Käyttäjän A.Jalkanen kirjoittamat vastaukset
-
Kertaus on opintojen äiti:
http://www.metla.fi/metinfo/metsienterveys/lajit_kansi/heannp-n.htm
Koska männynjuurikääpä eli tyvitervas lahottaa jossain määrin myös lehtipuita, olisi kasvupaikan puhdistamistoimissa hyvä poistaa havupuiden kannot ja sen lisäksi voidaan käyttää sekastrategiaa eli esimerkiksi istuttaa harvaan asentoon sekaisin haapaa ja koivua. Puiden vartuttua nähdään onko puulajeilla eroa lahoisuudessa, ja poistetaan kokonaan se alttiimpi puulaji.
Niinpähän tuo näkyy kaatuvan Talvivaarankin taloudellinen ja ympäristöriski veronmaksajien niskaan! Tuulivoimatukea toivottavasti voidaan kohtuullistaa, sehän on sotkenut jo pohjoismaiset sähkömarkkinatkin. Asiat eivät ole mustavalkoisia. Ei turpeen käyttökään ole pelkästään hyvä tai huono.
Sekä Talvivaaran että turve-energian pahin riski on vesien pilaantuminen. Molempiin ehkä voitaisiin vaikuttaa puhdistustekniikan parantamisella, muun muassa pintavalutuskenttiä hyödyntämällä. Lumien sulamisvedet on niilläkin hankala hallita. Talvivaara tarvitsisi ehkä ison valutuskentän, jossa kaivoksen vesi suodattuisi ennen vesistöön pääsyä. Sulfiittiongelmaa kai voi hallita kalkituksella? Tällaista tuli mieleen, mutta en ole insinööri joten en tiedä ajatusten käyttökelpoisuudesta.
Ennusteeni meni viikolla pieleen: helteet alkoivat jo viikko sitten ja nyt alkavat koulut!
Kyllä tuommoinen hevosenkokoinen ostos ehkä olisi kannattanut hyväksyttää hallituksella.
Arvelinnii ettee sitä hintoo e-h:lta heru. Vähän saes osviittoo, jos kertosit että mihinkä tarkotukseen ne huavat män.
Eivät kaikki piilo- tai julkivihreätkään ajattele samalla tavoin. Minulla on luettavana Mikko Paunion kirja ”Vihreä valhe”. On melkoista yleistystä ja ainakin vielä kirjan alussa myös aika lailla perustelematonta puhetta. Tällä palstalla kun on paljon fiksuja kirjoittajia, niin pystytte varmasti perusteltuun ja yksilöityyn kritiikkiin ja toimenpide-ehdotuksiin vihreän liikkeen politiikan korjaamiseksi.
Esimerkiksi minä itse – vaikka äänestän vihreitä – kannatan myös lämpimästi ammattikalastusta ja olen luvannut vuokrata omat yksikköni, mikäli eräs yrittäjä niitä uuden kalastuslain myötä tarvitsee.
Aivan oikein Taneli: jos kyseessä sattuu olemaan juurikääpäkohde, saastuneen maan puhdistuminen parantaa haavan kasvatuksen kannattavuutta. Ja toivottavasti löytyy muitakin loppukäyttäjiä kuin sellunkeittäjät ja energialaitokset.
Onko e-h:lla tietoa millä hinnalla päätehakatut hybridit menivät kaupaksi? Ei kai sentään kuitupuun hinnalla.
http://ilmatieteenlaitos.fi/kasvukausi-2015
Tuolla näkyy havainnollisesti se että hieman viileämpää ja kosteampaa on ollut kuin keskimäärin, mutta ero ei ole suuren suuri. Yhteyttämismittaukset mm. Hyytiälän metsäasemalla ovat osoittaneet, että keskikesällä puut todellakin lopettavat kasvunsa hellepäivinä säästääkseen vettä. Tänä vuonna siihen ei ole ollut tarvetta.
Kuten tieteestä ja uskomuksista puhuttaessa, aivan täyttä varmuutta asioista ei koskaan saada. Myyräsyklistäkään. Uusille avauksille ja kokeiluille jää aina tilaa.
Yle Puheella oli eilen ohjelma Suomen tulevaisuudesta. Siinä oli haastateltavana Osmo Soininvaara ja joku tulevaisuudentutkija. Totesivat lopuksi että meidän tarvitsee nyt miettiä millainen Suomi halutaan ja sitten ”tehdä se”. Huonoja päätöksiä voi aina korjata – pahinta on päättämättömyys.