Käyttäjän Anton Chigurh kirjoittamat vastaukset
-
Ainoastaan Matti Kärkkäinen pienessä määrin (yksityistilaisuudessa), mutta kuitenkin jotain sentään.
niko (henttonen) pelkää minua enemmän kuin kuolemaa. Pakenee koko ajan mutta karkuun ei pääse.
Avasin tanelillekin korholan tapaamisessa tuon kuvion, mutta ei ymmärtänyt yhtään mitään. Mutta ei kukaan muukaan siellä.
Ruotsissa on jo päästy sahaamaankin noita hirvituhoista selvinneitä päällisinpuolin ihan hyvän näköisiä männyntyviä. Eivät ole kelvanneet edes selluksi, polttoon vaan.
Täytyy vähän korjata tuota harrastelijan kommenttia. Jukka bisin väitöskirjasta: ”…ja metsästyslailla säädetty organisaatiomalli, jossa metsästäjät muodostavat hallinnon ytimen.”
Kyllä metsästäjät ihan itse käytännössä päättävät nuo asiat, ei siinä puuntuottajaa kuunnella. Metsästäjien enemmistö on maattomia, ainoana intressinään hupi ja liha.
Nimenomaan markkinoilla, hirvikyörä.
Keväällä pidetyssä korholan metsäseminaarissa valitulle kutsujoukolle esiteltiin eräs koivunviljely istutuksesta päätehakkuuseen. Siinä oli onnistuttu eliminoimaan hirvituhot. Päätehakkuussa (40 vuotta istutuksesta) tukkiprosentti oli 86. Suurin osa tyvipölkyistä päätyi hintaluokkaan 100€/kiintokuutiometri.
Matti Kärkkäinen kysyi kasvatusvastaavalta: ”millä aiotte viljellä kuvion”, vastaus oli: ”kuusella”, Matti siihen: ”miksi ei koivulla?”
Ketjussa: ”nukkuvatko metsäpolitiikan viisaat” hirvikyörä kirjoittaa: ”Koivu on kiva ja kaunis puu ja sillä on varmasti kysyntää, mutta kun se ei tuota tukkia”.
Kannattaa ottaa selvää asioista ennenkuin tuollaista menee sepustamaan. Se selvyys löytyy tästä ketjusta.
Omilla mailla tuon sienen osin tuhoamia taimikoita on parikymmentä hehtaaria. Ovat istutusvuosikertoja 2001-2004. Mitä pahempi myyrätuho sitä pahempi mustakorosienen vioitus.
Kyseessä on selkeä myyrätuho.Taas kerran: metsänomistajia, joiden joukossa on myös puuntuottajia, on 740000, sorkkaeläinlaiduntajia, joista 40000 omistaa metsää (useimmiten pienen puuhapalstan), on kaikkiaan 100000. Miten tuo häikäilemätön sakki (pieni röyhkeä vähemmistö) on saanut tämän yhtälön toimimaan?
Miksi MTK, puhumattakaan MHY:stä, ei tee mitään tilanteen korjaamiseksi.
Täällä metsuri-motokuski on selkeästi ilmoittanut, että petäjäveden poika (MTK:n metsävaltuuskunnan puheenjohtaja tiirola) on heidän (sorkkaeläinlaiduntajat) taskussaan. Tiirolahan ylisti toisessa ketjussa taannoin maasta taivaaseen maaseudun tulevaisuuden päätoimittajaa kontroa, joka 2010 syyskuussa metsäradiossa ilmoitti, että ”kyllä luonto hyvin kestää tämänkokoisen hirvikannan”.
Jeesvalta on muistaakseni kertonut, että sorkkaeläinlaiduntajat ovat järjestäneet hänelle 10000 euron aitaustarvikkeet.
Oliko se ala 10 hehtaarin luokkaa?Hirvituhoja on kuitenkin 3 miljoonaa hehtaaria. Kyllä se on vahingonaiheuttajan velvollisuus estää tuollaiset tuhot. Mutta tulee aika tyyriiksi.
Kiihkeimmät hirvikyörät (ja selkärangattomat puupäiset peesarinsa) ovat täysin sokeita holtittoman sorkkaeläinlaidunnuksen aiheuttamalle ympäristökatastrofille.
Kilpisjärven biologisen aseman johtaja professori antero järvinen totesi ihan hiljan:
”Porojen ylilaidunnus tuhoaa maanpinnan, kasvillisuuden ja luonnon monimuotoisuuden. Tunturimaisemasta katoavat vähitellen kasvit ja eläimet.”
Kun kasvit ja eläimet ovat hävinneet jäljellä on vain musta mura.Aivan samalla tiellä ollaan täällä puuntuotantoalueellakin. Ja vieläpä pitkällä.