Käyttäjän Panu kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,441 - 1,450 (kaikkiaan 2,174)
  • Panu Panu

    Ei liity suoraan nieluun ja on tästä jauhettu ennenkin. Aukon eli maapohjan markkinahinta eli sijoitettu pääoma on monessa paikassa jo yli 1000€/ha. Jos uudistamiseen ei laita rahaa ollenkaan niin tälle pääomalle pitää laskea tuotto%:a. Sitä voi sitten verrata uudistetun aukon sijoitetun pääoman tuottoon. Näistä kannattaa valita se parempi pääoman tuotto%. Jos uudistukseen menee se 1000€/ha ja sijoitettu pääoma tuplaantuu niin tuotto% on todennäköisesti paljon suurempi kuin uudistamattomalla aukolla.

    Panu Panu

    Tämä oli minulle uutta:

    ”niukkaravinteisia soita, jotka ovat heikkotuottoista siksi, ettei turpeesta ole puiden saatavissa riittävästi typpeä kunnon kasvua varten.”

    Luulin, että turpeessa on aina typpeä tarpeeksi.

    Panu Panu

    MG:n uusimmassa Viesti-lehdessä on kuvaajia globaalin metsäpinta-alan muutoksesta 1990-2020. Euroopassa ja Aasiassa metsäpinta-ala on lisääntynyt jokaisella vuosikymmenellä, Aasiassa enemmän. Viimeinen vuosikymmen Euroopassa ei ollut yhtä hyvä kuin aiemmat, metsä lisääntyi 0,3 miljoonaa ha vuodessa, Aasiassa 1,2 milj ha /v.

    Peränpitäjänä on viimeisen vuosikymmenen osalta Afrikka, jossa metsää on hävinnyt 3,9 miljoonaa hehtaaria vuodessa. Afrikassa metsäkato johtuu pienimuotoisesta oman toimeentulon vuoksi harjoitettavasta maataloudesta ja polttopuiden hankinnasta.  Globaalisti metsäkadon tahti on nyt 10 miljoonaa ha vuodessa.

    Maatalous on suurin syy metsäkatoon eikä maapallon väestönkasvu auta asiaa. Avainasemassa on siis maanviljelyn tehostaminen siten, että hehtaarista saadaan enemmän irti. Myös proteiininlähteiden laajentaminen kaikenlaisiin ötököihin ja suomalainen innovaatio, jossa proteiinia valmistetaan ilmasta voivat auttaa asiassa.

     

    Panu Panu

    Viimeksi kun kysyin MHY:ltä niin olivat sitä mieltä ettei tyvikoivusta saa mitään lisähintaa. Kysyin, koska aiempi ostaja, joka maksoi 175€/m3 oli jäänyt eläkkeelle. Tuosta kaupasta on yli 10 vuotta.

    Panu Panu

    Onhan nää Ruotsin tulokset aika hurjia jos ovat luotettavia:

    ”Mittaustulostemme mukaan kuuset olisivat kolme vuotta istutuksen jälkeen noin kaksi kertaa suurempia kuin lannoittamatta istutetut.”

    Panu Panu

    Joo se lannoitetta annosteleva lisävaruste pottiputkeen on naurettavan kallis, luokkaa 500€. Juuristo 40% suurempi ensimmäisen kasvukauden jälkeen lannoitetuilla taimilla.

    Panu Panu

    Paljonko siitä lannoitteesta muuten tulee lisähintaa asiakkaalle? Männylle ainakin toiminut hyvin Ruotsissa.

    Panu Panu

    Kepu neuvotteli turveyrittäjille tukipaketin ja samalla sitoutui turpeen alasajoon. Uskoisin, että tukipaketin ehtona hallituksessa on ollut, että turveasia on sillä loppuunkäsitelty.

    Panu Panu

    Menee eduskunnan käsittelyyn ja keskusta joutuu hallituspuolueena äänestämään tätä vastaan. Kokoomus haluaa esittää vihreää ja äänestää myös vastaan. Vain persut kannattavat ja jäävät selkeään vähemmistöön. Lopputuloksena taas osa keskustan äänestäjistä siirtyy persujen taakse.

    Panu Panu

    Kenen toimesta se kuitupuun hinta sidottaisiin sellun hintaan. lainsäätäjän vai? Lisää sääntelyä emme todellakaan kaipaa.

    Kuitupuun myyntiä ei myöskään kannata viivästyttää, koska harvennukset on syytä tehdä ajallaan. Se mitä MO voi tehdä kuitupuun hinnan kohottamiseksi on kilpailuttaa leimikot kunnolla ja toisinaan energiapuutarjous voittaa. Ainakin omissa puukaupoissani näkyy kuitupuun(kin) hinnan nousu tänä vuonna.

Esillä 10 vastausta, 1,441 - 1,450 (kaikkiaan 2,174)