Keskustelut Metsänhoito Vihreiden metsäpolitiikka

Esillä 10 vastausta, 2,771 - 2,780 (kaikkiaan 4,127)
  • Vihreiden metsäpolitiikka

    Merkitty: 

    VIHREIDEN POLIITTINEN TAVOITEOHJELMA 2019-2023. Tämä varmasti muuttuu vielä puoluekokouksessa 16.‒17.6.2018. Otteita ohjelmasta.

    – Lisätään METSO-ohjelman rahoitusta niin, että vähintään 10 % Etelä-Suomen metsistä on suojeltu.

    – Muutetaan valtion omistamat vanhat tai muuten arvokkaat metsät suojelualueiksi ja lopetetaan avohakkuut muuten kuin kestävän metsänhoidon kannalta välttämättömissä tapauksissa.

    – Metsätalouskäytössä olevien turvemaiden uudis- ja kunnostusojitukset muutetaan luvanvaraisiksi. Avohakkuista luovutaan turvemailla vesien- ja ilmastonsuojelun edistämiseksi.

    PS Metsälehden keskustelupalstan teemoista puuttuu metsäpolitiikka.

  • mehtäukko

    Ylä -Lapissa lehtitiedon mukaan eri intressien välillä ei ole rähinää metsien käsittelyissä. Samat ihmiset paljolti edustavat toistensa rooleja.

    Mutta eikkö mitä! FSC: n mielipuoliporukan piti ottaa ja laittaa rettelot pystyyn, ja jumiuttaa puumarkkinat. Onko se aate ja toiminta lähellä vihreitä?

    hemputtaja

    Lainaus A.Jalkanen: ”Suojelualue on ”tuholaispommi” vain poikkeustapauksissa: jos tulee laaja hyönteis- tai tuulituho.”

    Pitää paikkansa reipas pitää tuhon oleman.

    Selailin vanhaa Tiede -lehteä (1/2014). Siinä oli emeritusproffa E. Annilan (metsäeläintiede) vastine WWF:n ”metsäasiantuntija” Kuntun väitteeseen, että yksipuolisella metsänhoidolla on luotu kirjapainajakuoriaisille otolliset olosuhteet. Tuota on kyllä jokunen aito metsäläinenkin joskus epäillyt.

    Annila kertoi mm, että v. 1978 Sinivuoren luonnonpuistossa myrsky kippasi nurin järeää kuusikkoa. Muutaman seuraavan kesänä nuo ötökät tappoivat satoja runkoja pystypuustoa. Ympäröivät talousmetsät säästyivät.

    Annilan mukaan (ja muidenkin) talousmetsä säästyy koska tuulenkaadot korjataan pois. Tosin nykyään jäävät helposti hakematta kun on vaivalloista hommaa ja nuo veheriät vaatii, että lahoa pitää oleman niin keleesti.

    On tullut huomattua. Yksi runko makuullaan lahoamassa järeässä kuusikossa ja vieressä on 2 – 5 pystyyn kuivunutta.

    Kurki Kurki

    Vihreiden Ville Niinistö näkyy pelkäävän, että puolueen leimaaminen hakkuiden vastustajaksi ei toisikaan ääniä vaaleissa, kun repii vaatteensa pääministeri Sipilän puheesta.

    Keskustan puheenjohtaja, pääministeri Juha Sipilä sanoo keskustan olevan sitä mieltä, ettei metsien hakkuita tarvitse vähentää. Hän nostaa punavihreiden näkemykset uhaksi metsien hyödyntämiselle ja metsäalan työpaikoille. Asiasta kertoo Uutissuomalainen.

    Ylihuomenna maanantaina julkistettavassa keskustan metsäohjelmassa korostuu se, että puuta voidaan hakata nykyistä enemmän ja samalla hiilinielut kasvavat.

    https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/uutissuomalainen-sipilan-mielesta-metsien-hakkuita-ei-tarvitse-vahentaa/7307532#gs.

    Sipilä: Punavihreä puoli kieltäisi käytännössä metsien käytön kokonaan ja sitä kautta suomalaiset työpaikat, Sipilä sanoi jutun mukaan.

    Ville Niinistön mukaan Sipilän yllä oleva kommentti on vääristelevä. Suomen metsistä valtaosa on talousmetsää, ja kukaan ei ole esittänyt siihen merkittävää muutosta.

    https://www.verkkouutiset.fi/ville-niinisto-syyttaa-juha-sipilaa-valehtelusta/

    PunaVihreiden kannattajat kuitenkin haluavat vähentää metsien hakkuita heti.

    Pääministerin erityisavustaja Kari Jääskeläinen vastaa Niinistölle.

    – Äläpäs nyt kiivaile Ville. Uutissuomalaisen kyselyn mukaan punavihreiden puolueiden edustajat tahtovat vähentään metsien käyttöä heti. Vihreistä muistaakseni 95%.

    Hyvä ulostulo Sipilältä , mutta tuohon yhteyteen kannattaisi vielä lisätä, että Suomen kestävyysvaje 2 miljardia hakkuita lisäämällä voitaisiin paitsi lisätä hiilinielua myös investoimalla vireillä oleviin biotuotetehtaisiin, jotka liikevaihdolla 3,5 miljardia vuodessa antaisivat 60% veroasteella verotuloja noin 2 miljardia.

    Metsien hakkuita lisäämällä ja investoinneilla biotuotetehtaisiin pelastettaisiin Suomen talous, eikä tarvitsisi leikata julkisia menoja tai ottaa lisää velkaa.

