Käyttäjän Panu kirjoittamat vastaukset
-
Kyllähän sinne taimia syntyy varsinkin kun maa on rikki kantojen poiston takia. Tosin kaikkea muuta kuin puun taimia nousee rehevälle maalle nopeammin ja se haittaa puuntaimia. Voi käydä niin, että 5-10v päästä joutuu toteamaan, että olisi pitänyt istuttaa mutta se on myöhäst nyt kun vattupuska ym. on 2 metristä.
Kaivinkonemätästys, jonka yhteydessä kunnostetaan ojat ja tehdään uusia ojitusmätästyksenä jos tarpeen. Istutus kuuselle kun lahoa ei juuri ollut. Tiheys max 1600/ha, luontaista taimea nousee kun maa on rikki kantojen poiston takia.
Aukolle jätettävät säästöpuuryhmät pitäisi jättää raivaamatta. PEFC ei tätä taida vaatia mutta se tuntuu olevat suositus. Siinä sitä suojatiheikköä tulee ja mahdollisia hirvituhoja.
Niin suurta raivausinnokkuutta ei Suomessa ole, että tiheiköistä olisi pulaa.
”vuokratulon verotus tapahtuu maatilatalouden tuloverolain mukaan ja saatu vuokratulo on maatilatalouden tuloa”
”maatilatalouden tulot jaetaan ansio- ja pääomatuloksi nettovarallisuuden perusteella”
Eli ilmeisesti mitä enemmän on varallisuutta sitä suurempi osa menee pääomatuloksi tällä laskukaavalla:
”Jaettavasta yritystulosta lasketaan ensin pääomatulon osuus. Pääomatuloa on 20 %:n vuotuinen tuotto edellisen vuoden nettovarallisuudelle.”
Tuossa puhutaan maatalouden nettovarallisuudesta, onko se metsänomistajalle 0€? Ilmeisesti kyllä:
”Maatalouden nettovarallisuus lasketaan vähentämällä maatalouden varoista maatalouden velat.”
Kiinteistövero maksetaan ja tuulivoimayhtiö lupasi hoitaa sen, ainakin meidän tapauksessa.
Oho, tuo vuokratulon verottaminen ansiotulona oli uutta.
Kun tarpeeksi harvaksi vetää niin kyllä sinne muutakin kuin kuusta nousee.
”Komissio tunnustaa maakaasun tärkeän roolin kasvihuonekaasupäästöjä vähentävänä teknologiana”
Tähän uskontunnustukseen on ilmeisesti päästy siten, että Saksa pystyy vähentämään hiilen polttoa maakaasun avulla. Voisiko komissio tunnustaa myös lyhytikäisten puutuotteiden tärkeän roolin kasvihuonekaasupäästöjä vähentävänä teknologiana? Ne sentään uusiutuvat.
”kattaa kaikki hiilivarastot, joihin toiminta vaikuttaa, mukaan lukien maanpäällinen biomassa, maanalainen biomassa, kuollut puuaines, karike ja maaperä”
Tämä kuulostaa lupaavalta mutta lista on kovin puutteellinen, toivottavasti nuo ovat vain esimerkkejä. Metsätalous tuottaa hiilivarastoa puutuotteisiin ja rakennuksiin ja pitää hiilivarastoa fossiilisissa, joita esim. sellutuotteet ja puunpoltto korvaavat. Riittääkö valvojan ymmärrys näin laajaan näkökulmaan?