Käyttäjän Metsäkupsa kirjoittamat vastaukset
-
En ole mikään kokenut lämmittäjä,mutta kokemusta vuosikymmeniä varastoidusta halkolliitepuusta on.Meillä leivinuunia lämmitetään tosi harvoin,lauhana talvena vain joulukinkulle.Nyt kovien pakkasten aikaan muutaman päivän välein.
Kuten edellä ilmenee,uunipuiden(metrikkäitä halkoja) käyttö vähäistä.Isä vainaan kanssa liiterit tehtiin polttopuuta täyteen 1980 luvulla ja valtaosa vielä varastossa.Vuosikymmenet ei ole puita muutoin polttoarvoltaan heikentäneet,mitä toukat kuivaa purua puiden kuorenalta poranneet.On kuin jauhoja olisi puiden päälle ripoteltu ja alasheitellessä pölyävät turhan paljon.Tavara on kyllä todellakin helisevän kuivaa ylivuotisen ylivuotista.
Monta kokkia on metsäpuolellakin ja valtataistelua ns,edunvalvonnan kaavussa metsänomistajille tarjoillaan.Nyt metsänomistajat ovat joukon jatkona jäsenlukua ja euroja pulittamassa tuottajärjestölle.Metsähoitoyhdistyksistä Päijänne vapaa liekanarusta,muut samaan muottiin ahdettu.
Metsänomistajien tyytyminen nykytilaan,koska varteen otettavia vaihtoehtoja ei ole näköpiirissä.Pääkamppailu metsäomistajien sieluista Keisarin uusilla vaatteilla käydään Metsänhoitoyhdistykset/MTK :n ja osuuskunta Metsäliiton välillä.Molemmissa samoja metsänomistajia omistajina ja vallan käyttäjinä.Lapsi taisi jo mennä pesuveden mukana,mutta saattaahan joskus uusikin taasen syntyä.
Verokirjanpitoa tässä pakkaspäivänä tein.Metsätalouden matkoja 5 000 km siunaantui,kertaa 0,25 c/ km= N.1250 e,kertaa pääomavero 30%= nettona 375 euroa. Kilometrit olen laittanut ylös päivittäin päiväkirjaa,joka sisältää muutkin päiväkirjamerkinnät.Jos verottaja milloin vaatii tarkastukseen pelkkää metsäajokilometrikirjaa,sitä ei minulta löydy.
Olen asian niin ajatellut,jos vaativat nähtäväkseen,niin ilmoitan ,jos ette minua usko,niin viivataan kilometrit nollille,ei köydytä kuin reilun euron päivässä.Joltain menee esim, tupakkaan monin verroin enemmän,tai johonkin muuhun.
Meikäläinen joutuu vielä kymmenen vuotta Myel -vakuutusta maksamaan,sitten helpottaa .On todettava kuten eläkeellä oleva kaivuriurakoitsija,joka totesi parhaan ajan koittaneen yrittäjäurallaan eläkkeellä.
Pääsi eroon eläkemaksuista,koneet ovat velattomia ja terveys hyvä,niin pystyy kilpailijoitaan edullisempaan urakointiin.Jos luoja elon päiviä eläkkeellä suo,niin silloin jatkan metsänkasvattamista ja maiden ostoa.Ei mene eläkemaksuja,päinvastoin pientä eläkettä tulee loppuikä,joka kyllä nippanappa elämiseen piisaa,kun talot ,maat ym. silloin velattomia.
Pienet menot olen joutunut aikanaan tyhjätaskuna taloudessa pitämään,joten varallisuutta erimuodoissa sen verran siunaantunut,että vastaa kohtalaista lottopottia.Lotonnut en ole 25-vuoteen,joten työntekoa aion jatkaa niin kauan kuin jaksan.
Kemeratuista toinen puoli menee paperinpyörittelijöille,joten niiden aika alkaa olla mennyttä.Uskon viiden vuoden sisään loppuvan,jolloin valitus metsänomistajien saamasta”satojen” miljoonien tuista loppuu.
