Käyttäjän Gla kirjoittamat vastaukset
-
Jostain koeajosta tai testistä luin, että jossain autossa on sähköiseen käsijarruun laitettu vahti, joka ei ota jarrua pois päältä, ellei turvavyö ole kiinni. Onkohan tuollainen systeemi yleinen? Mekaaniset jarrut alkaa kadota uusista autoista. Ja vaikkei se vikaantuisikaan, käsikirja kannattaa lukea, ennenkuin alkaa hinuria soittamaan. Sama juttu, kun parin kymmenen vuoden tauon jälkeen automaatilla ajaessani. Kun olin sammuttanut vaihteen ollessa N-asennossa, eipäs suostunut inahtamaankaan. Piti siirtää vipu P-asentoon ja vasta sitten käynnistää.
Myyrän pyyntiä sarjana. Voisikin olla hyvä idea laittaa vaikka 5-10 kpl loukkuja yhteen lautaan, siihen kotelo päälle estämään lintujen yms. väärien saaliiden riskiä ja suojaamaan jäätymiseltä. Videon loukku näyttää työläältä, ihan perinteinen malli on varmaan helpompi. Yksinkertaistaisi työtä melkoisesti, kun ei ole kaikki loukut hajallaan.
https://www.youtube.com/watch?list=PLQv9MGcwQg4v142Hdr4bV_wv8QBG7MFeF&time_continue=5&v=wvWD-E-gbkk
Kannattaisiko ajatusta sähköpyörän hankintatuesta kannattaa?
https://yle.fi/uutiset/3-9997341
Liikkumistarpeen vähenemiseen lähivuosikymmeninä en usko. Työt ei siirry kotiin siinä määrin, että se näkyisi liikenteessä. Talouskasvu aiheuttaa liikenteen määrän kasvua ja työssäkäyntialueet kasvaa jatkuvasti. Suurin muutos tulee olemaan kulkutapavalinnassa. Joukkoliikenteen määrä kasvaa ja etenkin työmatkoissa erilaiset matkaketjut tulee suositummiksi. Hyväksytään ajatus, että matkaa ei tarvitse tehdä omalla autolla ovelta ovelle. Harva silti voi luopua autosta.
Ja jos historiaa kaivellaan, eikös Audi muuten ole pikemminkin DKW kuin Wartburg? Warrea myytiin itsenäisenä merkkinä (heh heh, NL:n komennossa) vielä 80-luvun lopullakin.
Eli kun premium-valmistajan tuotteesta jätetään muutama varuste pois, jotta hinta saadaan Suomen verotetuilla markkinoilla painettua alle 30 k€:n, ei kyseessä ole premium-auto. Mutta kun siihen laitetaan pari kromilistaa, tulee samasta autosta premium? Tehdas tuskin asiaa on näin tarkoittanut.
DS:n lippulaivan hinta perusvarusteilla on 42 k€ ja lisävarusteltuna sen saa nousemaan hyvinkin herkästi tuota paljon korkeammalle. Hinta sinänsä ei minusta ole kiinnostava, vaan sen suhde vertailukohtiin. Se, että DS perustuu sitikkaan, ei ole mikään ongelma kuin korkeintaa auton sijasta imagon ostajalle. Ihan samoin Audi perustuu Volkkariin ja Skodaan. Samasta syystä Volkkarin ja Skodan osissa on usein Audin logot, mutta tuskin koskaan päinvastoin.
Nelivetoa isompana puutteena Nirossa pidän farmarikorin puutetta. Nykyisen tavaratila on lapsellisen pieni. Muutenhan se voisi olla jopa kiinnostava, kun tuollaisista hybrideistä puhuttaessa poikkeuksellisesti sillä saa peräkärryäkin vetää.
MJO: ”Jos jesse hinta alkaa 2:lla ja on kymmenissä tuhansissa. Se ei ole premiun auto. Ihan sama vaikka premium autoa ei määritellä hinnalla, mutta sillä rahalla ei vain saa premium autoa. Sillä saa corollan tai vastaavan, kuten d-ässän. Mitä DSssä on luksusta? ratin korkeuden säätö?”
Luksus, miten se sitten määritelläänkään, ei ole premiumin tuntomerkki. Bemarinkin, mikä kiistatta lienee premium-valmistaja, hinnastosta löytyy kakkosella alkava malli.
Voihan sen noinkin sanoa, vaikka toisenlaisenkin näkemyksen samasta lopputuloksesta voisi esittää. En silti ala moittia DS:n autoja, kun en niistä mitään tiedä. Ylipäätään premiumeissa on valintakriteerit aika tavalla erilaiset kuin Corollassa. Siksi DS voi olla ihan hyvä auto. Hyvyys kun riippuu ostajan tarpeista, eikä yksikään jätkä niitä voi toisten puolesta sanella varsinkaan , kun tietämys ko. autosta rajoittuu valmistajan/maahantuojan nettisivuilla nähtyihin kuviin.
Tätäkö Jees tarkoitit? Ihan kirkkaasti menee luokitukseen, jos sillä nyt jotain merkitystä on. Jos ostan saksalaisen auton, en sitä osta siksi, että Saksassa tehdään muutamaa premium-merkkiä. Sama juttu japsien kanssa.
X-type tehtiin, mutta sen valmistus taitaa olla jo ajat sitten loppunut.
Kovin arvostettu ratkaisu se ei ollut, vaikken tiedä, mitä vikaa siinä imagon lisäksi oli. Massavalmistajalla on ihan erilaiset resurssit tuotekehityksessä kuin pienemmillä.
Visakallo: ”Yksi vaihtoehto kiireiselle, tilavaa farkkua tarvitsevalle puuntuottajalle:
Jaguar XF Sportbrake 25d AWD Aut R-SPORT”
Ei tuo ainakaan tavaratilastaan tilavalta näytä. Tuskin menee edes kombikannu verhon alle. Ihan tavallisissa Golfeissa ja Auriksissakin on enemmän tilaa. Yhtään nopeampikaan tuo ei ole. Ei edes niillä rajoittamattomilla metsäteillä.
Oksapuu: ”Toyota alkaa loppuvuodesta tuoda maahan Camrya, nam…”
Camrya tuonnista Eurooppaan ei ole tehty mitään päätöksiä, joten täkäläinen maahantuoja ei tuollaista päätöstä voi tehdä. Keskisuomalainen-lehden toimittajan omaa mielikuvitusta siis.