Käyttäjän mehtäukko kirjoittamat vastaukset
-
Mistä sinä keksit nyt tulla tamppailemaan, hä ? Ja mitä hiton ”samaa tuotanto-aluetta”?
Valtaosa Suomen metsistä on edelleen peitteisen jaksollisen metsänhoidon metsiä, ja saat vapaasti roikkua missä haluat seuraamassa lajittelulinjastoilla tai vahdata ptl vaihtoja… Mutta lopeta vatulointi.
mehtäukko 7.5.2025, 11:15”..Pienaukot ovat lähinnä kuuselle ja siitä syystä esim kaikki vanhat kuusikot on uudistettu avovaiheen kautta…” Lopeta sitten höpinät jk:sta.
”..Tuskin on kannatusta tehdä pienaukkoa tai poimintahakkuuta paljaaseen maahan..” Mitä? Puustoa hakataan eikä paljasta maata!?
”..Ei kukkokaan käskien …Ajetaan kaksilla rattailla,- ajele vaan ja käske kovemmin.
mehtäukko 7.5.2025, 08:50Eh:takin on erilaisia. Jos puut ovat 80-100 litraisia, ppa olisi otettava myös vertailuun.
Parasta aikaa ra-koivikon eh. Hakattu v. -99, laikutettu, siemenpuusyntyinen, jäävä tavoite n. 900r/ha.
mehtäukko 7.5.2025, 08:15Puupelloista ja sekametsäisyyksistä huolimatta mehtäukko on aina toteuttanut kasvupaikalle sopivat puulajin taktiikkaa. Syteen tai saveen,- onnistunut on sekin.
mehtäukko 7.5.2025, 08:12Raipella osuva kommentti. Yhteiskuntajärjestyksen horjuttamisen estämiseksi saati puolustukseen tarvitaan lopulta monipolvinen valmius. Oma armeija tehokkain asein ja järjestelmin on runko, kaikki muut täydentää. Varmin tae saada olla rauhassa.
mehtäukko 7.5.2025, 07:40Hiilihumppa ei ole aiheuttanut mehtäukon metsänhoitoon minkäänlaista reaktiota. Humppa mikä humppa. Prof.A Kankaan totemus osuu nyt samaan.
mehtäukko 7.5.2025, 07:34”..Metsän tuottoa voidaan parantaa huomioimalla sekä valon sekä lämmön optimaaliset olosuhteet, mikä edellyttää tietoista metsänhoitoa ja säännöllisiä jk- harvennuksia…” Aika ristiriitaista soopaa jk:n sovellettaessa.
Jos/kun siellä on isoja säästettäviä ylispuita valonvarjoina, eihän männyn ja rauduksen kehitys voi toteutua mitenkään. Jaksollisessa tätä epäsuhtaa ei ole. Mo ohjaa puiden kasvua täystihein taimikonhoidoin ja harvennuksin. Sekapuusto voi varttua yhtä matkaa, ja valoa jakautuu tasaisesti kaikille.
mehtäukko 7.5.2025, 07:23Nytkin nähtiin monessa paikassa, kuinka riskaapelia on lähteä ”tuottamaan tiheitä energiametsiä”. Niitähän ei pitäisi vakuutusyhtiöden ottaa edes listoillen riskien takia.
mehtäukko 7.5.2025, 05:51Kun puuston kasvun eri vaiheissa suunnilleen noudatetaan hyvän metsänhoidon ohjeita, ylitiheyttä ei ole. Mä ja ko kynnyskohta harvennuksiin on tärkeä.
mehtäukko 6.5.2025, 17:44SE Imatran jättisaha.
Saha käyttää 60-prosenttisesti mäntytukkia ja 40-prosenttisesti kuusitukkia, yhteensä noin 1,7 miljoonaa kuutiometriä vuodessa. Tuotanto on 800 000 kuutiota valmista sahatavaraa.
Kyllä MG:n uintiliike on vaan tilapäisten retteloiden korjausliikkeitä. Trumpetti, vienti, lakkoilut…jne.