Luonto antaa kasvuolosuhteet ja toimeliaat metsänomistajat avittavat tarpeen mukaan, esim.istuttamalla ,saaden usein tuplakasvun metsiinsä.Tänä päivänä metsänviljelyriteerit ovat kyllä melkovaatimattomia,jos on hieskoivun ja lepän teippoja aukkoon ilmestynyt,kelpaa uudistamisvelvollisuuden täyttäjäksi.
Mitä tulee puuvuoriin,aika nauttii todennäköisesti ne,joten eiköhän tulevat sukupolvet osaa hakkuusäästöjä tarpeen tullen hyödyntää.Myös ennallistamisen tarve lahopuineen saattaa vähetä,jos ei kaikkea pystytä muutoin hyödyntämään.
27 astetta tätä kirjoittaessa pakkasta.Lunta maassa reilu tuuma,ojiin ja rumpuihin muodostuu paanannejäätä märän alkutalven vesien tulosena.Suoleimmikkoa ryhdyttävä kauppaamaan,hakkuu tingittävä täksi talveksi.Yleensä lumi tullut sulaan maahan näinä vuosina,joten nyt syytä hyödyntää roudan suoma kantavuus.
Vapon liiketulos ollut heikohko ja sahojen tuloksen tekokyky heikko.Siksi Kopralle aikaisemmin myyty yksi sahalaitos.Toivottavasti Itävaltalaiset ovat Koprien kaltaisia sahureita,jotka pitkässä juoksussa pärjäävät.
Kun otsikon mukaisesti puuta saadaan kasvamaan entistä enemmän.niin silloin sahat ovat tärkeä lenkki tukkipuun hyödyntämisessä.Turpeen varaan en paljon Vapon tulevaisuutta laskisi.Sateiset kesät,alati kiristyvät lupaehdot ja halpeneva energia,eivät maalaisjärjellä funtsaten ruusuista tulevaisuutta helpolla lupaa.
Eikös hyvällä metsänhoidolla rehevillä mailla puolet lisää kasvua tule.Voihan douppinkiakin,eli lannoituistakin harrastaa.Laatutaimilla lisäkasvua ja ilmastonmuutos myös todennäköisesti lisää kasvua ainakin pohjoisessa.Puuntakuinen luetteli tehokkaan puuntuottajan toimenpiteet edellä,on myös omavisioni.
Meidän kunta kiinteistöverottaa alle 2 ha metsäpalstoja,koska katsoo niiden olevan tonttimaita.Hyvä esim. on setäni, 1 ha osin soinen metsätila,kiinteistöveroa menee 90 € ,eli käytännössä vuotuinen kasvu.Kaiken kukkuraksi maistraatti vaati käypää arvoa vuositilitykseen,johon laitettu verottajan käyttämä 9 000€ ylihintainen arvo. Vanhuuden höppänä uskoo nyt itsekkin omistavansa hyvän rakennuspaikan edunvalvonnan alaisena.
Kai maistraatin virkailijoilla on kuvitelmia kaupunkilaisina hinnakkaista ja halutuista korpikylien ”rakennustonteita” suolaidassa.Kymppitonniin saa jo sähköistetyn rapistuneen torpankin.
Kysymykseen kuka pisteyttää kommentisi,vastaus kohdallani:Muut pasltalaiset.Joskun jos pisteet ääripäässä esim. 1 piste,niin olen napannut 5,niin näkee onko arvosteluja useampia.Jos sen jälkeen kolmeksi muuttuu,silloin vain yksi on arvostelun antanut.
Harvakseltaan olen pisteyttänyt,useimiten silloin,kun kommenti on ilman pisteitä ja on joko hyvin mieleinen tai epämieluisa.Hyvää alkanutta vuotta toivottaen,niin palstalaisille,kuin palstanpitäjille.