Käyttäjän Panu kirjoittamat vastaukset
-
Tavoite on tehdä hilloa. Olen ostanut tiloja 2007 lähtien. Alkuvuosina ostetuista tiloista saisi tosiaan nyt hyvän voiton myydessä. Olen myyntiä pohtinutkin mutta nämä alkuvuosina ostetut tilat ovat lähimpänä ja niillä pystyn parhaiten tekemään itse hoitotöitä. Niistä en vielä nykyhinnoilla luovu. Katsotaan jokunen vuosi eteenpäin ja jos tilojen hinnat vielä nousevat niin saatan myydä jonkun kauempana sijaitsevat tilan.
Oliko 450 ha-hinta vai mikä?
Katsoin Metsälehden Youtube-videota eri muokkaustavoista. Kaivinkonemätästäjä kertoi, että hehtaariin menee 6-8h. Bräcke-kuski sanoi, että päivässä mätästyy 7 hehtaaria. Äestäjä kertoi, että tunnissa voi mennä pari hehtaaria.
Kun vertaa näiden eri muookkaustapojen hintoja niin jokin ei täsmää. Kaivinkonemätästys maksaa välikäden kautta 350-450€/ha, Bräcke videon mukaan 300€/ha ja äestys alkaen 200€/ha. Näyttää siltä, että kaivinkonemies joutuu tekemään liian halvalla ja nämä muut tavat ovat rahasampoja.
Eihän tässä kuitukokoa haettu vaan energiapuunkorjuuta. Eikös se tehdä yleensä giljotiinikouralla?
Välillä mennyt yli keskiarvohintojen, välillä ali. Hintatilastoissa on niin paljon ongelmia, ettei niitä kovin tosissaan kannata ottaa. Esim raportointiviive ja sitten se kaikken älyttömin asia: tilastot näyttävät 4 viikon keskiarvoa.
Jotkut joilla on hoitosopimus eivät kilpailuta vaikka ilmeisesti voisi. Viimeiset noin 5 kertaa kun olen pyytänyt pystykauppatarjouksia niin MG:n tarjous on ollut huonoin. Vuosi sitten kuitenkin yhdet pystykaupat syntyi.
Hankintapuolella taas kaupat on yleensä syntyneet MG:n kanssa ja joitakin uudistuksia.
OK, julkisuudessa sellufirmat kyllä paasaavat siitä, että kuitupuuta ei saa polttaa. Tai ehkä se energiapuu menee selluksi kun myy sellufirmalle.
Mun viimeisimmässä ensiharvennuksessa kuitu oli 14€ eikä otettu rahaa veronmaksajilta. Jos energiasta saa saman verran niin voi vaan todeta, että eipä ole mitään järkeä tuossakaan kemera-tuessa. Puunkorjuun tuki taitaakin uudessa kemerassa pudota pois.
Itse olen myös päätymässä osuuksien muuntamiseen heti tänä vuonna. Veikkaisin, että 2023 maksetaan A-lisäosuuksille vielä kohtuullinen korko, kuitenkin pienempi kuin Metsä I:lle. 10 vuotta on pitkä aika ja ikuisesti juoksevan korkean koron aika on ohi mikä on hyvin ymmärrettävää.
”Kaikki energiaksi” tarkoittanee siis, että otetaan 430€/ha yhteisestä kassasta. Mikä ostaja muuten ostaa tuota karsittua rankaa pystykauppana? Tuskin ainakaan kolme suurta.
Ymmärtääkseni MML järjestää pyynnöstä tieoikeuden jos se puuttuu, maksaa kyllä jotain ja voi kestääkin jonkin aikaa.