Käyttäjän Perko kirjoittamat vastaukset
-
Morjens Puuki , se vaan, että kelle sitä vaivalla rahaa kerää? Näkee unta kuin kasvaa tuotot jossain eikä ymmärrä edes miten roistomaisesti niillä toiset rellestää ja jakaa kurjuutta. No voi olla että lopuksi osuvat vastustajan varastoihin..heh, se sensuuri!
Perko 8.7.2022, 10:32Ylen juttuunkin oli täältä heränneet muutamat joilla ei edes ole omaa käsitystä jk sta.
”Harsintakerrat” ja ”maannousemat”; aukon hoitokerrat raivauksineen ja tuottamattomat harvennukset ei lukuna juurikaan häviä puunmyyntikerroista joista kuitenkin saa tuloa.
Pelastus on ”kemera”; vieraan metsän apua on tarpeen kun tamppaa aukkoa.
Taikuutta ” sijoitusapu” : tämä onkin jo toinen juttu kun tulot sijoittaa asuntoon, elämiseen, opiskeluun tai kiertelöö maalimoo! Laittamalla rahat ”huijarin lupaamaan tuottoon” on varmaa ettei niitä ole käytössä ja omaan hyvinvointiin edes nähtävissä ties milloinkaan, senkun kitkutelee ja etsii punaisia lappuja kaupoissa 40v . Jatkuva myynti luo hyvinvointia ja tekee vapaaksi!
Perko 7.7.2022, 15:13Vajaatuotto on miten sen näkee, teollisuuden tarve tai toinen puun myyjän kokemus taloudellisena tulona ajan suhteen. Firmoja ei just hetkauta vaikka jonkun isännän tuotot ovat miinuksella 40 vuotta, omistajatkin saattaneet vaihtua useamman kertaan ja metsän kohdalla kuuluisaksi tullut puuhapalsta.
Sensuroinnin takia täällä en enää voi mainita niitä kaikkia suurimpia vaikuttajia vajaatuottoisuuteen. Sama jos sanoisi ”vaina” jossain piikkilangoin vartioidussa tv -ohjelmassa. Toimituksen uudet tuulet uskovat, että karhut ovat kiltit jos niitä silittää. Suomettuneisuus on palannut.
Perko 6.7.2022, 14:01Vastailin kysyjille aamuvarhain nyt ne on toimitusavustaja tuhonnut. Kummastuttaa mitä pahaa siinäkin asiallisissa jutussani oli sensuroimista? On kehittynyt jonkinmoinen ”lipposmainen” jäynä. Pahoittelen Tolopaiselle ja muillekin, en ole unohtanut rahanmerkitystä jälkipolville.
Lennart Meri; tilanne on paska, mutta se on tulevaisuuden lannoite.
Perko 4.7.2022, 13:33Jätkällä oiva huomautus. Aattelehan ihan omalla kohalla miksi olit opettamassa?
Perko 4.7.2022, 12:31Nyt kun on kesä, rannalla voi voi heittää tyyneen veteen viis – 10 kiveä kerralla ja katsoa miten korkealle ja milloin renkaat kohtaavat. Monissa risteyksissä summautuu niitä huippukohtia. Sama pitäis ymmärtää metsätuoton optimoinnissa, mutta, mutta kunkun on niin monta muuttujaa ja jälleen tarvitaan sitä laskuoppia lähdetietoineen. Vanhanteknikon säännöillä saattaa jäädä perillisille kaunista horsman monimuotoisuutta eläkkeelle asti aherrettavaksi vanhemmilta.
Myyntitaitoonkin olis hyvä perehtyä. Kotteroiden jopparit kouluttautuvat asiakkaan parhaaksi kaveriksi ja ”Rutinoffin” kauppiaalta vaaditaan erityistä osaamista kun on paljon myyjiä.
Kuusikon virheelliset istutukset aiheuttaa edelleen sitä turhaa harvennusta ja vie jonkun aikaa ennen kuin äly kehittyy tai ei sitten muutu.
Perko 4.7.2022, 10:31Optimointia; liian harvaa tai – tiheää niin ei hyvä. Missä tiheydessä on se paras eurokasvu eli tuottavuus? Millä mallilla mo saa parhaan tilin 20 vuodessa ja milloin seuraava tuttava hakkuu? On muuten aika kuivaa.
Perko 3.7.2022, 10:26@ T. Pukkala ”Suomen metsien kestävästä hakkuumäärästä. Näitä arvioita tekee oikeaoppisesti mm. Luke MELA-ohjelmistonsa avulla. Luken arviot suurimmasta kestävästä hakkuumäärästä eivät kuitenkaan ole ennusteita markkinoille tulevasta puumäärästä. Ne eivät myöskään osoita hakkuumäärää, joka tuottaa metsänomistajille eniten taloudellista ja muuta hyötyä. Useimpien metsänomistajan hyöty maksimoituu, kun metsää hakataan vähemmän kuin niitä voisi hakata.”
Perko 21.6.2022, 08:55Haittavero lisää toisen haitan eikä poista sitä. ”Hiilivero” todennäköisesti siirtää ja lisää hiiliongelmaa muualle lisäten muita haittoja sinne josta on ne vero eurot hankittava.
Perko 17.6.2022, 12:28Puuta on ostamatta vielä yli puolet tarpeesta. Nyt olis se aika tehdä ”ryhtiliike” ja tarjota mo:n hinnalla puuta eikä jatkaa tappiotalkoita. Samalla voi hinnoitella paraslaatuiset puut erilleen. Mhy kertoi kirjeessään ” Näinhän on kaikessa muussakin kaupankäynnissä, jossa tavarat hintoineen ovat kaupan hyllyllä.” Joskus samasta kirjoitin mutta ei just kiitosta saanut ”oikeaoppisilta”.
Puukille vilpitönkehu tämän palstan avauksesta, hinnoittelu myyntiin on enemmän kuin jalostetut taimet. Mainioita kauppoja jokaiselle puunmyyjälle ja kireitä siimoja.