Käyttäjän Kurki kirjoittamat vastaukset
-
Vastapuoli, keulakuvana jees h-valta on pahasti tappiolla, kannatusta ei näytä syntyvän.
Jesse on lähtenyt soitellen sotaan.
Kiovan pormestari tiedotti
Ei haittaa. Länsi-Ukrainassa perustetaan reserveistä divisioonia ja aseistus tulee EUlta ja aseet lähtee heti. Suomi lahjoittaa luotiliivejä ja kypäröitä uusille taisteluosastoille ja on antanut luvan Virolle tykkien vientiin Ukrainaan.
Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltola: Venäjän talous romahtaa huomenna.
Aaltola arvioi, että Venäjän talous tulee romahtamaan maanantaina.
– Se on suljettu pois suuresta osasta pois kansainvälistä kauppaa. Maksuliikenne estyy ja Venäjällä ei toimi luottokortit. Moni asia muuttuu Venäjällä.
Ei ehtineet Kehvelin maksut Putinille tueksi.
Venäjällä on alkanut Bank Run.
Ruotsi toimittaa Ukrainaan aseita ja puolustusmateriaalia. Ruotsin pääministerin Magdalena Anderssonin mukaan toimitukseen sisältyy muun muassa 5 000 panssarintorjunta-asetta.
Kuvernööri: Harkova takaisin Ukrainan hallintaan
Ukrainan joukot ovat saaneet takaisin Harkovan kaupungin hallinnan, kertoo aluekuvernööri Oleg Sinegubov uutistoimisto AFP:n mukaan. Sinegubov kertoo asiasta viestipalvelu Telegramissa.
Asevoimat, poliisi sekä puolustusjoukot työskentelevät ja kaupunki puhdistetaan täysin vihollisesta, Sinegubov kirjoitti someviestissään yleisradioyhtiö BBC:nVenäläisjoukot pääsivät Ukrainan toiseksi suurimpaan kaupunkiin yön aikana. BBC:n mukaan tilanne paikan päällä on edelleen epävakaa ja todellista tilannekuvaa on vaikea todentaa. Siviilit ovat kertoneet BBC:lle, että Harkova on jälleen Ukrainan hallinnassa ja että kaduilla käytävä konflikti on hellittämässä.
Lähde: AFP
Venäläisten maakauppojen vaarat ovat olleet yleisessä tiedossa jo parikymmentä vuotta ja ovat saaneet jatkua viime päiviin saakka, mutta vasta nyt Supokin on huomannut asian. Televisiossa oli keskustelukin asiasta muutama vuosi sitten. Esko Aho oli keskusteluissa vakuuttamassa, että näissä ostoissa ei ole mitään tekemistä Suomen turvallisuuden kanssa.
Järkyttävää. Supo epäilee: Venäjä ostanut Suomesta kiinteistöjä sotilailleen
Mikä ilon aihe se Jeesille on tuo ”nuijiminen”? Mikä oirekuva nupissa?
Iloitsee Putinin kannattajana Ukrainan kansanmurhasta.
Venäjä poistetaan parin päivän sisällä kansainväisestä maksuliikenteestä, joten Kehvelin maksu ei ehtine mennä Putin kansanmurhan tukemiseen.
Mitä tästä opimme?
Putin käskyä ajaa panssarivaunulla kaupungin katuja pitkin seuraa varma tuho. Onkohan tuo Z kirjain neliöviivan sisällä jonkinlainenVenäjän sotatunnus.
Kun Saksakin nyt lähettää sotatarvikkeita Ukrainan avuksi niin miksei Suomikin.
EU valmistelee kolmatta pakotekierrosta Venäjää vastaan – Saksa lähettää Ukrainaan tuhat panssarintorjunta-asetta ja 500 ilmatorjuntaohjusta
Taitaa mennä 10 000 vuotta 1 cm/v nousuvauhdilla Oulun alueella, että Oulujärven vedet laskisivat Savon suuntaan. Jo sitä ennen alkaa uusi jääkausi. Paltaniemi kokonaan ja siellä oleva Museotie varsinkin on nähtävyys.