Käyttäjän Kurki kirjoittamat vastaukset
-
Tässä metsäntutkija Olli Heikinheimon jatkuvan kasvatuksen tutkimus 25 vuodelta, joka lopetettiin siksi, että kasvu tipahti puoleen. Tutkimus aloitettiin Tuusulan Ruotsinkylässä 1930.
https://helda.helsinki.fi/bitstream/handle/10138/15399/18-No%203_Mikola.pdf?sequence=1&isAllowed=y
Venäja ei saanut minkäänläista sotilaallista tukea Kiinan pääministeri Xiltä Moskovan vierailulla, sanoo Kiinan EU-lahettiläs. Kaikki Xin ylitsevuotavat ystävyyspuheet Putinin kanssa olivat vain retoriikkaa ja allekirjoitun sopimulksen, jossa kiellettiin ydisasevaltoja siirtämästä ydinaseita naapurimaihin, Putin repi jo muutaman päivän jälkeen ilmoittaen siirtävänsä ydinaseita Valko-Vanäjälle.
Venäjä ei uskalla käyttää ydinasetta, sillä Kiinasta ja Intiasta tulisi myös sen jälkeen Venäjän vihollisia.
Ydinsodassa tuhoutuisi vain Venäjä.
Linkki: https://www.metsalehti.fi/lukijoiden-kuvat/ikimetsalaikun-reunaa/
Tässä on ollut ja vielä osa pystyssä.
Uusi Metsätiedepaneeli ” hakkuut liian suuret”.
Samaa tasoa muiden paneelien kanssa.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/metsa/c68ab236-3364-4c97-bb05-0a460c367dfd
Aivan. Ovat niitä liikkuvia äänestäjiä, jotka lukeneet Hesarin kommentointipalstoja ja saaneet ahaa-elämyksen.
Paitsi että… nämä eivät olleet Kurki kuntavaalit.
Ok.
Mikäs idea siinä taas on, että SDP:on oltava suurempi kuin persut ja oma puolue menettää 7 kansanedustajaa, joidenka puoluetuen+muiden tukien menetys puolueelle on jotain 2,0 milj. e.?
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009485312.html
Uskomatonta uutisointia Hesarissa. Uskooko tätä kukaan?
Vihreät romahti Helsingissä vihreiden taktikoinnin vuoksi, ettei kokoomuksesta tai persuista 12,3 % (2019) ja nyt 11,3 % (2023) tulisi suurinta puoluetta. Siksi vihreät äänestivät SDP:tä.
Vihreät 23,5% (2019) menetti kannatusta tässä taktikoinnissa -8 %-ksikköä 15,3% (2023), vaikka oli Helsingin suurin puolue. Äänet siis siirtyivät SDP:lle ja vihreät jäivät kolmanneksi, vaikka äänestämällä omiaan olisivat voineet olla toinen. Kookous kuitenkin voitti 26,5% ( 21,8%/ 2019)
Ei mitään mainintaa Hesarin omasta tuesta vihreiden ilmasto- ja metsävyörytykselle, joka epäonnistui. Liioin kukaan kommentoija ei ollut näiden Piia Elosen ilmasto- ja metsäkirjoitteluiden puolesta.
Ainakaan toistaiseksi en vedä pois tuota ilmoittamaani vastuuta vihreiden Helsingin romahdukseta.
Esimerkiksi luonnonsuojelulain pahin vaihtoehto torjuttiin.
Tuo on hyvä pointti, mutta kepun ministerit sitä tuskin olisivat tehneet ilman kovaa painostusta kentältä viime metreillä. Olihan lakiesitys edennyt jo loppusuoralle.
Taitaa olla sahasuhdanne laskussa, joten eipä haittaa, vaikka kalliimpaa tukkiakin menee sellunkeittoon. Maksaisihan tuontikuitukin ainakin saman verran kuin tukkipuu Suomessa.
Nyt voidaan rauhallisin mielin erota Natsi-EU:sta.
Ei muuta kuin muuttamaan sinne itäiseen ihannevaltioon, ettei tarvitse kärsiä Nato-Suomesta.