Käyttäjän MaalaisSeppo kirjoittamat vastaukset
-
4 v sitten otin lainaa rantatontin ostoon ja auton vaihtoon. Korko 1.6%. Asunto vakuutena. Syksyllä maksoin loppulainan pois.
MaalaisSeppo 25.12.2021, 12:061980 loppu oli villiä aikaa. Otin peruskorkoon sidotun lainan 88 ja ostin uuden asunnon. Vanhan myin parin viikon päästä ja ylimääräiset talletin pankkiin. Kohta talletuskorko oli reilusti suurempi kuin asuntolainani korko.
MaalaisSeppo 25.12.2021, 07:46Intin alussa juostiin eka cooperi lumimoskassa (3010 m) ja lopussa toinen kimmoisalla kuntopolulla kesäkelillä (3150 m). Palveluksessa kunto olisi rapistunut. Vapaa-ajan kuntoilu piti kunnon yllä. Painoa tullut noista ajoista n 5 kg lisää.
Ma olisi tarkoitus jatkaa hankitahakkuuta. Lunta n. 15 cm, joten se ei paljoa haittaa.
MaalaisSeppo 15.12.2021, 22:30Jesse taitaa kohta mennä Jovainin kanssa kimppaan. Moton oston jälkeen tarvitaan vain pieni askel, niin toimituskauppamarkkinat aukeaa. Jovain voi tehdä Jesselle liiketoimintasuunnitelman ennen moton ostopäätöstä. Siitä selvinnee homman kannattavuus. Todennäköisesti Jovainin algoritmien mukaan tosi kannattava.
MaalaisSeppo 15.12.2021, 08:12Ei tuore haapa paina läheskään niin paljoa kuin koivu. Energiapuuta juuri teen moottorisahalla. Isoja haapojakin on joukossa. Kyllä niidenkin tyvipölkyt saa kohtuudella kiskottua ajouran lähelle.
Jessen kannattaisi kouluttautua metsäkonekuskiksi. Vaihtaisi kokonaan alaa. Puisi omat puunsa siinä sivussa.
MaalaisSeppo 14.12.2021, 14:17En suinkaan rinnasta omaishoidon tukia metsätalouden tukiin. Omaishoidon tuen osalta osa päättäjistä kuitenkin suhtautuu penseästi ko tukiin: tyyliin hoitavathan ne kuitenkin.
MaalaisSeppo 14.12.2021, 10:44Vai pitäisi Kemera lopettaa, kun osa metsänomistajista hoitaa nytkin metsänsä ilman tukia. Varmaan osa tukien saajistakin hoitasi homman ilman tukia.
Näkökulmaa voitaisiin laajentaa myös muihin tukiin. Esim omaishoidon tukeen (jota kannatan). Jotkut hoitavat omaisiaan nytkin ilman tukia ja osa tukien saajista hoitaisi homman ilman tukiakin.
MaalaisSeppo 12.12.2021, 11:32Visakallolla kummallinen käsitys siitä, että ns aavistushakkuut lisäisivät uudistustarvetta. Vaikutus on marginaalinen. Voi hieman lisätä ennenaikaisia päätehakkuita ja näin hakkuupinta-alaa. Ostajat hakkaavat puita käytön mukaan. Ei niitä ostajat jätä maahan mätänemään.
MaalaisSeppo 11.12.2021, 15:31Toloppa ei ole huomannut, että Kemiin tulee uusi sellutehdas. Sahojen kapasiteettikin nousee uudelle tasolle. Venäjältä puun tuonti hiipuu.
MaalaisSeppo 11.12.2021, 14:19Metsälakien puolesta nykytilanne jatkuu ainakin tämän ja ensi hallituskauden ennallaan. Eiköhän siis viiden vuoden päästä olla suunnilleen nykytilassa. Puunjalostusteollisuuden puun käyttö kylläkin kasvaa kotimaisen puun osalta 15%, joten hyvältä näyttää.
Puunjalostusteollisuuden taseet vahvistuvat nyt niin, että pyyhkivät taksonomialla takamuksiaan.