Käyttäjän Panu kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,491 - 1,500 (kaikkiaan 2,174)
  • Panu Panu

    20% kuusimoteista (tai havupuumoteista) on aika paljon. Itse vaihdoin koivuun kun kuusikon päätehakkuussa lahoa oli 8% kuusimoteista.

    Toinen tapa laskea näitä %:ja on laho% runkoluvusta, joka voi olla korkeampi. Eihän se tietysti vielä paljon tukki%:iin vaikuta jos pienen lumpin joutuu joka puusta poistamaan. Seuraava kuusisukupolvi voi kyllä sitten olla aika heikossa hapessa.

    Panu Panu

    Sääntely on ongelmallista ja johtaa porsaanreikien etsimiseen ja löytämiseen, joita sitten pitää tukkia. Byrokratia ja virkamiesten määrä kasvaa. Siinä yksi syy miksi en yleensä kannata sääntelyä.

    Rahastoissa tai yhteismetsissä en sinänsä näe ongelmaa mutta kirjoituksessakin mainittu suurten metsä-alojen myynti ulkomaille on asia, joka ehkä kaipaisi sääntelyä.

    Panu Panu

    Oliko 115€ tukille muita laatukriteereitä kuin latva >28cm? Kuulostaa laatutyville, joista voi Suomessakin saada 100€ pintaan tien varressa.

    Panu Panu

    Kun tavoitteena on sijoitetun (sitoutuneen) pääoman tuotto kuten sijoittamisessa kuuluu olla niin absoluuttisia euroja ei pidä tuijottaa.

    Yhden puun kasvattaminen hehtaarilla ei tuo parasta sijoitetun pääoman tuottoa, koska maapohjalla on arvoa. Eli suhteessa kiinni olevaan pääomaan tuotto on heikko jos kasvatetaan vain yhtä puuta / ha. Mutta jossain kohdassa löytyy optimi ja ihmettelen aina miksi puhutaan jostain korkovaatimuksesta kun tavoite on tietenkin mahdollisimman suuri korko eli sijoitetun pääoman tuotto.

    Panu Panu

    Korkolaskelmat ovat hauskoja. Mitäs kun  korkovaatimus on 5% tai 6%? Mottimäärät senkun vähenee?

    Panu Panu

    OK selkis 🙂

    Panu Panu

    Mikä hinta on nelinumeroinen?

    Itse olen ihmetellyt kun olen tämä vuonna myynyt pari kuusikon päätehakkuuta niin kiinnostus on ollut tavallista laimeampaa.

    Panu Panu

    Näin on ja sama voidaan tietysti tehdä rahastoillekin. Kysymys kuitenkin kuuluu miksi verotusta pitäisi monimutkaistaa.

    Panu Panu

    Rahaston maksamista tuotoista ja rahastoosuuksien myyntivoitosta sijoittaja maksaa normaalin pääomatuloveron. Jos rahasto maksaisi lisäksi tuloveroa niin verotus olisi kaksinkertaista. Olisi aika erikoista, jos rahastoilla olisi muita toimijoita paljon kovempi verotus. Käytännössä silloin etsittäisiin muut keinot pyörittää ”rahastoa” eli yhteismetsä tai osakeyhtiö.

    Panu Panu

    Olen toistaiseksi istuttanut ainoastaaan kuokalla muokkaamattomaan maahan. Yksi ongelma tässä on pienten taimien löytäminen kun yrittää pelastaa niitä heinikon seasta. Siinä auttaa jonkin verran jos jaksaa tehdä laikun kuokalla. Kuusien kasvuunlähtö on ollut tuskastuttavan hidasta mutta kesäkoivut kyllä lähtivät seuraavana kesänä.

    Olen nyt tilannut joitakin uudistuksia MHY:ltä laikkumätästyksellä. Istutustiheyttä voi mielestäni pudottaa suositellusta, koska laikkuun ja mättääseen tarttuu siementä ja siitä nousee taimia istutettujen rinnalle. Tässä vaiheessa olen pudottanut istutusmääriä vain 200 suositellusta eli kuusi 1600 ja mänty 1800. Jos kokemukset on hyvät niin jatkossa voi pudottaa enemmän.

Esillä 10 vastausta, 1,491 - 1,500 (kaikkiaan 2,174)