Käyttäjän MaalaisSeppo kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 3,021 - 3,030 (kaikkiaan 3,684)
  • MaalaisSeppo

    Suunnitelmana on tehdä omarahotteinen metsätie. Puomi alkuun ilman muuta.

     

    MaalaisSeppo

    Minulla on tähän asti ollut käsitys, että yrittäjille raha tulee asiakkailta. Tästä tulovirrasta osa menee palkkoihin ja eläkemaksuihin. Pakko ei töitä ole tehdä.

    Autoiluun palatakseni, niin autoilijan selkänahastahan sitä revitään suhteellisesti enemmän euroja yhteiskunnan kassaan kuin palkoista. Se ei kuitenkaan näytä herättävän suuria intohimoja. Koetaan ehkä enemmän vapaaehtoiseksi kuin palkoista perittävät. Autoilu ehkä ymmärretäänkin enemmän vapaaehtoiseksi kuin töissä käynti. Kummatkin ovat kuitenkin vapaaehtoisia, mutta useimpien elämää helpottavia seikkoja.

     

    MaalaisSeppo

    Pelkän maapohjan markkinat ovat ohuet. Maapohjan hinta on kai enemmän tai vähemmän arvio.

    MaalaisSeppo

    Miksi käyttää käsitettä ”paljaan maan arvo”? Yksinkertaisinta olisi sanoa, että näillä lähtöarvoilla tulojen ja menojen nykyarvo on sitä ja sitä.

    MaalaisSeppo

    Mistä löytyy paljasta metsämaata, jonka arvo on nolla tai peräti negatiivinen?

    MaalaisSeppo

    Saksasta saanee kohta tänne edullisia dieselmersuja. Suomessahan ei autojen päästörajoja kiristetä takautuvasti. Jos auto täyttää tyypihyväksynnän aikaiset normit, niin saa ajaa vaikka maailman tappiin.

    MaalaisSeppo

    Jovain vetää pässejä narussa. Kun yksi naru (traktorit) kuluu loppuun, vaihtaa narua (alv).

    MaalaisSeppo

    Hiilidioksidin talteenottoon esim savukaasuista on jo toimivia värkkejä kehitetty. Kuten tekniikassa yleensä kehitettävää vielä on, mutta talteenotto voidaan aloittaa vaikka heti, jos maksaja löytyy. On otettava myös huomioon, että talteenotto lisää energian tarvetta 10 – 40 %. Ei järkevää.

    Kehitys tietysti kehityy edelleen. Eipä juuri ole värkkejä (esim auto), jotka olisivat saavuttaneet lopullisen kehitysasteensa.

    MaalaisSeppo

    Mhy:t ja yrityksetkin optimoivat toimintaansa. Mhy-puoli on virittänyt kapasiteettinsa hoitamaan aktiivisimman jäsenistönsä tarpeet. Uinuvien jäsenten tarpeiden tarkempi kartoitus edellyttäisi lisäresusseja ja -riskejä.

    Otetaan esimerkki rakennuskiinteistöjen puolelta. Mainonta on ainoa markkinointiväline remonttien osalta. Ilmaisia kiinteistöjen kartottajia ei näy paitsi joitakin huijareita.

    MaalaisSeppo

    Hiilidioksidin talteenotto ja varastointi esim valtamerien syvänteisiin haukkaa melkoisesti energiaa. Kivihiilen osalta voisi olla järkeä, kun hiilen varastopaikka vain muuttuisi. Haittapuolena olisi kivihiilivarantojen nopeampi loppuminen.

    Metsäenergian osalta edellyttäisi, että puiden kasvuvauhtia lisättäisiin roimasti, ettei metsien hiilensidontakyky heikkene. Hintavaa touhua. Tutkijoiden hyvä rahastusidea etenkin Saksassa, kun ydinvoimaa vähennetään ja hiilivoimaa lisätään. Ydinvoiman lisääminen olisi järkevämpää.

Esillä 10 vastausta, 3,021 - 3,030 (kaikkiaan 3,684)