Käyttäjän Anton Chigurh kirjoittamat vastaukset
-
Aloituksessa mainitsemani koivikon hoidosta ja päätehakkuusta vastannut mestari kertoi Sahalan kartanon rantapaviljongissa arvovaltaiselle raadille koivikon historian.
Matti Kärkkäinen kysyi, että mitä on tarkoitus istuttaa koivikon jälkeen. Kuusta kai oli vastaus. Matti siihen, että miksi ei rauduskoivua.Paikallahan ei ole hirvi- eikä myyräongelmaa.
Koivun runsas emäksinen karike parantaa viljavuutta ja nopeuttaa ravinnekiertoa. Seuraava koivikko saavuttaisi nykytaimilla tuollaisella elvyttyneellä kasvualustalla päätehakkuukypsyyden kolmessakymmenessä (30) vuodessa. Ja laatu vain paranisi.Kyllä Matilta tuli terävää ja perusteltua valtavirrasta poikkeavaa kommentointia, kuten tuli koko poikkeuksellisen asialliselta ja ennenkaikkea ällistyttävän laadukkaalta seurueelta (10 tarkkaan valittua mestaria).
Nyt ei ainakaan minulle selvinnyt, että montako kertaa arto viilasi tuolla kohteella.
Oliko päivätuotos kahtena päivänä yli 0,8 hehtaaria vai viilasitko koko kohteella kaksi kertaa?
Matti Kärkkäisestä lähtien (oli kattaus).
Valitettavasti hoomoilasen yhteystiedot puuttuivat.
Der Steppenwolf
Tässä ketjussa aloittajasta lähtien kaikki muut paitsi minä ovat jatkuvan kasvatuksen apostoleita. Nimittäin jatkuvan kuusenkasvatuksen. Jopa typerystenkin pitäisi tässä vaiheessa huomata, että missä mennään. Ja mistä se kukko kusee. Varoitusvalot vilkkuvat koko ajan. Ja hälytyssireenit parkuvat.
Tässä ketjussa on kysymys siitä, että kun sorkkaeläinlaidunnus ESTETÄÄN, niin rauduskoivikko tuottaa KESKINKERTAISELLA kasvualustalla 500€ vuodessa. Samalla poistuu kuusenjuurikääpä, jolloin kuusenkasvatuskierto on taas mahdollinen.
Hirvi on pahin mahdollinen tuholainen metsässä, jonne se ei luonnostaan kuulu.
Lintuatlaksen (ammattilaisten foorumi) mukaan helmipöllöparien määrä vaihtelee välillä 3000-10000. Nyt ollaan tuolla alarajalla.
Pöllöjen määrä on pudonnut koko pienpetojentappokampanjan (alkaen 2001) ajan, ja lasku jatkuu. Ne eivät kestä typerän pienpetojentappokampanjan aiheuttamaa myyräkannan rajua heilahtelua.
Kärppäkanta on pudonnut seitsemäsosaan siitä, mikä se oli ennen tuon holtittoman kampanjan aloitusta.Pöllöjä on tässä maassa luokkaa 60000, joista kukin painaa noin 0,25 kilogrammaa (keskipaino).
Tässä maassa tapetaan vuosittain 60000 kettua, keskipainoltaan 5 kilogrammaa. Ketun pääravintoa ovat myyrät.
Tarvittaisiin 1200000 (miljoonakaksisataatuhatta) pöllöä korvaamaan pienpetojentappoprikaatilaisten aiheuttama tuho.Pöllöillä ei ole mitään merkitystä myyrätuhojen estäjänä.
Nyt ”salonpoika” suoltaa niin paksua bullshittiä, että on kansalaisvelvollisuus puuttua.
Suomalaisen metsästyksen hallinto on kolmiportainen (metsästyslailla säädetty), jossa juuri METSÄSTÄJÄT (juuri niin, holtittomat sorkkaeläinlaiduntajat ihan itse) muodostavat hallinnon ytimen.
”Metsäntutkimuslaitoksen kokeissa on havaittu, että rauduskoivut jäävät alle metrin mittaisiksi siellä, missä hirvet pääsevät syömään niitä vapaasti. Sen sijaan lehtipuut uusiutuvat nopeasti alueilla, joilta hirvet on aidattu pois.
Sieltä on saatu selkeät tulokset. Hirvet estävät rauduskoivun, haavan ja pihlajan uusiutumisen.
Metsänomistajat eivät uskalla uudistaa reheviä metsiä rauduskoivulle hirvituhojen vuoksi.
Lisäksi lehtipuiden häviäminen vaikuttaa muihin lehtimetsän lajeihin; kaikki ekologiset vaikutukset tulevat näkyviin vasta pitemmällä aikavälillä.”Niistä ekologisista vaikutuksista ovat kylläkin eteläsuomalaiset puuntuottajat jo päässeetkin nauttimaan (kuusenjuurikääpä- ja -kirjanpainajatuhot, noin alkupaloina).