Käyttäjän Gla kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 9,261 - 9,270 (kaikkiaan 12,045)
  • Gla Gla

    Jees ei vastannut, mihin vertailuja teki ja sinäkin kiersit kommenttiisi liittyvän kysymykseni.

    Pelottiko sinua vuosituhannen vaihteessa ajaa vanhalla Volvolla? Jos ei pelottanut, miksi minua pitäisi nyt pelottaa vastaavan turvallisuustason Corollalla? Jos ei pelottanut, milloin pelkääminen loppui eli missä vaiheessa autojen turvallisuus kehittyi riittävän hyvälle tasolle?

    Kovin paljon en maastureilla ole ajellut, nelivetoisilla avolavoilla ainoastaan enemmän. Kiva sillä oli ajella, vaikka ajettavuus maantiellä tai oikeastaan hallittavuus ei erityisen hyvää ollutkaan. Monille oli myös yllätys, että sen aikaisten (vuosituhannen vaihteen) kolariturvallisuus oli surkeaa. Moni kuvitteli raskaan auton olevan turvallinen, mutta kolaritesteissä ne eivät pärjänneet turvatyynyistään huolimatta edes vanhoille pikkuautoille. Markkinat kiinnittivät huomionsa työkaluissa ja henkilöautoissa eri asioihin ja se myös vaikutti tehtaiden haluun satsata tuotekehityksessä eri asioihin.

    Sitä en kyllä tiedä, miksi Corollassa kitka olisi jotenkin huonompi kuin raskaassa maasturissa. Ainakaan autolehtien testeissä raskaiden autojen jarrutusmatkat tai ajoajat radalla eivät ole olleet kevyempiä autoja parempia. Vetopito on tietty nelivedossa parempi, mutta se on vain yksi ajettavuuteen vaikuttava asia, joka tekee vain osaamattoman mielestä talvesta kesän.

    Jessen kannattaa jatkossakin kysyä automyyjän mielipidettä siitä, mikä on hyvä auto.

    Tolopaiselle kommentti, että minulla etuvetoinen kulkee lumessa ajonhallinta kytkettynä paremmin kuin ilman. Järjestelmä toimii myös  tasauspyörästön jarruna, mutta antaa pyörien luistaa sopivasti. Eri autojen välillä on tässä suhteessa eroja, osa on säädetty niin tiukalle, että meno hyytyy pyörien alkaessa luistaa.

    Visakallon kommenttiin täydennys, että vanhojen autojen ajosuorite on keskimäärin selkeästi alempi kuin muutaman vuoden ikäisten. Arvioitaessa autokannan ikää täytyy tämä painotus ottaa huomioon. Samoin se, että vaikka keskimääräinen ikä onkin kasvussa, joka vuosi autokanta on silti suunnilleen vuoden verran tuoreempaa vuosikertaa. Monissa Keski-Euroopan maissa muuten autokanta on keskimääräistä pienempää ja halvempaa kuin meillä.

    Gla Gla

    Uusi Corolla sai täydet viisi tähteä kolaritestistä,  joten ei se nyt kovin huono turvallisuudessa ole. Ja jos mennään ajassa vähän taaksepäin, kaikki Volvot oli huonompia kuin nykyinen Corolla.  Jos Corollalla pitäisi pelätä, missä vaiheessa AR on lakannut pelkäämästä?

    En kyllä sanoisi suunnilleen keski-ikäistä autoa ikivanhaksi. Auton paalaaminen 10 vuotiaana olisi kyllä tuhlausta, keskimäärinhän mittarissa on vasta 20 tkm. Kierrätys ja uuden valmistaminenkin vaatii paljon energiaa.

    Gla Gla

    Viestilaatikkoon on ilmaantunut työkaluja, hienoa!

    Joko en niitä osaa käyttää tai sitten ne ei toimi ihan parhaalla mahdollisella tavalla. Luontokeskusteluun kopioin tekstia SLL:n sivuilta ja tulos on aika koominen.

    Testaanpa tässä lainausta:

    Ei se mitään auta, kun käytössä on nykyaikaiset välineet joka kerta tipahtaa ulos, kun tabletti menee lepotilaan. Näin se on aina tietotekniikassa nykyisin, kun tehdään muutoksia ne onnistuvat vain sattumalta eli ei koskaan.

    Jep, sama juttu. Firefoxilla kirjoittelen.

     

    Gla Gla

    Luontoväellä on taas ylevät tavoitteet:

    Suomen 100-vuotisjuhlavuoden hankkeessa Luonnonsuojeluliitto kannustaa ideoimaan, kokemaan ja varjelemaan 100 kansallisesti merkittävää luontokohdetta, jotka haluamme jättää perinnöksi jälkipolville.

    Suomen luonnonsuojeluliitto sai yhteensä 160 ehdotusta luontohelmiksi. Kaikki valitut ja ehdotetut luontohelmet tullaan esittelemään nettisivuillamme ja 100 helmeä julkistetaan 30.11.2016. Tutustu luontohelmiin täällä.

