Käyttäjän Gla kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 9,181 - 9,190 (kaikkiaan 12,177)
  • Gla Gla

    Tolopainen: ”Ei taida tulla mitään lehtipuiden kasvatuksesta nykyisillä hirvitiheyksillä.”

    Ainakin etelässä alkaa olla vaarallista puhua hirvitiheyksistä, kun peurakanta on kaikessa hiljaisuudessa räjähtänyt kasvuun. Johan juuri uutisoitiin kannan tuplaantumisesta kymmenessä vuodessa. Kun liikenneturvallisuuden tai metsätalouden edustaja alkaa esittää kannan leikkausta, alkaa riistapiireissä valitus siitä, että leikkaamisen sijaan pitäisi kohdentaa metsästystä ja laatia suunnitelma, kun ainakaan valkohäntäpeuroille ei sellaista ole.

    Pitäisi siis jatkossa puhua hirvieläinten määristä ja tarvittaessa erotelle hirvet peuroista. Valkohäntäpeuran osalta suunnitelmana voisi olla se, että kaikki luvat ja lupamaksut pois ja vapaa metsästysoikeus metsästyskortin omaaville maanomistajille. Ei villisiankaan kohdalla aleta puhua mistään säännöstelystä, miksi valkohäntäpeuran kohdalla pitäisi?

     

    Gla Gla

    Suorittava porras: ”Saalista on kuitenkin kertynyt 5000 yksilöä viime kautta enemmän”

    Eli muutaman vuoden kaatolupien leikkaamisen seuraksena kanta on paisunut siihen pisteesen, että ukkoutuva, metsästäjäpulasta kärsivä porukkakin kaataa tuollaisen määrään hirviä.

     

    Gla Gla

    Timppa taitaa käyttää nollakorkoa kannattavuuslaskelmissa, kun uudistuskulut ovat 10% päätehakkuun tuloista. Ja olethan Timppa huomioinut laskuissasi sen, että kun kulut voi vähentää verotuksessa, vastaavasti tuloista maksetaan veroja.

    Kävin katsomassa myytävää palstaa, jossa suurin osa oli aukkoa. Kun osa alueesta olisi pitänyt viljelyn lisäksi myös kuivattaa, totesin kauppahinnan jäävän niin alhaiseksi, etten kehtaa tarjousta tehdä. 3% korolla mentiin jo monin paikoin pakkaselle, vaikka oltiin vajaan 1300 lämpösummalla mt/omt-luokituksella.

    Gla Gla

    Visakallon Cronbergin aukkoa koskevasta kommentista tuli mieleeni muuan Hannu Hyvönen, joka aikanaan toimi Ekometsätalouden liitossa tiedottajana ja osallistui tälläkin palstalla käytäviin keskusteluihin. Hänkin oli tehnyt aukon, mutta jättänyt sen uudistumaan luontaisesti. Ongelmia viranomaisten kanssa hieman oli, vaikka kuvio oli omien sanojensa mukaan täystiheänä pihlajasta ja siten varsin onnistunut tulos niin taloudellisessa mielessä kuin luontoarvojenkin osalta. Tuolloin hän lupasi videokuvaa taimikosta, mutta sitä emme koskaan ole saaneet nähtäväksi. Aikaa tästä on ainakin viisi vuotta, joten tarvetta taimikon harvennukselle alkaa jo varmaan olla. Missä tilassa kuvio lienee tällä hetkellä?

     

    Gla Gla

    Suorittava, mitä ne metsätalouden harjoittajat yllättäneet hoitosuunnitelman saavutukset ovat, joita jo kuluneena syksynä on saavutettu?

     

    Gla Gla

    Suorittava porras: ”Kannattaa muuten seurata , mitä hirvikannan hoitosuunnitelma uudistuksineen on saanut aikaan hirvirintamalla jo kuluneena syksynä . Saavutukset voivat tulla monelle yllätyksenä .”

    Kun en tiedä, mitä etsiä tai mistä, voit varmaan kertoa noista saavutuksista. Onko hirvikanta romahtanut? Muun intressiryhmän kuin metsästysharrastajien näkökulmasta katsottuna saavutukset ovat tosiaan yllätys, koska hoitosuunitelma ulkoistaa käytännössä kaiken vastuun sidosryhmille.

     

    Gla Gla

    ”Kyllä minun käsitykseni mukaan hirviporukoissa moraali on erittäin  korkealla.”

    En epäile tuota. Ongelmana on vain se, että tuon moraalin määrittelee metsästäjät. Jonkun toisen mielestä voisi olla varsin moraalitonta ylläpitää sorkkaeläinkantaa, josta aiheutuu moneen otteeseen mainitsemani vahingot.

     

    Gla Gla

    Vanhan kuplan tai Saab 96:n 155/80-15 renkaassa on yhtä korkea ilmatila kuin 225/55-19.

    Gla Gla

    Siis periaatteessahan korkeutta ilmaiseva luku on prosenttia leveydestä. Noin 11-15 cm korkeita ovat nuo renkaat.

    Gla Gla

    Jos näkee vain nollia ja ykkösiä, noin voi asiat ymmärtää.

     

Esillä 10 vastausta, 9,181 - 9,190 (kaikkiaan 12,177)