Käyttäjän A.Jalkanen kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,631 - 1,640 (kaikkiaan 28,345)
  • A.Jalkanen A.Jalkanen

    Täällä kannattaa kertoa selkeästi mikä on historiaa ja mikä nykyaikaa. Nuoremmat putoavat muuten kärryiltä. Tulevaisuuteen kannattaa keskittyä kaikista eniten: jos nyt käsittelen tämän metsikön näin, miten se kehittyy?

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Jatkan vielä alikasvoskuusista. Hyvä toipuminen ja suhteellisen hyvä kasvu ovat olleet tiedossa, mutta tarkat kasvumittaukset ovat uutta.

    Oletetaan että jk metsä muuttuu ilman pienaukkoja vähitellen kuusikoksi jonka alla alikasvoksen kasvuolot ovat heikommat kuin sekametsän alla. Onko nämä kysymykset kenties jo ratkaistu Perkon ja Jovainin ja Lähteen-Norokorven malleissa?

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Eikös jaksollinenkin kasvattaja tee kilpailutettua myyntiä, eli sillä ei tule eroa menetelmien välillä. Ei nimitellä nimimerkkejä ”aukonhoitajiksi” vaan arvioidaan tuloksia. Jatkossa saadaan mitattuja tuloksia myös jatkuvasta mallista. Siskon palstalla tehtiin juuri poimintahakkuu kivikkoon. Koetan ottaa kuvia.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Visakallo voisi laittaa energiaharvennetuista taas kuvia. Esimerkiksi elävän latvuksen pituus kiinnostaisi. Vaikka kasvu olisi hiukan normaalia heikompikin, hyvä oksalaatu ja uudistumisen onnistuminen hirvialueella korvannee nämä.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Hankkii uima-altaan ja lämmittää sitä!

    Mutta eikös siirto ja verot joudu maksamaan aina eli ei miinussähköllä kai tienaamaan pääse?

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Tiheiköllä pääsee alkuvaiheen hirviriskin ohi kunnialla, ja se on merkittävä etu. Olen ymmärtänyt että Visakallon hoidetut kylvömänniköt voidaan korjata kannattavasti myös kuitupuuna, jos energia ei menisi kaupaksi. Ne on kuitenkin jätetty viimeisessä taimikonhoidossa normaalia tiheämmäksi.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Oli myös Metsäuutisissa (tässä lehdessä).

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Mehtäukolla ihmeen pitkälle karsiutunut männikkö, nopeasti kasvanut. Ehkä nekin alkavat yllättää kasvussa. Ei kannata kasvattaa kovin paljon ylimääräistä, jos hirvistä ei ole riesaa.

    Vessi päätyi liian pienten puiden enskaan liian suuren alkutiheyden vuoksi. Eli rauduskoivulla ja lehtikuusella mieluummin noin 1200 aloituksessa. Jos näyttää että oksat ei karsiudu, niitä voi avittaa kuivien oksien osalta ainakin.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Kalasteleeko Jovain jossain em. reitin varrella tänä juhannuksena?

    Hyvää Jussia muuten kaikille!

    🇫🇮🍓🥩🍻🍷🥔🍃🐟🥙🇫🇮

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Koivikosta jos poistuu vaikka 700 runkoa, kunkin rungon täytyy olla 70 litraa, jotta päästään 50 m3:n huitteille. Palstan koivunkasvattajille kysymys: kuinka harva tulee koivikon olla, että se kestää kasvattaa 100-litraiseksi saakka? Strateegiset mitat ovat silloin keskimäärin 14 cm ja 14 m.

    https://1plus1.fi/hyoty/puun-tilavuuden-arviointi/

Esillä 10 vastausta, 1,631 - 1,640 (kaikkiaan 28,345)