Käyttäjän MaalaisSeppo kirjoittamat vastaukset
-
UPM:n hallituksen päättäjät edustavat pitkäaikaisia sijoittajia. UPM kehittää toimintaansa pitkäjännitteisesti ja jättää merkittävän osan voitoistaan jakamatta tulevia investointeja varten. Tämä ei sopinut lyhytjännitteisille spekulanteille. Odottivat suurempaa osinkoa. Parempi näin.
MaalaisSeppo 1.2.2017, 11:00Ei pörssipelaaminen ole pitkässä juoksussa irrallaan yhtiöiden tuloskunnosta. Jonkinaikaa ehkä pelureiden ansiosta. Pitkäjännitteisten sijoittajien osalta ei. Sijoittajiakin on erilaisia. Pitkäaikaisia sijoittajia Suomi tarvitsee. Ellei Suomesta löydy, niin parempi muualta kuin ei mistään.
MaalaisSeppo 1.2.2017, 09:48UPM:n osingot siis huomattavin osin menevät maailman tuuliin. Onko se hyvä vai huono? Eiköhän se ole osoitus siitä, että maailmalla on ollut enemmän rohkeutta sijoittaa suomalaiseen yritykseen kuin Suomessa. Parempi niin kuin antaa firman taantua.
MaalaisSeppo 28.1.2017, 10:19Näinhän sitä metsähaketta pitäisi käyttää, kuten kuusessa ollaan totesi. Mutta kun ei kannata. Lahden energialaitoksen suunnitelmat on tästä tuorein esimerkki.
Valtiovalta on keskittänyt paukut ulkomaiseen teknologiaan ja omistukseen perustuvaan tuuleen, eikä kotimaiseen puuhun. Myös sähkön siirtoa on siirretty ulkomaiseen veroparatiisiomistukseen hyvällä menestyksellä. Tästä on osoituksena Vihreiden kannatuksen kasvu etenkin Helsingissä, jota ei Vihreiden toilailut rasita. Maakunta maksaa.
MaalaisSeppo 27.1.2017, 09:38Autoveron tuotto on n. 800 miljoonaa/a. Sen kattaminen muilla veroilla on todella vaikeaa. Pitäisi säätää tukku uusia lakeja ja pahoittaa niin suuri joukko äänestäjiä, ettei onnistu. Poliittinen itsemurha.
Metsämaan verottamisella voitaisiin saada kasaan n. 20 miljoonaa, ellei metsämaalle aseteta suurempaa veroprosenttia kuin muille yritystoiminnan kiinteistöille.
MaalaisSeppo 25.1.2017, 12:44Työläisten astumista firmojen johtoon kokeiltiin naapurissa huonolla menestyksellä. Pitäisiköhän täällä kokella työttömien asettamista johtopalleille.
MaalaisSeppo 24.1.2017, 11:41Kyllä menisi kiharaiseksi yksityisteiden maksujen määrääminen, periminen, äänivaltaisuus ja muutoinkin asioiden hoito. Tiehoitokunnan hallintokulutkin kasvaisivat melkoisesti, kun ammatti-isännöinti yleistyisi. Etenkin tiehoitokunnan sihteeri maksuliikenteen hoitajana löisi hanskat tiskiin.
MaalaisSeppo 23.1.2017, 22:37Niimpä. Nyt kun nykyisten verojen kannatus on tapissa, niitä voidaan nostaa.
MaalaisSeppo 23.1.2017, 22:32Tiehoitokunnan toimitsijoilla, on kyllä riittävästi jo nyt puuhaa. Satunnaisten kulkijoiden rahastamisen vaatiminen lopettaisi monen toimitsijamiehen hommat siihen paikkaan.
MaalaisSeppo 22.1.2017, 21:07Riittäisiköhän ulkomaisilta autoilta perittävät maksut lisääntyviin hallintokuluihin. Ministeriön ja tullinkin tehtävät vähenisivät. Myös autoveron vahtiminen.