Käyttäjän Panu kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,951 - 1,960 (kaikkiaan 2,251)
  • Panu Panu

    Voisiko joku läsnäolija lähettää mulle puh numeron, josta voisin tiedustella seurueen sijaintia jos ehdin piipahtamaan. Ainakaan aamuksi en huomenna vielä ehdi. Gmail-osoitteeni alku on <poistettu>.

    Panu Panu

    Venäjän koivun hinta rajalla on ilmeisesti edelleen enemmän kuin hankintahinta Suomessa:

    http://iltalehti.fi/uutiset/201612232200043560_uu.shtml

    Mutta tosiaan Kaukaalla se raja on hyvin lähellä.

    Itselläni on mennyt hyvin koivukuitu ja -tukki kaupaksi. Seuraavaksi menee koivikon ensiharvennus myyntiin syksyllä.

     

     

    Panu Panu

    Kyllä, kilpalatvat leikkasin viime kesänä ja tuskin vielä tänä kesänäkään mitään muuta leikataan vaikka pisimmät lähestyy kahta metriä.

    Panu Panu

    Joo ne pensastuu varmasti tuolla tiheydellä jos välit raivaa. Kolmas kesä menossa ja nyt alan pikkuhiljaa jättämään sinne väleihin kasvavaa puuta, toistaiseksi heinät ovat tuoneet riittävästi kilpailua.

    Panu Panu

    Kloonivisakoivuja istutin 450 hehtaarille ja niistä ehkä 350-400 selviää hengissä. Tarkoitus on kyllä kasvattaa niiden välissä luontaisesti syntyvää puuta, joka poistetaan tulevissa harvennuksissa.

    Panu Panu

    ”Onko tavanomaista,että  yksi tarjouksenantaja jo nauhoittaa alueen”

    Ei ole mutta onhan se ihan hyvää palvelua. Kuulostaa kyllä vähän siltä, että tarjouksenantaja ei välttämättä ole ymmärtänyt, että kysyt tarjouksia muiltakin. Tehtyä nauhoitustahan voi itse hienosäätää tarvittaessa.

     

    Panu Panu

    Kokeilin tuota tapaa, jossa ensin kaadan useamman puun ja sitten käsittelen kannot. Jos ja kun mukana on pienempiä kantoja niin ne ovat melko vaikeasti löydettävissä risujen keskeltä ja alta siinä vaiheessa kun niitä pitäisi alkaa käsittelemään. Päädyin siihen, että helpointa on käsitellä kanto välittömästi kaadon jälkeen. Näin myös varmistan sen, että kaikki kannot tulee käsiteltyä.

    Panu Panu

    Veikkaan, että sahat pitävät huolen kilpailusta päätehakkuilla eikä siellä kukaan voi sooloilla läpimitan kanssa. Todennäköisesti kuitenkin tullaan menemään suuntaan, jossa tukista tai rungosta maksetaan sen todellisen arvon eli laadun ja järeyden mukaan.

    Harvennukset taas eivät sahoja niin paljon kiinnosta ja niissä sellufirmat saattavat yrittää nostaa läpimittaa niin, että lähes kaikki menee kuiduksi. Harvennukset menisivät lähes aina kaupaksi mutta huonolla hinnalla.

    Erilaiset korjuupalvelut voivat taistella tätä kehitystä vastaan jos vaan sellufirmat suostuvat edelleen ostamaan hankintapuuta.

     

    Panu Panu

    Huoripukki taitaa viitata siihen mitä laki vaatii. Se mitä oikeasti kannattaa tehdä on eri juttu.

    Panu Panu

    Olen sekoittanut kukkalannoitteeksi myytäviä ureahelmia veteen (vähintään 30% liuos) ja pitänyt ainetta maalipurkissa mukana (isommissa määrissä kannattaa toki käyttää kilohinnaltaan paljon halvempaa 25kg tms. urea-säkkiä). Kantokäsittely pensselillä heti kaadon jälkeen syksyisissä hankintahakkuissa kunnes alkaa olemaan alle +5C. Tuo kyllä hidastaa hommaa varsinkin kun on paljon pieniä kantoja mutta ei tosiaan koko hakkuulle ole tarvinnut tehdä.

Esillä 10 vastausta, 1,951 - 1,960 (kaikkiaan 2,251)