Käyttäjän Kurki kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 3,441 - 3,450 (kaikkiaan 5,906)
  • Kurki Kurki

    Minua kiinnostaa mitkä ravinteet häviävät kulotuksessa.

    Tärkein hyvän kasvun selittäjä.

    Typpi.

    Hankkeen takana on Kääpä Biotech -yritys, joka on kehittänyt uutta taimituotetta yhdessä Luonnonvarakeskuksen kanssa.

    Lähtin postia yritykselle ja sieltä vastattiin, että pitää ryhtyä toimeen, kun ehdotin noiden vanhojen metsien 150  uhanalaisten lajien tuotantoa.

    Kurki Kurki

    Pakko palvoa Putinia ja sotia, muuten henkikulta vaarassa.

    Roistovaltio ja pakko yhteiskunta.

    Kurki Kurki

    Kokemusperäinen tieto kertoo, että, metsiin syntyy lahopuuta erityisesti tuuli- ja lumituhojen vuoksi.

    Lahopuuta syntyy riittäväti nytkin lajien jatkumolle.

    Tätä kannattaa pitää esillä, kun kommentoi hesarissa, että metsälajeista 833 kpl vain 34,2% eli 284 kpl on vanhojen lehtojen ja metsien lajeja. Kun vähentää lehdot pois, jotka jo ovat hakkuiden ulkopuolella, vanhojen havumetsien uhanalaisia lajeja olisi vain n. 150 kpl.

    Vanhojen metsien lajeja (vanhat lehto- ja kangasmetsät yhdessä) on 34,2% uhanalaisista. Ks. Punainen kirja 2019 sivu 42.

    Mihinkään miljardeja maksaviin vanhojen metsien suojeluihin ei näin mitättömän määrän 150 kpl  uhanalaisia lajeja vanhojen metsien suoleluun kannata ryhtyä.

    Nuo 150 lajia voisi tuottaa pilkkahinnalla kasvattamoilla (Kääpä toimittaa jo pakurikääpää asiakkaille) ja istuttaa niitä vaikka joka vuosi vanhempiin metsiin. Siinä olisi jatkumoa.

    Kurki Kurki

    A:    Näitä olisivat Etelä-Suomen arvokkaimmat vanhat metsät, harju- ja paahdeympäristöt ja lehdot.

    Eikö nuo harju- ja paahdeympäristöt ja lehdot ole suurimmalta osin hakkuiden ulkopuolella kuten kalliot, kivikot, rannat, perinneympäristöt ja tunturipaljakat. Ei kai ne ole ongelma.

    https://www.mhy.fi/uutiset/monimuotoisuutta-voi-turvata-myos-kuivilla-paahderinteilla

    Lehtojen, joita on vain Suomen metsäalasta 1%, suojelu ei haittaa metsätaloutta ja ovat jo hakkuissa huomioitavia kohteita.

    https://www.metsaforest.com/fi/Vinkit-ja-faktat/Pages/Lehdot.aspx

    Vanhojen metsien suojelu ei auta yhtään sellaisia lajeja, jotka elävät Suomen metsissä elinympäristönsä pohjoisrajalla, jotka ovat yleisiä Etelä-Ruotsissa, Oslon vuonossa, Englalannissa , Keski-Euroopassa jne. Ei ne koskaan metsien suojelulla nykyisestään runsastu ja näitä lajeja on paljon.

     

    Kurki Kurki

    Putte ottaa ukrainan. Jos ei ota, uusi maailmansota on ovella.

    Putin pettää Kehvelin odotukset. Mahtaa olla pettymys.

    Kurki Kurki

    Minä yritin kommentoida Pukkalaa eilen, enkä saanut viestiä lähetettyä, kun tuo ”olen ihminen” todistaminen ei onnistunut useista yrityksistä huolimatta.

    Kurki Kurki

    Laskelmat on tehty 43 000 hehtaarin alueelle ja 100 vuoden ajalle.

    Simulointia.

    Hiilitase on yksinomaan kiinni hehtarilla kasvavasta puumäärästä. JK:ssa keskimäärin puuta voi olla enintään n.100m3/ha. Keski ja Etelä-Suomessa keskimääräinen tasaikäisten puumäärä taitaa olla yli 150m3/ha.

    Tasaikäiskavatuksessa puumäärä voi olla Kainuun Paljakallakin  700 m3,  30-metrin kuusia rk-mitta=0, 35 m  500 kpl.

    Tuossa olen korjannut viime kesän 4 kpl tuulenkaatamaa puuta joenrannan korvesta, jonka läpi laskee luonnon pieni puro jokeen. Suurin puu niistä oli kuusi 25 m pitkä rk-mitta 0,53 m ja kuutiota 2,5m3 (pystyssä on muutama samanlainen). Noin  1ha metsikkö ja rantaa pitemmältikin on hakattu joskus 1930-luvulla ”rotanhäntä”-puutavararaksi uittoon oululaiselle Ravander-yhtiölle ja puut uitettu muun uiton mukana Oulujokea myöten Ouluun. Ranta on saanut uudistua itsekseen ja tämä kuusi on niitä alispuista, mitä hakkuista on jäänyt ojan varteen. Paikka on rehevä siitä syystä, että sen läpi menee luonnon puro, jota olen vielä haaroitellut uusia ojia kaivamalla ja joka jokitulvan noustessa tekee 100 m leveä tulvajärven joen varteen kilometrin matkalla.

    Uudistamalla ja kasvattamalla kuusia 100 vuotta tuohon korpeen voi saada 1000 m3 puumäärän.

    Kurki Kurki

    Kalle: Usa lienee pahin diktatuuri kavereineen sotien aiheuttajina…

    Uhontui kommunismin 100 miljoona viatonta uhria, jotka syntyivät Neuvostoliiton tukemien kommunististen vastarintaliikkeiden sotatoimista ympäri maailmaa. Liekö Kehveli ollut hengessä mukana?

    Neuvostoliiton tavoite oli kaikkiin maailman maihin pitää saada kommunistinen yhteiskuntajärjestelmä.

    Nyt Venäjän mukaan pitää saada kaikkiin maailman maihin diktatuuri ja novitsok-demokratia sotatoimilla.

    Kurki Kurki

    Linkki:  https://arvometsa.fi/kolmas-jatkuvan-kasvatuksen-hakkuuni/?replytocom=198#respond

    Linkissä todistetaan , että aukko vähentää hiilivastoa nopeasti.

    Tuossa omassa kommentissa meni vähän väärin, joten korjaan luvut vielä tähän. Tilastokeskuksen mukaan vuonna 2018 kaikki Suomen metsien maapojat aukkoahakkuineen summattuna olivat -2,2 Mekv-tonnin nielu.   (Kivennäismaat DOM+SOM nielu  oli -9,0 Mtn ja turvemaiden DOM+SOM oli päästö +4,3 Mtn ja CH4+N2O päästö oli +2,5 Mekv-tn).

    Pukkala näkyy kommentoineen.

    Enää ei kommentointi onnistunut, sillä ei mitenkään pysty todistamaan, että olisin ihminen.

    Lienenkö saanut bannin.

    Kurki Kurki

    Aika valitettavaa, jos

    Kaipa se on hyväksyttävä, että tämä novitsok-demokratia on Suomenkin tulevaisuutta, kun sitä täälläkin palstalla tuetaan.

Esillä 10 vastausta, 3,441 - 3,450 (kaikkiaan 5,906)