Käyttäjän Perko kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 3,751 - 3,760 (kaikkiaan 4,456)
  • Perko

    Juu, olen sen katsonut aiemminkin.  Olen keskustellut siitäkin prof.  asiantuntijan kanssa ja verrannut omaani.   Siinä on se  Mikkelin koeruutu joka on lähinnä omiin sopiva kasvu.   Nopeuden tuoma etu (  6- 12 v myynti sykli)  pitää  kassavirtauksen  plussala  avohoitoa varmemmin.   Erika R.  vertailusta  näkyy kuin erilaisia kasvupaikkoja on jo E-S alueella.   Nuokin  koeruudut oli kauan tietämättömissä  ja  pelastettiin lähes sattumalta.  Mielenkiintoista ja huomion arvoista on harmittavan huono tuottavuus kun työtä  varoja on paljon kiinni, eikä pitkän aikaa  kunnollista 20% :n taloudellista tulosta  ole juuri millään opilla saatavissa . Kamppailu 2-5 % vaihtoehdoilla  ei tuo hyvinvointia kelleen.   Pelkkää työtä ja vaivaa! A. J. hyvä kun kysyit.

    Perko

    ”Hyvin hoidetut elinvoimaiset metsät kyllä kasvavat koko ajan uutta puuta”

    Harvinainen viisaus: mehtäukko

    Perko

    ”Latino-pöllö”   käännä ne  pop-kuulokkeesi täysille  ja tunge  päätäsi ”säkkiin” syvemmälle.  Olet jo ohi sen josta ei oo paluuta, vahinko   on jo tapahtunut.

    Perko

    Käynnit tulee olla tuottavia eikä tuhoavia turhia !

    Perko

    ” Sulkeutuneissa kuusikoissa harvemmin on alikasvoskuusikkoa alla.  Yleensä ei ole yhtään kasvatuskelpoista tainta valmiina.”  Totta puhut,  silloin  lähtö jotain aivan muuta kuin jatkuvaa tai vapaata.  Kai  se kuvani 5 m tukin lavalustoista kertoo jotain !

    Perko

    Jos on 2- 3 m taimikko metsässä valmiina niin istutus tuottaa silti paremmin.  Näinkö on käsitykset?    Taikuri on  nyt ylittänyt kykynsä ja varmaan hämmästyy itsekin!

    Perko

    Suomen sahat pilkko 13- 16 milj m3 /v , a’vot  venäläiset sahaa vientiin 40 milj m3 /v.  Kanadalaiset  reilusti nuo yhteensä.   Kolme ostajaa Suomessa kilpailuttaa  myyjiä keskenään.  Ei täällä ole näköjään minkään laista (yhteistä) ymmärrystä  myynnistä.   Näillä eväillä ei sitä tule.

    Lisäys:  Ostaja voi pitää hakkuuoikeudella puut jopa   vuosia metsänomistajan vastuulla  metsässä ”varastoituna”.   Lopputilityksessä ei  makseta kaupanteon jälkeen tuhoutuneita  puita tai jos myrsky hävittää metsän.  Ennakkomaksukin voidaan periä takaisin ellei  mittaus riitä siihen.   Artisti maksaa!

    Perko

    Suomen koko puun kasvu ja yksityinen puun myynnistä saatu tulo ovat eriasiat eivät liity toisiinsa.   Tuo nykyinen ns kasvu ei ole hintoja kohentanut tai mo:n tuloa lisännyt. Vois olettaa , että pienemällä kasvulla olisi  m3 hinta korkeampi.  Niukkuus yleensä nostaa hintaa.  Säkki päässä meille on opetettu tuo  illuusio hyvästä.

    ”Vasili meni silmälääkäriin, pyysi korjata näkönsä.  Mites se haittaa, kysyi lääkäri? No, kun minulle kerrotaan tästä rikkaudesta mutta en näe sitä. ”   Ilmari Susiluoto

    Perko

    Aukkoon tehtyjä sijoituksia on hankala saada  takaisin, etenkin jos ne ovat 750 e tai enemmän silloin toteutuu se kirottu kumulatiivinen tappio.  Otaksun tämän oleva niin tarkoitettukin toimivaksi.  Hallinto on luonut järjestelmän jossa  mo. t ovat  pirstaloitu  yksittäin toimiviksi eivätkä pysty hinnoittelemaan omaa tuotantoaan vaan kolme ostajaa pitää näennäistä kilpailua samalla varastoi korvauksetta hakkuita vuosiksi ettei puupula voi yllättää vaikka myynti hidastuisi.

    Kuus vuotta aiemmin metsänomistajia pidettiin täysin ”säkki päässä ” kuin Guantanamo lennolla   vankeja.  Vieläkin täällä pahoittaa muutama mielensä lasketusta tuottavuudesta, kun ei oo nostanut säkkiä päästään.  Työn sankaruus on peräisin  rajan takaa eikä toiminut sielläkään.

    Perko

    ”Tällä palstalla pääsee todelliseksi metsäguruksi (annetaan Metsälehden Nobel-palkinto tai Wallenbergpriset), jos kertoo jotain oikeasti uutta metsän kasvusta.”

    No niin, kertokaa gurut,  tilaa on kai vapautettu  sitä varten.  Antaa palaa!

Esillä 10 vastausta, 3,751 - 3,760 (kaikkiaan 4,456)