Käyttäjän Kurki kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 4,891 - 4,900 (kaikkiaan 5,715)
  • Kurki Kurki

    Lopetetaan valtion metsien hakkuut, tai rajoitetaan niitä. Lopetetaan kemeratuet jne jne. Poliitikoilla on halutessaan monta keinoa.

    Ei juuri tarvitse pelätä, että hakkuita vähennettäisiin valtion metsissä. Korotellaan vähän joka vuosi Metsähallituksen tuloutusta valtion budjettiin. Tarvitaanhan sitä joka vuosi lisää rahaa kaikkein tarpeellisimpaan julkisen sektorin palkankorotuksiin. Miksi mikään hallitus olisi niin pöljä, että valtion tuloja ruvettaisiin tarkoituksella vähentämään.

     

    Kurki Kurki

    Joko Pekka on tuominnut nuo kolme muuta selluhanketta? Vai jättänyt kommentoimatta siksi, että eivät toteudu ja aiheuta vaaraa hiilinielulle.

    Kuopiossa Finnpulpin aikomuksena on aloittaa rakennutyöt tänä vuonna samoin kuin Boreal Bioforefin Kemijärvellä.

    Kurki Kurki

    Ennustaminen on vaikea laji. Varsinkin tulevaisuuden.

    Kurki Kurki

    Onkohan tämä se sama emeritus, joka ennusti Suomen metsien kuolevan pystyyn 1990-luvun aikana?

    Kurki Kurki

    ????

    Kurki Kurki

    <<<Ruotsissa tehdään näin, kapasiteetti ja puun käyttö eivät lisäänny.<<<

    Ruotsihan se on ollut Suomen esimerkki. Miksi ei nytkin.

    Ruotsissa hakataan omia metsiä lähes 100 % kasvun verran ja Suomessa vain 70%.

    Kurki Kurki

    <<<Metsäteollisuuden kaluston kuluissa suurin osa on palkkakuluja. Palkat ovat ylivoimaisesti suurin teollisuuden kuluerä Suomessa.<<<

    Juuri näin.

    Vielä tarkennettuna. Kun metsäteollisuusyrityksen vuosikertomuksen tase, johon kuuluu kaikki menoerät väliltä puun katkaisu metsässä … laivaan satamassa ja puun hinta (paperissa puun kustannusosuus lähentelee muutamaa hassua prosenttia), niin voiton ja puunhinnan kustannusten lisäksi on enää vain palkkakustannuksia.

    Teoriaa:

    Jos Suomessa palkkoja (metsäteollisuuden kustannukset ovat lähes 100%:sti suomalaisia, kun tuontipanokset ovat pieniä) korotetaan pitkässä juoksussa (tehdas ajettu lppuun ja pitäisi rakentaa uusi) 10% enemmän kuin kilpailijamaissa tuottavuuden ja laadun pysyessä kilpaijoiden tasolla, niin puujalosteesta (paperi) on saatava 10% parempi hinta, että voitto pysyisi ennallaan. Jos ei voi nostaa hintaa, niin uutta tehdasta ei rakenneta, kun investointi ei tuota sitä 10 %voittoa kuin mitä yritys sai ennen 10% palkkojen nostoa.

    Kurki Kurki

    Oulussakaan ei ole mitään ongelmia tehdä hienopaperia, myyntiosasto ei vain saa sitä kaupaksi kannattavalla hinnalla ja paprumiehille ei töitä enää ole vaikka tekisivät työnsä kuinka hyvin tahansa. Tehtaan tulos tehdään myynnistä ei tuotannosta, siitä syntyy vain kuluja.

    Vaikea sanoa olisiko edes Saksan palkkataso miinus -10% riittänyt tehtaan jatkolle, sillä euroalueella entiset Itä-Euroopan maat ovat niin paljon palkkakustannuksissa kilpailukyisempiä.

    Mutta sillä pärjätään jo aika hyvin,  kun suomalainen periferiapalkkataso aloittain on keskuksen Saksaa -10% prosenttia alempi.

    Euro-Suomella ei voi olla omaa palkkapolitiikkaa. Palkan määrää muiden euromaiden palkat, kun työn tuottavuus ja laatu on sama.EUn suurimmat taloudet Saksa ja Ranska määräävät Suomen vientivaluutan euron arvon.

    Suomeen pitää saada sellainen hallitus, joka saattaa Sipilän KIKYn viimeisen vaiheen maaliin eli palkkakustannukset on pidettävä ennallaan, niin kauan kuin Saksassa palkkataso aloittain  nousee korkeammaksi kun Suomessa.

    Tuossa hallituksessa uskoisin, että keskustakin haluaa olla mukana laittamassa taloutta kuntoon, vaikka koki tappion vaaleissa.

    Kurki Kurki

    rajayhteys aukeaa Nurmeksen sedulta

    Puupulaan ei Kaicell ja Finnpulp sitten ainakaan kaadu. Reserviä on.

    Kurki Kurki

    Kemijärven biotuotetehdashankkeen rakentamispäätös näyttäisi olevan ympäristölupaa vailla ja se saadaan tässä kuussa.

    Kemijärven biotuotetehtaan ympäristöluvasta odotetaan päätöstä huhtikuussa. Boreal Bioref Oy:n toimitusjohtaja Heikki Nivala kertoi, että viime aikoina on puhuttu purkuputken päästä ja suihkuvirtausmallinnuksesta eli mitä tapahtuu kohdassa, jossa laitoksesta purkautuu vettä vesistöön. Purkuputken sijoitusta on muutettu Kemijoen kapeampaan kohtaan ja piilopadolla virtaamaan saadaan lisää vauhtia.

    Rakentamisen on määrä tapahtua 2019–2021.          https://www.metsalehti.fi/uutiset/lapin-metsatalouspaivat-pohjoisen-tehtaista-odotetaan-yha-investointipaatoksia/

Esillä 10 vastausta, 4,891 - 4,900 (kaikkiaan 5,715)