    Tavoitteemme

    1. Esitellä Suomen itsenäisyyden 100-vuotisjuhlan kunniaksi 100 kansallisesti merkittävää mutta uhanalaista luontokohdetta, jotka haluamme jättää perinnöksi jälkipolville.
    2. Tuottaa juhlakohteissa tai niiden inspiroimana tulkintoja nykypäivän arvokkaista kansallismaisemista ja uhatusta luonnosta taiteen ja ympäristökasvatuksen keinoin uusille kohderyhmille.
    1. Rohkaista kansalaisia, maanomistajia ja sidosryhmiä toimimaan juhlakohteiden säilymisen ja luonnon monimuotoisuuden turvaamisen puolesta.

    Onkohan perinnönjaossa maanomistajat otettu jollain tavalla huomioon?

    http://www.sll.fi/mita-sina-voit-tehda/tule-mukaan-toimintaan/suomi-100/Suomi

    Gla Gla

    En tiedä, millaisia motojen liikennevakuutukset ovat. Auton liikennevakuutuksen sopimusehdoissa sanotaan, että vahinkoa ei korvata, jos ollaan liikenneväylien ulkopuolella. Tuollaista lampea ei kai voida liikennöitävänä alueena pitää.

    Niin tai näin, edelleen vahingon määrä täytyy jollain tavalla voida määritellä. Vahingon kärsijä ei sitä voi mielivaltaisesti sanella, mutta ei myöskään vahingon aiheuttajan vakuutusyhtiö.

     

    Gla Gla

    Itse ajattelen niin, että vahingon aiheuttaja ja vahingon kärsijä sopivat asian keskenään. Vahingon kärsijällä ei ole mitään sopimusta kolmannen osapuolen eli vahingon aiheuttajan vakuutusyhtiön kanssa. Toki on ok, jos vakuutusyhtiö osallistuu korvauksiin. Kuitenkin korvaussumma muodostuu vakuutusyhtiön ja vakuutuksen ottajan välisen sopimuksen perusteella. Jos vahingon kärsinyt katsoo, ettei vakuutus kata kaikkia vahinkoja, on mielestäni vahingon aiheuttajan velvollisuus korvata erotus.

     

    Gla Gla

    Vertaatko Jees nyt 15 vuotiasta Volvoa uuteen Corollaan tai Golfiin vai mihin? Taatusti 300-400 tkm ajetussa Volvossa alkaa olla yhtä jos toistakin ongelmaa ja ajatukset vaihtamisesta alkaa pyöriä mielessä. Jos auton on ostanut 200 tkm ajettuna uuden Corollan hinnalla, tavallisen lyhytaikainen ilo se sitten oli. Corollan kanssa oltaisiin vasta puolivälissä.

     

    Gla Gla

    Toki käytetyn Volvo maasturin saa uuden Corollan hinnalla. Huono puoli tuossa on se, että Volvon mittarissa on tuossa vaiheessa 150-250 tkm, jolloin eli auto on elinkaarensa puolivälissä ja jäljellä korjauksiin painottuva osa. Ei siis tule ainakaan halvemmaksi tuollaisella ajelu kuin uutena ostettavalla, 5 euroncap-tähden Corollalla.

    http://www.euroncap.com/sv/results/toyota/corolla/8893

    Toki maavaraa saisi tuossa olla enemmän, mutta kaksivetoisia, matalan henkilöauton korilla olevia markkinoilla on kovin vähän. Golfista olisi tarjolla Alltrack, mutta sekin on rakennettu turhan kalliiksi nelivedon ja ison moottorin takia. 40 k€ siitä pitäisi maksaa ja siinä on 10-15 k€ liikaa. Taitaa perus Golf tai Octavia huonontien jousituksella (maavaraa +15-20 mm) olla ainoa hinnaltaan järkevä vaihtoehto.

    Volvo V60 cross-mallina olisi aika täydellinen, mutta sen hinnoittelussa on sama ongelma etuvetoisenakin kuin Alltrackissä.

     

    Gla Gla

    AR haveilee jo joulusta, mutta kyllä noissa unissa reki ohittaa siinä Volvon kuin Corollankin.

    Minun tuntemuksillani ei ole mitään merkitystä hirvipolitiikan suhteen. Mutta uutta Xc90:stä en pystyisi järkevästi rahoittamaan, kuten ei useimmat muutkaan, joten siinä täytyy kyllä antaa turvallisuudelle periksi. Ehkä riistahallinto ei tätä ymmärrä, kun liikenneturvallisuudella ei ole merkitystä tavoiteltavan hirvikannan kokoa määriteltäessä.

    Gla Gla

    Jees, joko Touareg alkaa olla siinä kunnossa, että tuollainen romutuspalkkio on kilpailukykyinen vaihtoehto?

     

Esillä 10 vastausta, 9,261 - 9,270 (kaikkiaan 12,045)