Käyttäjän Panu kirjoittamat vastaukset
-
Ydinvoima on hyvä.
Vaatii kyllä aika rautaista ”ammattitaitoa” tai erittäin korkeita kuluja jos on saanut metsän tuoton miinukselle tänä vuonna.
Tai tietysti jos on kesäkuun lopun arvo niin myrskytuhot voivat vaikuttaa.
Kyllä niitä satovahinkokorvauksiakin maksetaan mutta nykyisin se ei ole enää automaatti.
Muutakin kivaa keksitään tarpeen mukaan kuten energiaveron palautusta. Nämä vuonna 2018:
”Hallitus on päättänyt helpottaa viljelijöiden talousvaikeuksia palauttamalla energiaveroa tavanomaisen noin 30 miljoonan euron lisäksi noin 25 miljoonan euron verran.”
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/artikkeli-1.221513
Avohakkuuta voi verrata metsäpaloon tai tuulituhoon mutta lopputulos on kuitenkin aika erilainen. Metsäpalossa rungot jäävät pystyyn ja jos latvus ei pala niin männyt jäävät henkiinkin. Kunnon tuulituho muistuttaa enemmän aukkoa mutta luonnonmukaisessa kierrossa rungot jäävät maahan lahoamaan ja tuottamaan hirmuisen määrän tuhohyönteisiä, jotka edistävät sitten naapurimetsien luontaista kiertoa.
En tunne tarkkaan motomittauksen toimintaperiaatetta mutta kyllä Ponsse vuolee kuorta pois talvellakin eli puuaines tulee näkyviin. Voi olla aika vaikea tehtävä yhdistää tiukka rungonmyötäinen karsinta ja kuoren ehjänä säilyminen.
Tämä on hauska:
”Erityistä huomiota kiinnitetään puulajisekoitukseen ja luontaisiin prosesseihin, kuten luontaiseen uudistumiseen.”
Huomiota on varmasti syytä kiinnittää mutta eivät ne taimet ihan pelkällä huomiolla synny.
Mainittu yhden puulajin puupeltojen tuhoherkkyys on nykyään yleisesti tiedossa. Juttu antaa ymmärtää ettei jaksollisessa kasvatuksessa muita vaihtoehtoja olisi vaikka nykyään aika harvoin enää pyritään kasvattamaan täysin yhden puulajin metsää.
Janne Seppäsen videoita katsellessa herää epäilys Suomalaisen kuoren päältä mittauksen luotettavuudesta. Motonmitan kalibrointi tehdään huolellisesti kuoren päältä ja käytännössä karsintaterät vuolevat kuoren paljolti pois, jolloin motomitta voi tulla kuoren alta.
Myyntihalut voivat nyt vähentyä jyrkästi kun tarjouksista on pudonnut 10€ pois tukin hinnasta. Ostajilla ei ole kiirettä ostaa nyt ainakaan muutamaan kuukauteen. Talvileimikoiden hinta tuskin päätä huimaa, joten ensi keväälle voi odotella taas nousua. Jos sitä tulee niin se voi myös johtua inflaatiosta, jonka jatkuva rahan taikominen tyhjästä synnyttää.
Oho, sahatavarafutuurien hinta pudonnut jo alle puoleen toukokuusta.
Osaako joku sanoa onko mikään Uittokaluston nauhamalli muoviton? Polyesteri on mainittu aika monessa mutta joidenkin kohdalla ei puhuta valmistusaineista mitään. En halua lisää muovia luontoon.