Käyttäjän MaalaisSeppo kirjoittamat vastaukset
-
Hiilipäästöt lasketaan nyt pääosin tuotantoperusteisesti (pl mm polttoaineet). Pitäisi laskea kulutusperusteisesti, niin tulisi esiin pääkaupunkiseudun aiheuttamat todelliset ja ilmeisesti pahenevat päästöt.
Nyt väitetään pääkaupunkiseudun elättävän muuta Suomea. Kohta tilanne muuttuu päinvastaiseksi.
MaalaisSeppo 4.9.2021, 09:22Hyvä, että poliisi tutkii em tapausta. Jos suojeltu eläin tapetaan on syytäkin tutkia aina, onko tapahtunut rikos. Sama sapluuna kaikille, muu käytäntö johtaa mielivaltaan.
Todennäköisesti ko tapauksessa todetaan, ettei rikosta ole tapahtunut. Huomattava osa poliisien rikostutkimuksista ei johda syytteisiin ja oikeuteen päätyneistäkin osassa syyte kaatuu. Hyvä näin. Mikähän olisi tilanne, jos tutkittaisiin vain niitä tapauksia, jotka johtavat tuomioon.
MaalaisSeppo 25.8.2021, 12:34Kuten Aimo edellä totesi, metsäteollisuus on kovassa vauhdissa. Myös puun myyntitulot nousevat reippaasti. Siispä valtion kassaan ropisee ennakoitua enemmän veroja. Saarikko on viisaasti ko tuloista vaiti ja antaa pääkaupungin vihreiden kipuilla. Ilmoittaa budjettiriihessä, että maaseutu hoitaa homman ja kattaa mm poliisien rahavajeen, kun hesalaiset eivät pysty.
MaalaisSeppo 24.8.2021, 22:19Tukista tulee sahatavaraa alle puolet. Jos vientihinta on 400 € ja tukista maksettaisiin pystyyn 170 €, sahatavaran hinta kattaisi pystypuun hinnan. Sivuvirroista saatavilla tuloilla pitäisi sitten kattaa mm hakkuun, kuljetuksen ja sahauksen ym kulut. Ei taida onnistua.
MaalaisSeppo 14.8.2021, 09:03Heinäystä aloittelin n kk sitten, mutta helteet estivät. Nyt taas jatkuu.
Niittämällä heinäys kannattaa tehdä silloin, kun mm kastikkaan korsi on tuore. Kuivahtaneena ei tahdo katketa, kun juurta myöten ei voi kivien takia niittää.
Seiraavaksi kokeilen partaveitsen teräväksi hiomaani vesuria ja heinien tallontaa. Viidakkoveitsi voisi olla paras valinta, mutta mistähän niitä saisi?
MaalaisSeppo 11.8.2021, 13:58Planterin esittämästä mustikan peittävyyskuvasta tuli mieleeni, että olisi hyvä nähdä yhtä havainnollisesti kotimaisten poimijoiden osuus mustikoista.
Eipä paljoa kiinnosta mustikkamaiden ylläpito ilmaiseksi kaupallisille toimijoille.
MaalaisSeppo 11.8.2021, 08:54Seurasin myös marjapoimuriuutisointia. Tuli mieleeni, että olisi hyvä, jos ko poimurin saisi kiinni raivaussahan valjaisiin. Olisi ergonomia parempi.
MaalaisSeppo 11.8.2021, 08:00Minä olen kerännyt useinkin runsaasti mustikkaa hakkuaukoilta. Heti hakkuun jälkeen ei mustikkaa juurikaan ole aukoilla, mutta reunametsässä toisinaan hyvin, jos aurinko ei pääse liikaa porottamaan. Kun aukko heinittyy ja taimet ovat parimetrisiä, niin ainakin eräällä aukolla oli hyvin mustikkaa.
MaalaisSeppo 9.8.2021, 08:48Kannattaa olla varovainen soiden ennallistamisessa. Voi lisätä metsäkatoa, josta EU rankaisee kovalla kädellä.
MaalaisSeppo 2.8.2021, 18:07Millaista hakkuuta on lisähakkuu? Onko niissä puun hinta parempi? Ellei, niin en suostu niihin. Normi avohakkuuta ja harvennusta voin myydä.