    Tätä kannattaa jankuttaa vaalitenteissä vähän joka väliin.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Hakkuiden vähentäminen nyt heti olisi hölmöläisten touhua. Ne kannattaa pitää niin korkealla tasolla kuin vain mahdollista, pysyen kuitenkin EU:n salliman vertailutason puitteissa. Päätehakkuita on mahdollista siirtää hiukan pidemmälle metsien kunnon siitä kärsimättä, mutta harvennushakkuut on hoidettava ajallaan, muuten ei mekaaninen metsäteollisuus kohta saa tarvitsemaansa raaka-ainetta. Osa metsänomistajista varmasti suostuu lykkäämään hakkuitaan, jos hiilinielusta maksetaan kunnon korvaus, mutta varojen olisi kyllä tultava markkinoilta, ei verorahoista, ja museoitavien osuus kaikista metsistä ei saisi olla liian iso. Samalla hinnalla saadaan monimuotoisuusbonuksia.

    Noista tuulenkaadoista ja lumituhopuista hiukan vielä. Jos niitä on sen verran paljon, että alkaa tuhoriski hirvittää, mutta niin vähän tai hankalassa paikassa korjuun kannalta, että se ei kannata, niitä voi koettaa ’neutraloida’ seuraavasti. Sahataan moottorisahalla puiden tyven ympäri muutaman sentin syvyinen kolo, joka katkaisee veden ja ravinteiden virtauksen latvukseen. Puu kuivuu nopeasti eikä enää kelpaa kaarnakuoriaisten lisääntymisalustaksi. Tuulenkaatojen irrottaminen kannosta käsipelillä on työturvallisuusriski, jota ei voi suositella kenellekään.

    Rane2

    Rane tunnustaa semmoisen synnin että kävin perjantaina Keskustan vaalijuhlassa Kajaanissa.Juha Sipilä mainitsi siellä puheessaan että hänellä on edelleen tallessa tämä Terrafame-pipo jonka käytöstä Ville moitti häntä.

    https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka/niinist%C3%B6-syytt%C3%A4%C3%A4-sipil%C3%A4%C3%A4-terrafamen-mainostamisesta-esiintyy-itse-talvivaara-kyp%C3%A4r%C3%A4-p%C3%A4%C3%A4ss%C3%A4-kaivoksella-1.169022

    Metsäkupsa Metsäkupsa

    Naapuritilalla paljon kuusikossa katkenneitä kuusia,joissa osassa vihreitä oksia vähän,osassa ainoastaan ylin osa latvasta katkennut.Pelkään kirjanpainajien iskua,koska todennäköisesti näihin vähän vihreitä oksia sisältäviin saattaisivat iskeä sitten loppukesästä.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Naapurille voisi ehdottaa pelastushakkuita?

    hemputtaja

    Jos ei oikein onnistu tuulenkaatojen ja lumenmurtojen haku, voi ne karsia ja kuoria. Työlästähän sekin voi olla, mutta helpompaa kuin tukin kantaminen. Vaimokin siitä kieltäytyy.

    MaalaisSeppo

    Täyttä höpötystä hakkuiden siirto. Yksittäinen mo voi niin tehdä. Laajassa mitassa edellyttäisi tehtaiden seisokkeja. Markkinat määräävät paljonko hakataan. Ylituotantotilanteessa ostajat.

    Uusmetsäläinen

    Kurki ratkaisi yllä Suomen kestävyysvajeen ”investoimalla vireillä oleviin biotuotetehtaisiin”.  Sallittakoon kuitenkin muutama kysymys asiaan liittyen.

    Miten näiden kuvitteellisten tehtaiden kuvitteellisesta liikevaihdosta 3.5 miljardia maksetaan veroja 60 prosentin veroasteella? Yhteisöveroa maksetaan vain tuloksesta ja huomattavasti pienemmällä prosentilla. Miten tuo muu veroaste liikevaihdosta on laskettu?

    Toinen ongelma on, että VM:n uusimman arvion mukaan kestävyysvaje on noin 4% bkt:sta eli noin 9 miljardia euroa – ei Kurjen mainitsemaa kahta miljardia euroa.

    Mikä sitten on rahoituksellinen realismi näiden biotuotetehdashankkeiden kanssa? Pahaenteisen hiljaista on ollut.

    Uusikaan hallitus tuskin alkaa niihin investoimaan, kun ovat täysin rahoitusmarkkinavetoisia pääosin kiinalaisten investorien hankkeita. Valtion yhtiöt eivät  ole enää olleet muodissa tässä suuruusluokassa. Sipilän luomus valtion kehitysyhtiö Vake voisi tietysti hyvinkin sijoittaa joihinkin uusista tehdashankkeista. Muutenhan nuo rahat voisivat mennä vielä hullumpiin kohteisiin.

    Ei tarvi olla kummoinen yritysanalyytikko, jos epäilee esim. Kaidin biojalostamon toteutumista. Vapo ja Metsä Group totesivat hankkeen jo aiemmin kannattamattomaksi, ja Kaidi on ollut taloudellisissa vaikeuksissa Kiinassa. Hakkuiden lisäämisongelma taitaa ratketa näiden tehdashankkeiden valtaosan rauetessa rahoitusongelmiinsa.

     

Esillä 10 vastausta, 2,771 - 2,780 (kaikkiaan 4,127)