Käyttäjän Ammatti Raivooja kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,281 - 2,290 (kaikkiaan 3,526)
  • Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Hirvien metsissä tekemät tuhot vähenivät viime vuonna tuntuvasti.

    Hirvien metsissä tekemät tuhot vähenivät viime vuonna tuntuvasti.

    Valtio korvaa tuhoista metsänomistajille yhteensä 460 000 euroa, mikä on vain noin puolet edellisvuoden summasta.

    Eniten korvauksia maksetaan Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan metsänomistajille. Lapin metsäomistajat saavat 123 000 euron korvaukset. Pohjois-Pohjanmaalla vahinkoja kärsineille maksetaan 99 000 euroa. Korvaukset maksetaan metsänomistajille kesäkuun aikana.

    Hirvet tekivät tuhoja viime vuonna kaikkiaan alle 1 300 hehtaarin alueella. Metsäkeskuksen mukaan hirvien mäntytaimikoille aiheuttamat vahingot ovat vähentyneet jo viiden vuoden ajan hirvikannan pienentymisen vuoksi. STT

    Kauhee poraaminen muutamasta männyntaimesta. Kannattaneeko noita niin pelätä, tulee tehtyjä vääriä päätöksiä vaan. Aika hassua jos myös maksettaisiin korvauksia vääristä puulajivalinnoista.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Nii ja onko tuollaisen pienen avolavan lavalla tilaa molemmille? Ei varmaankaan. Kolari tilanteessa varmaan henki lähtee olipa siellä polttoainetta tai ja ureaa.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Isuzu D Maxin ja ford rangeriin saa lavalle laittaa sen n. 1000kg. Nämä kauhean isoja ole. Aika helpolta vaikuttaa urean hiissaaminen palstalle.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Miksi Krim ei saisi liittyä Venäjään jos yli 90% Krimin asukkaista haluaa sitä? Yhdysvallat on kieltäytynyt kouluttamasta Ukrainan Azov pataljoonaa, jonka kovan ytimen muodostaa fasistit. Kansanmurhaajaa palvovat pitääkin pysäyttää, etteivät pääse sortamaan venäläismielisiä. Ukraina kieli hakaristit, että mediassa ei enää nähtäisi omaa kansaansa tappavien todellista luontoa.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Mittari loistaa ku joulukuusi riippuen minkälainen keli ulkona. Näitä sähkövikaominaisuuksia niissä taitaa olla enemmän ja vähemmän.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Joo ei nää ole mitään tulkintoja eikä poliisitkaan tulkitse näitä, sen verta yksiselitteisiä nämä ovat. Tarinat on sitten taas tarinoita. Nämä vetokyvyt ja peräkärryjen kantavuudet kyllä sanotaan rekisteriotteissa, että sieltä ne selviää jokaiselle.

    3500 kilon autolla saa B-kortilla tuotua jarrutonta tavaraa 750 kiloa ja jos pienin kärryn rakenteellinen paino on 250kg niin nestettä tulee 500 litraa. Ja tuo yhdistelmä voi painaa sen 4250kg. Se joutuu ikävä kyllä ajamaan sen pikku een joka haluaa tuhat litraa kerralla painavalla vetoautolla ihan niinkuin kaikki muutkin, jotka tarviaa leimoja korttiin työssään.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Tottakai oli suora lainaus kuten myös tämä: ”B-luokan ajoneuvoon voidaan kytkeä perävaunu, jonka kokonaismassa on yli 750 kg. Tällöin yhdistelmän kokonaismassa voi olla korkeintaan 3 500 kg.”

    http://www.trafi.fi/autoilu/auton_kaytto/peravaunut

    En löydä mistään sellaista, että B-kortilla ei voisi vetää jarrullista kärryä.

    Peräkärryn laskennallinen massa voi heilauttaa yhdistelmän tuon painorajan yli , joten kannattaa ostaa sellanen jarrullinen kärry jonka laskennallinen kantavuus on vaikka 1500kg ni kärrykun painaa e. 500kg ni jää 1000kg hyötykuormaa ja vetoauto voi painaa max 2000kg.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Jos perävaunu on vetotilanteessa lastattu 1 500 kg:aan, mutta sen kokonaismassa on rekisteriotteen mukainen 1 800 kg, vetoauto saa painaa enintään 1 700 kg, jotta henkilö voi vetää kyseistä yhdistelmää B-kortilla. Trafi

    Tuo pikku e ole mikään kynnys vetää se 1000 litraa sinne kerralla, ainut vaan että vetoauto ei voi silloin olla ökymaasturi. Jos työntekijä kulkee palstalle ni siinähän se perässä tulee olipa miten kaukana tahansa vai onko nyt kyse sellaisesta työpaikoista missä työntekijä ei osallistu? Täällä ainakin motokuskit saavat itse aineet tuotua mukanaan pikkukärrylläkin. Kyllä kantokäsittely sinne urakkaneuvotteluihin kuuluu, tämä ole mikään asia mikä kuuluisi mo:n harkintaan tehdäänkö vai ei. Maksu otetaan jokatapauksessa jossain muodossa mo:lta, joten oikea paikka porata on tässäkin yhtiön päässä.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Minä oon nähny, että vetelevät tavan kärrillä kantoainetta. Kantavuutta pienellä kärrillä on kuitenkin se 450l ni johan sillä sen 4,5 vuoroa tekee. Pakkoko se säiliö on täyteen laskettava.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    7 vuotta on näköjään oltava varhaisperkauksen ja nuorenmetsänhoidon välissä.

Esillä 10 vastausta, 2,281 - 2,290 (kaikkiaan 3,526)