Käyttäjän Metsäkupsa kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,001 - 2,010 (kaikkiaan 3,031)
  • Metsäkupsa Metsäkupsa

    Ei ole pelkoa,että olisi metsästäneet sukupuuton partaalle ,EI UHANALAISTEN eläinten listalle pääse.Täällä päin vahva hirvikanta,leimaukset metsissä lisääntyneet.Ovat kai ajan hermolla,leimikoita tehtaat tarttee,kun täysillä myllyt pyörii.

    Metsäkupsa Metsäkupsa

    On valta vuosien saatossa vaihtunut,eikä tässä ole aivan hullusti käynnyt.Suomi on monipuoluemaa,eikä yksikään puolue tule yksin yli puolta äänistä saamaa.Vallan vaihtoa pelkäävät eniten kepulaiset ja syytä onkin.

    Tannerin Väinöä tarvittaisiin demarien johtoon,hän oli aikanaan metsäomistajan ja Suomen ystävä.Kepu on minut pettänyt,eikä joka kertaisella pelottelulla esim. kiinteistövero pelastusta tule.Ajatukset saman kaltaiset kuin Annelilla edellä,vaikka en vihreitä kannata,eli lisää metsää ostamaan.

    Metsäkupsa Metsäkupsa

    Raivaussaha ollut auton kyydissä painona,en ole käynnistellyt talven aikana.Moottorisahalla olen savotoita vireillä pitänyt,työtulos vaatimaton,lunta niskaan kyllä tupannut tulla.

    Motohakkaaja aloitti harvennushakkuun,täytyy käydä muutaman päivän välein juttusilla ja ihastelemassa työnjälkeä.Kevättä reilun kuukauden päästä odottelen,silloin lumet alkavat sulaa.

    Metsäkupsa Metsäkupsa

    Kävin tilani läpi OP-metsän arvonmäärittelyinä läpi.Tilakohtaiset heitot suuntaan tai toiseen olivat joskus huomattavia.Mutta tilojen yhteisarvo kyllä sattui yllättäen kohdalleen.Tämä on nykyaikaa ja jatkossa varmaan tarkentuu ja eri sovellutuksia tulee.

    Metsäkupsa Metsäkupsa

    Niin se nykyaika muuttaa nimikkeitä,joten  keskustelupalstaa jatketaan Foorumissa.Toivottavasti Metsälehti pitää nimensä entisenä meidän aikakauden ainakin.

    Metsäkupsa Metsäkupsa

    Ensiksi on nostettava hattua nuorelle henkilölle oikeasta asenteesta.Sahan lisäksi olisi auto syytä olla käytettävissä. Pienemmillä paikkakunnilla pieni suoranpalstan ilmoitus lehteen,kaupan ilmoitustaululle lappunen ja yhteyttä metsätoimijoihin. Hyvä työnjälki myy ,kun ensin vaan saa pään avattua.Muista hinnoittelu,ilmaista työtä maailmaan mahtuu.Kauppatieden opiskelijana sinulla on hyvät lähtökohdat ja jalat kannattaa pitää maan pinnalla.Lykkyä tykö ja jos lähipiirissä on henkilö,jolta voisit neuvoja saada,kannattaa rohkeasti kysyä.

    Metsäkupsa Metsäkupsa

    Tällä hetkellä on pörssiosakkeet,että metsäpalstat hinnoissaan.Jos haluaa voittoja kotiuttaa,niin nyt myymään.Itse en metsiä myy,mutta osakesalkun olen jo keventänyt.Aion kurssien joskus notkahdettua reippaasti ostaa uudestaan ,myös metsäfirmojen osakkeita.

    Puunhinnan realiseen hinnan nousuun en luota pitkässä juoksussa,siksi metsämaan ostoissa on ruvettava olemaan varovainen.Jos hinta ei vastaa omaa arvostusta,kuten tällä hetkellä myynissä oleva naapuritila,en tarjousta jätä,kun lähtöhintakin kovan puoleinen.Toisilla kannattaa ja toisilla ei,olipa toimiala mikä hyvänsä.

    Metsäkupsa Metsäkupsa

    Tukkipuun hinta on tasolla,joka on vaihteluvälin ylärajalla.30 vuotta sitten havutukki oli n.300mk,eli 50€,sittemmin  2007 kävi yli 70 €,muuloin pääsääntöisesti vajaa 60€.Nyt ylittää,mutta uskoakseni suhdannehuipun jälkeen laskee taasen alle 60€.Kuitupuu taasen halpuutettu samainen aika ja kuten Anneli edellä,uudet käyttökohteet voivat auttaa hintaa ylöspäin.Muutoin ei huomattavaa hinnan nousua tule,koska tavaraa Itämeren ympäristöstä sitä löytyy ,jolloin teollisuuden ei Suomessa tarvitse suuria hinnannousuja maksaa tehtaiden käynnissä pitämiseksi.

    Metsäkupsa Metsäkupsa

    Uskoakseni reaalihinnan lasku päättymässä,mutta turha odottaa pidenmän päälle isompaa tiliä.Nyt suhdannehuippu todennäköisesti 2018 nostaa kantohintoja,mutta taantuman aikanaan tullessa puuntuottaja on se,joka joutuu joustamaan.Jatkossakin varmin tapa pitää tulovirta ,on alkutuottajan osalta pitempi pino,eli motteja enemmän.

    Metsäkupsa Metsäkupsa

    Kyllä metsäasioita seuraavana metsänomistajana olen mielestäni tietoa saanut JK;sta.Olen pienimuotoisesti hommaa kokeilut jo silloin,kuin virallisesti oli pannassa.Pääsääntöisesti kokemukseksi tullut unelmahöttö,käytännössä epävarma lopputulos verrattuna jaksolliseen kasvatukseen.Valtamenetelmä on antanut kaikin puolin hyvän tuloksen, taloudellinen lopputulos  ja kunnon metsät lopputulosena.

Esillä 10 vastausta, 2,001 - 2,010 (kaikkiaan 3,031)