomesta autiotuvat ja uusia alueita metsittyy jokivarsien rinteistä. Niitä  lepikoita ei tulla koskaan hakkaamaan eli uusia luonnonmetsiä tulee tuhansia hehtaareja. Myös peltoalaa on runsaasti liikaa Pohjois-Suomessa joka jää metsittymään. Eli lahopuun määrä tulee olemaan kovassa kasvussa ilman mitään erillisiä ponnisteluja.

    tamperelainen tamperelainen

    Lahopuujumppaamisen sijasta pitäisi keskittyä metsien terveyteen ja uhkiin.Sienitautien tutkimukseen pitäisi panostaa .Lahopuu tuskin estää esim maannousemaa ja sen leviämistä.Olen ehdottanut,että syksyin keväin pitäisi organisoida sieni-itiötiedotteita.Pelkään esim,että energiapuuhakkuut saastuttavat Suomen metsiä..

    Tutkijat ovat myös huolestuneita metsien sienitaudeista,mutta kertovat että määrähoja ei anneta.Ilmeisesti poliittinen ohjaus tutkimusmäärärahoissa voimakasta

    Uskon Visan tavoin,että Suomen metsäteolisuuteen pyritään vaikuttamaan ulkomailta,kilpailu on raakaa.Nuoret ihmiset ovat helppoja huijattavia,muista tuon Nliiton palvonnan 60-70-luvuilta.Sitä on vaikea ymmärtää metsätaloutta,kun on muuttanut ”omilleen” asumis-ja toimeentulotuen varassa

    MaalaisSeppo

    Komppaan Tolopaista. Tolopaisen esittämä on käynnissä jo nyt. Metsät ovat suurelta osin eläkeläisten omistuksessa. Iän kasvaessa metsien hoito hiipuu (taustana päätösten teon vaikeutuminen, jonka tunnistan myös itselläni), jolloin hoitamattomien metsien puumäärä kasvaa ja samalla lahopuut.

    Nuoriso asuu pääosin kaupungeissa ja vain pieni osa heistä on kiinnostunut metsäasioista.

    Oman metsäni osalta on selvästi nähtävissä, että puumäärä on 20 v:n aikana tuplaantunut ja lahopuun määrä moninkertaistunut. Läheisen luonnonsuojelualueen elävän puuston määrä on vastaavasti hieman vähentynyt ja lahopuuston määrä suunnilleen tuplaantunut.

    Rane2
    Gla Gla

    Eli lahopuu vaikuttaa monimuotoisuuteen, mutta monimuotoisuus ei ole kaventumassa lahopuun määrän vähenemisen takia.

    Nyt kun Rane2 hoksasi, mistä on kyse, toivottavasti Visakallo, Jees ja muut peesaavat perässä.

     

Esillä 10 vastausta, 1,231 - 1,240 (kaikkiaan 4,127)